Annyiban a "legősibb", hogy a gyökerei az indoeurópai nyelvcsalád európai megjelenése előttre visszavezetheztő a területen
2024. jún. 9. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
3/13 anonim válasza:
Ja, meg a magyarok is.
2024. jún. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
4/13 anonim válasza:
Nem is rossz ötlet amúgy a két nyelvvel együtt foglalkozni, van egy laza tipológiai analógia a két nyelv között.
2024. jún. 10. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
5/13 anonim válasza:
Alan R. King: The basque language. A practical introduction
Kis keresgéléssel a netről is le lehet tölteni
2024. jún. 10. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
6/13 anonim válasza:
Zárójelben megjegyezném, hogy az úgynevezett Európában szamojéd, finnugor, tatár, csuvas, kalmük és kávkázi nyelveket is beszélnek. Némelyik jégkorszaki archaikusságban és helyben létében sem kutya, és akkor finoman fogalmaztam.
2024. jún. 10. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
7/13 anonim válasza:
Dániában lenne jó beszélni az ott élő eszkimó diaszpórával, kb. a (maradék) Grönland lakosságának harmadának megfelelő méretű a szűkebb értelemben vett Dániában élő eszkimó lakosság, és ők többségükben még jól használják nyelvüket. A nyelv jellegét tömören mutatja az alábbi app (Youtubeon érdemes rákeresni): Yugtun tutorial, ez amúgy nem pont ezt a nyelvváltozatot mutatja, de a nyelvcsalád alapjellegét nagyon tömören, szinte mozgásban mutatja be. Tömören összefoglalom szóban is: **nagyon erősen** ragozós, erősen szintetizáló tipológiájú nyelvről van szó, egész mondatot is kifejezhet egy-egy agyonragozottabb igealak.
Az viszont, hogy ezek a nagyon bonyolult, összetett nyelvek ősi jellegük, elszigeteltségük miatt fejlődtek-e ilyen bonyolultra, az egy ma is élő érdekes vitakérdés a nyelvészetben, és amennyire tudom, nincs még eldöntve. Vannak komoly neves gyakorló tudóstól származó ilyen vélemények, mint ahogy vannak ellenérvelő kutatások is.
2024. jún. 10. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
8/13 A kérdező kommentje:
Utolsó, nagyon szép hozzászólás, grat.
6-os egyébként a finnugorban az ugor, a magyart jelenti.
2024. jún. 10. 23:40
9/13 anonim válasza:
Kösöznöm szépen! A finnugor nyelvek közül az ugor ágban a magyar meg az obi-ugor (manysi, hanti) van. A 60-as években volt egy kis magyar nyelven magyarázó szép kis manysi nyelvkönyvecske, Kálmán Béla „Chrestomathia Vogulica” könyve, a híres Chrestomathia Uralica kötet/sorozat egyik eleme. A szomorú az, hogy ma is csak ez van lényegében magyar nyelven. Akit behatóbban érdekel, А.Н. Баландин: Самоучитель мансийского языка című könyvéből tud részletebben tanulni, érdemes rá is keresni, mert némi keresgéléssel PDF-ben is letölthető. Ez amúgy a magyarhoz legközelebb álló nyelv a világon (ha a csángót meg az ómagyart nem számítjuk külön nyelvnek). Van azért angol nyelvű forrás is a manysi nyelv tanulásához, éppen a Youtube-on: Árpád Váldazs: Mansi language course. Mansi language tutorial Part 1-6.
2024. jún. 11. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
10/13 anonim válasza:
8-as egyébként a finnugorban az ugor a magyart + hantit + manysit jelenti. Csak a pontosság kedvéért.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!