Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az angolok a latin kifejezések...

Az angolok a latin kifejezéseket miért angolosan ejtik, miért nem latinul?

Figyelt kérdés
2010. aug. 27. 12:56
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
És a japánok az angol szavakat miért japánosítják meg?:)
2010. aug. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőnél a pont :D

amúgy a magyarok is magyarosan ejtenek külföldi szavakat, egyébként azért, mert így kényelmes, és könnyebben elfogadják az adott nyelvben, könnyebben beivódik ...

2010. aug. 27. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Hallottál már magyar általános iskolást beszélni németül?

Kb. ilyen: http://www.youtube.com/watch?v=jOp18gH9qP0

2010. aug. 27. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A latint más nyelvek beszélői általában a saját szabályaik szerint ejtik, mivel ma már senki sem latin anyanyelvű. A latin kiejtése nem csak területenként és társadalmi rétegenként, hanem időben is változatos képet mutatott. Mégis melyiket kéne alapul venniük az idegennyelveknek? Így aztán inkább magukhoz idomítják. Mi is ezt tesszük, az angolok is.
2010. aug. 27. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom. Pl. a japán szavakat is angolosan ejtik, viszont a japánok megpróbáltak néhány angol szót japánosítani (hamburger - hambaga, coffe - kohii, szb.)
2010. aug. 27. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Fene vigye el már, hogy mindig félreütök! Szóval:

*stb.

2010. aug. 27. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
80%

Egyébként a kérdésedre a válasz elég összetett. Egyrészt az angol szavaknak nagyon nagy része egy újlatin nyelvből, a normannokéból származik, akik 1066-1154-ig uralták Angliát, majd utánuk is egy francia dinasztia, a Plantagenetek uralkodtak 1485-ig. Ezekben az évszázadokban az angolszászok elnyomás alatt éltek, és az óangol nyelv erősen kiegészült francia eredetű szavakkal. Innentől egy mai angol számára már nagyon nehéz megkülönböztetni a saját nyelvének a szavait az eredeti latin szavaktól.

Másrészt pedig Angliában nagyon régóta az angolt használják hivatalos (sőt egyházi) nyelvként, míg Magyarországon 1844-ig a latin volt a hivatalos nyelv. A katolikus misézési nyelv is a latin volt az 1960-as évekig. Ennélfogva hazánkban egészen a 20. század első évtizedeiig rengetegen tudtak latinul, és így egyszerűbb volt a latin szavak eredeti kiejtését megtartani.

2010. aug. 28. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
62%

Pont most akartam kiírni ugyanezt a kérdést:D

Mert igazad van, azt, hogy ad hoc, azt ők is ed hák-nak ejtik (megközelítőleg), szerintem nem is tudják milyen a latin kiejtés. Mert mi a latin szavakat valóban latinosan ejtjük. De ők egy c-t sem tudnak rendesen kimondani. És a németek is ilyenek, voltam kinn csereutazáson és láttam latinórát:D Vicces volt a német kiejtésükkel:D

2010. aug. 28. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Az angolok szinte minden idegen szót angolosan ejtenek, mivel a nyelvük hangrendszere a legtöbb más nyelvétől nagyon messze van.


Mivel a latin nem élő, beszélt nyelv, ezért nincs olyan, hogy helyes, anyanyelvi ejtés, úgyhogy ez mindegy is.


Az olaszok olaszosan ejtik a latint (náluk Caesar "csezár", Cicero "csicseró"), a magyarok németesen (Cézár, Ciceró). Ugyan vannak feltevések arról, hogy milyen volt az eredeti latin kiejtés, de a restituált kiejtést valamiért nem nagyon lehet elterjeszteni.


Amúgy a restituált kiejtés sem azt jelenti, hogy így beszéltek a rómaiak. Hiszen a klasszikus latin szöveg restituált ejtéssel felolvasva az még mindig nem egy hétköznapokon beszélt élő nyelv, hanem egy irodalmi standard. Arról is vannak elméletek, hogy a hétköznapi életben hogyan hangzott a latin ejtés, de ezt utánozni teljesen értelmetlen lenne.

2010. aug. 29. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!