A nyelvújítás előtt, az őseink, hogyan fejezték ki magukat?
Gondolok itt pl.: a viselkedni szavunkra, amit a nyelvészek a 18. században alkottak meg (valszeg a német benehmen szóból). [link]
Szintén nyelvújítás során létrehozott szó a kedvenc, viszont arra (gondolom) a favorit szót használták.
A parasztok beszéltek csak magyarul, ök viszont nem voltak tanult emberek, gyakorlatilag még írni-olvasni sem tudtak, az ö életükhöz igen kevés szóra volt szükség.
A polgárság meg a nemesség alapesetben németül beszélt, az elökelöbbek franciául is, magyarul legfeljebb a parasztoknak szóltak oda.
EZÉRT volt szükség a nyelvújításra, mert rengeteg fogalomra nem létezett magyar szó, és ha be akarták vezetni a magyarul beszélést, ahhot új szavakra is szükség volt.
A viselkedik az inkább a visz -> visel -> viselkedik vonalon alakult ki, illetve a viselkedik elődje a viseli magát, pont ugyanazt jelenti.
A kedvenc meg melléknévi értelemben lehet "legjobb" vagy más hasonló.
A nyelvújítás során egyébként kétfajta szót alakottak leginkább: az új műszaki vívmányokra, mert ilyen szavak még nem létezhettek, és elvont fogalmakra, mert ilyenkre a hétköznapi nyelvben nem igazán volt szükség és a magyar nyelvet csak ott használták.
Károli Gáspár (vagy Károlyi Gáspár) az 1500-as években készített magyarra Biblia fordítást ami amúgy még ma is általánosan használatban van. De vannak bőven magyar nyelvemlékek (itt egy lista lent, ha érdekel).
*Megcsillagozva a korabeli szinoním szóhasználat a "viselkedni", "viselkedés" szavunkra. Akkor mondjuk így mondták. :)
Károlyi-bibliából idézet:
"A te magad *viselete és a te cselekedeteid szerezték ezeket néked;..."
Az Országos Széchényi Könyvtárban őrzött nyelvemlékek listája
Amúgy kérdező itt van:
ETIMOLÓGIAI SZÓTÁR
Magyar szavak és toldalékok eredete
visel [13. század eleje] Származékszó, mely a visz ige vi- tőváltozatából keletkezett -sel gyakorító képzőbokorral, vö.
perzsel, tapsol. Az eredeti konkrét ’visz, hordoz’ értelmű használat mellett korán kifejlődtek a visel elvontabb párhuzamai.
Régi származékai a viseltetik [1416 u.], viselet [1416 u.], (el)viselhetetlen [1416 u.]. A viselkedik [1784] nyelvújítás kori
igei származék, a viselős [1590] jelentéstani alapjára pedig vö. terhes, szlovén noseča ’viselő’ (igenév) : nosečna ’terhes’.
#3
Gyakorlatilag tényleg nyelvújítás előtti.... De szerintem a kérdező az Ősmagyar helyett valami közelebbi időből származóra gondolt.
#3: úgy tudni, ezt egy német írta le.
A magyarok akkoriban rovásírással írtak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!