Az EU közös nyelv tekintetében melyik opciónak örülnél?
1. Marad a jelenlegi helyzet
2. Az angol még közösebb nyelvvé válik csak úgy magától.
3. Az angol egységesen kötelező második nyelv az uniós iskolákban.
4. A német a kötelező.
5. A francia a kötelező.
6. Az eszperantó, kb tizedannyi idő megtanulni mint pl a németet.
7. Az interlingua legyen kötelező, ez a nyelv mesterséges nyelv. Szókincsben és nyelvtanban javarészt az újlatin nyelvekre épül, de sok benn az angol és egy kicsi német illetve orosz szó is előfordulhat. A nyelvtanon egyszerűsítettek kicsit.
Az eszperantóhoz képest sokkal európaibb. Valamivel nehezebb tanulni egy magyarnak, angolnak talán kb ugyanaz, olaszoknak, franciának, stb, pedig nagyon könnyű. Ők tanulás nélkül is megértik egy jó részét.
8. egyéb opció?
Az EU politikusok közös(vagy közvetítő) nyelvként hamarabb megegyeznének egy mesterséges nyelvben mint a német vagy franciában.
A legvalószínűbb, hogy marad a jelenlegi kissé káoszos helyzet. Valaki semmilyen nyelvet nem tanul, valaki angolt jól megtanulja, valaki rosszul, valaki némettel vagy egyéb nyelvvel próbálkozik. Ennek eredménye, hogy nyelvtudással is könnyen belefuthatunk kellemetlen nyelvi helyzetekbe európán belül is.
A második legvalószínűbb(ennek sincs sok esélye), hogy az angolban egyeznek meg.
A mesterséges nyelveknek még kevesebb esélye van sajnos. Az eszperantó politikailag nagyon semleges, amellett nagyon gyors megtanulható, viszont szerintem nem valami szép, kissé túl mesterséges. Az interlingva az uniós lakosság jó részéznek anyanyelve, kis túlzással. A latin amerikai országok számára dettó. Amellett szépen hangzik és relatív könnyen tanulható.
Ha csak ezek közül lehet választani, akkor Interlingua.
De szívem szerint teremtenék egy angol-alapú mesterséges nyelvet. Pontosabban, meg is "alkottam", persze csak magamnak, hogy milyen lenne. Ezt is tizedannyi idő lenne megtanulni, mint például a németet.
Így nézne ki:
Me did sleep from eit. = 8tól/ 8 óta aludtam.
("I slept since eight" helyett.)
Alternatív megoldás még:
Ennek az egyszerűsített angolnak a nyelvtani elemeit (névmások, viszonyszavak, névelők, segédigék az igeidőkhöz, számnevek...) használnám első körben, méghozzá minden népnél egy olyan "nemzeti mesterséges nyelvhez", ami a saját szókészletének a kb 800-1000 szavas szókincsét használja (kivéve ugye a nyelvtani elemeket).
"Me did alud from eit." = 8 óta aludtam. (Magyarra adaptált verzió.)
"Me did spat' from eit." (Szlovákra adaptált verzió)
"Me did dorm from eit." (Olaszra adaptált verzió.)
"Me did shlaf from eit." (Németre adaptált verzió.)
A hozzá tartozó nyelvtant, és nyelvtani elemeket egy-két hét alatt megtanulnák általános iskola első osztályában, és onnantól mindenki ezt használná, a tanórákat ezen tartanák.
Az új szókincset (először főleg iskolai, tantárgyi szavakat) már eleve kizárólag angolul tanulnák hozzá. Pld történelem: céhes kézműipar, vetésforgó, vazallus, feudális rendszer, rabszolgaság, stb.
Ezek után felsőben nem lenne nehéz megtanulni az 1000 szavas "nemzeti alapszókincset" is angolul, szintén pár hét alatt, vagyis innentől már a teljes szókincs angol alapú lenne.
Vagy a bármelyik nyelvi 1000 szavas alapszókincs behelyettesítésével néhány hét alatt megtanulnánk az adott nyelven "kisiskolás szinten" kommunikálni, kvázi mintha egy új nyelvet ilyen könnyen meg tudnánk tanulni.
A mesterséges nyelvekkel az a probléma, hogy csak a hang- és az alaktanuk egységes. A szintaxis, a szemantika, a frazeológia nem kitalálható, hanem mindig valamelyik élő nyelv kulturális-pragmatikai sajátosságaihoz fog hasonlítani.
A természetes (és semleges) közvetítőnyelveknek (pl. a latinnak) van saját 2000 éves frazeológiája, ellentétben az eszperantóval, ami állandóan visszatükrözi az adott beszélő anyanyelvének a frazeológiáját.
Az a különös, hogy aki a baszkot írta, van benne részigazság: népvándorlás kora előtt óta itt vannak, tehát szimbolikusan ez plusz pont, és a nyelv, bár gazdag morfológiájú, de ezen belül viszonylag szabályos.
Viszont igaziból az a válsz szerintem, hogy a soknyelvűség maga az, ami igaziból természetes állapot: ez van a mai törzsi népeknél, ez volt az az őskorban, sőt ma isegyes felfedezetlen vagy nagyon későn felfedezett vadnépek vidékein. Egy-egy vadnépnél akár a legesgyzerűbb hétköznapi vadász is simán beszélt öt nyelvet is akár, sőt a családon belül is sok helyen soknyelvűség uralkodott.
Ez létezett itt a Kárpát-medencében is a középkori megszállások meg egyéb középkori háborúk alatti kaotikus időkben, sőt sokáig a török kiűzése után is, míg előbb a magyar nacionalisták, később meg a még a magyar nacionalistáknál is elvakultabb trianoni nacionalisták szét nem barmolták. Elvileg azonban ma egy afféle keleti svájc jellegű korszerűsített német-román-szlovák-délszláv-cigány-rutén-magyar-zsidó államban kellene élnünk, mindezen nyelvek teljes virágzásával. egy két szimbolikus célra (az államfő / király egy két ceremoniális beszéde) meg maradhatna a latin.
Az EU is maradhat soknyelvű, az a természetes. A baszk egy-két szimbolikus dologra nem beteg ötlet, de ugyanezen az okon erre a rangra a grúz is igényt tarthat (népvándorlás kora előtti, ősi, gazdag morfológiájú nyelv, igaz, a baszk talán megelőzi szabályosságban, logikusságban)
(folytatás) Egészében véve azonban egyetlen jó közös nyelvet az EU-nak nem tudok. Ha nagyon kell mondani akkor latin. Ha nagyon kell msodjára is mondani akkor a baszk.
De a lényeg ennél sokkal fontosabb, hogy támogatni kell a kis nyelveket, nhény kihalóban evő vagy akár kihalt nyelvet újra kell eleveníteni (egyes cigány nyelvjárások, néhány kihalt kis balkáni zárványnép kihalt nyelvei, meg a jiddis, meg maga a baszk, néhány fontos nyelvjárás mint magyar esetében a csángó, továbbá egyes kelta meg gall nyelvek, meg maga a latin és az ógörög, és néhány mesterséges nyelv mint a lojban meg a Bliss).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!