Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az angolból miért nem terjedt...

Az angolból miért nem terjedt el a kötött szórend a más nyelvekre?

Figyelt kérdés

Például a szlávokra.

Ott félreértések vannak.

Nem mindegy hogy.


Chyběla nám láska

Nám se chyběla láska



2024. ápr. 27. 23:09
 1/6 anonim ***** válasza:
96%
Mert a nyelvfejlődés nem így működik. Igazán egyszerű.
2024. ápr. 28. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Az angol erősen ragozó nyelv volt, a némethez hasonlóan. De amikor lekoptak a szóvégi ragok, melyek a mondatrészek azonosítására szolgáltak, akkor cserébe alakult ki a kötött szórend, így ragok helyett a mondaton belüli pozíció kezdte el kifejezni a mondatrész fajtáját.

A ragozó nyelvekben erre nincs szükség, emiatt a szórend variálása másra is használható, pl. árnyalni a jelentést.

2024. ápr. 28. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 UlfOrmson ***** válasza:
100%
miért kellett volna elterjednie? a nyelvtan nagyon lassan változik, a nyelv egyik legkonzervatívabb eleme. Valószínűleg az adott szláv nyelven beszélők értik, hogy mit akar a másik közölni. Ugyanez a magyarra is igaz. A viszonylag kötetlen szórendnek hála szerintem sokkal árnyaltabban tudjuk kifejezni magunkat
2024. ápr. 28. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes hogy a kínai ragozósból vált izoláló típusúvá - ebben az értelembn nyelvtipológiailag hasonló utat járt be, mint az angol meg a spanyol - ugyanakkor a magyarban inkább növekedett a morfológia, a ragozás súlya a proto-urálihoz képest (de még az ómagyarhoz képst is). Valószínűleg az eszkimó is hasoló utat járt be egyes nyomok szerint, mert a vele rokon és az ősállapotot jobban tükröző aleut nyelv jóval kevésbé ragozós.


A szláv nyelvek alapvetően igen konzervativak (talán csak balti ág nyelvei konzervativabbak az európában ismert legtöbb nyelv között nézve). Most hogy rájuk milyen irány volt jellemző, az analitikus vagy a szintetikus irány felé fejlődtek,azt nehéz lenne megmondani, mert már a proto-indoeurópai is eléggé össszetett, ragozós, morfológiailag eléggé gazdag nyelv volt (kicsit a latinhoz hasonló).

2024. ápr. 28. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az eszperatóban mg elvileg a ragozás lehetővé tenné, hogy ne legyen kötött a szórend (létezik tárgyrag is), azonban a tárgyragot néha nem lehet használni (bizonyos számneves szerkezetekben egszerűen nincs hova tenni a tárgyragot), olyankor az eszperantó nyelv is rászorul a kötött szórendre. Viszont ez elég ronda szerintem, valahogy úgy érződik (számomra), hogy nem illeszkedik szervesen a nyelv alapjellegéhez.
2024. ápr. 28. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
A franciában is kötött szórend van,a finnben is. A kínaiban is
2024. jún. 27. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!