Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért használjuk az "alig...

Miért használjuk az "alig várom" kifejezést, ha valamit nagyon várunk?

Figyelt kérdés

Ha azt mondom:

"alig van pénzem", "alig van ember az utcán", stb. esetében az "alig" szó egy erős kicsinytő jelző. Gyakrolatilag a "nagyon" ellentettje.


Az "alig várom" kifejezést meg pont arra használjuk, amit amúgy "nagyon várunk". Tehát az "alig" jelző olyan hatással kellene hogy legyen, hogy szinte nem is várom azt a bizonyos eseményt.


Meg valahol paradoxon, hogy a várakozás jellemzésénél a "nagyon" és "alig" jelzők teljesen egyenértékűek. Holott amúgy maguk a jelzők önmagukban ellentétes jelentésűak.


Mi az oka? Hogyan alakult így?


Esetleg azon mögöttes tartlom alapján alakulhatott ki, hogy az "alig" jelző itt nem magára a várt eseményre, hanem magára a várakozásra, a tétlenségre utal. Ami várakozást már nem igazán bírunk/akarunk, mert minnél hamarabb akarjuk a várt eseményt?



jún. 21. 12:36
 1/6 A kérdező kommentje:
Vagyis: "az alig bírom a várakozást" egyszerűsödött le "alig várom"-ra. Pedig valójában "nagyon várom". :D
jún. 21. 12:38
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
csak
jún. 21. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
jún. 21. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Az alig szónak van egy mértéket kifejező jelentése, ilyen értelemben azt jelenti, hogy kis mértékben, kevéssé, nagyon kevés. Pl.: Alig voltak páran = kevesen voltak. Alig mozog = kis mértékben mozog.


Van viszont ami kissé „binárisabb”. Vagy fel tudsz emelni valami, vagy nem. Nem lehet kis mértében tudni valamit felemelni. Itt az alig jelentése az, hogy nehezen. Alig tudom felemelni = nehezen tudom felemelni. Alig értem ide = nehezen értem ide.


Az alig várom esetén is ez a második jelentés érvényesül: Alig várom = nehezen várom = nehezemre esik a várakozás.

jún. 21. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
eppenhogy varom
jún. 22. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

#5:

Már meg lett fejtve a lexikonból is (#3 válasz), amire én is gondoltam, csak szebben leírva:

"b. Alig vár vmit: nehezen, türelmetlenül várja vminek a bekövetkezését. Alig várom, hogy itt legyen a nyár.  Alig várom, hogy lássalak újra. (Petőfi Sándor) A csatajelt, a csatajelt Zajongó lelkem alig várja. (Petőfi Sándor)"


De amit írtál, hogy "éppenhogy", az ugyanúgy a "kicsinyítés" jelzője önmagában, tehát nem a teljes magyarázat. Csak a a magyarázat megerősítése. De amúgy értem miért írtad.

jún. 22. 14:05

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!