Szerintetek is ki fog halni a magyar nyelv néhány évszázadon belül?
Azt figyeltem meg, hogy kiemelten a fiatalabbak körében egyre inkább az angol használatos. A videókban, mémek, kifejezések terén, de a közvetlen környezetemben is egyre inkább az angol nyelv használata terjed, többen egymás közt is csak angolul beszélek. Észrevettem azt is, hogy sokan megvetik azt, aki mondjuk a szinkronos filmeket szereti, vagy nem ért egy-egy angol kifejezést, feliratot stb.
Miért szégyen ebben az országban magyarul beszélni?
Nem az a problémám, hogy az angol elterjedt, mint "trend", hanem, hogy elmaradottnak bélyegzik, lenézik, megrökönyödnek azon, aki nem használja a mindennapokban, nem természetes neki, hogy angolul beszél, vagy mondjuk nem akar/tudott megtanulni angolul, és ezt szóvá meri tenni.
Mi a véleményetek erről?
#9-es, ebben igazad van,hogy már régen a zöldségesek kis fekete tábláin is megjelentek ezek az "ubi", "pari" rövidítések, meg a csokit, cigit is hallottam. Sőt gyerekkoromban magam is úgy mondtam, hogy "Nem szeretem a csokit." Ezzel szemben ha elmentünk egy cukrászdába, ott már úgy mondtam, hogy "Nem kérek csokoládés mignont." Mert ott úgy volt kiírva. De azért pár éve sokkal jobban elszabadultak ezek.Úgy értem, hogy egyre több szót rövidítenek.Azért írtam a csevegőalkalmazásokat, sőt régebben volt a chat.hu is, mert mikor megemlítettem ezeket a rövidítéseket, többen azt mondták, így gyorsabb leírni.
Itt is olvasok néha olyan szavakat, hogy a falnak megyek tőlük.
De abban már nem értek egyet, hogy belevetted a mondatom elejét, miszerint: "egyre kevesebbet olvasnak." Ez sajnos tény, és saját tapasztalat is. Ehhez még hozzájön az, hogy amiket esetleg olvasnak, az is hibásan van megírva,(tisztelet a kivételnek) meg ha megfigyeled pl. a helyesírás ellenőrzőt mondjuk, olyan szavakat ajánl fel, hogy nem hiszem el.:) Meg az is előfordul, hogy rosszul is van írva benne egy-két szó. Mondjuk itt van lehetőség "tanítani", mert egyszerűen hozzáadod a helyes szót, és legközelebb már nem javít ki.
De van itt egy cikk,ha van kedved nézz bele, ez több dologban is egyezik az általam említettekkel.
13-as, értem.
Igen, ez tényleg így van, hogy sajnos én is találok regényekben helyesírási hibákat. De azért ezt inkább a mai regényekben látom. Nekem szerencsém van, mert sok klasszikus irodalomi mű található a polcaimon. Nem tudom, ma hogy mennek a dolgok az iskolákban, de nekünk még volt tollbamondás is, és nagyon jó tanárunk volt. Sőt, a rajztanárunk pl. minden rajzórán olvasott nekünk valamit, sajnáltuk, hogy vége az órának.:)
Beírtam a Google-ba,hogy helyesírási oldal, és ezt találtam:
De beütöttem az általad említett helesiras.mta.hu-t is, valamiért úgy tűnik, hogy blokkolja a Google. Aztán kiderült, hogy 2019-ben megszüntették.
Lehet, hogy a Tudományos Akadémia szétválasztása miatt.(Volt valami hír ezzel kapcsolatban, de nem emlékszem pontosan.
Én is voltam szerkesztő annak idején egy irodalmi oldalon, de az csak hobbi volt.:)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!