A délszláv nyelvek (horvát, szerb, stb) nagy általánosságban véve egyszerűbbek, mint a többi szláv nyelv (orosz, lengyel, cseh, stb)?
Szerintem ez egyén és egyéni képesség függő.
A szláv nyelvek tudtommal mind ragozó nyelvek. Számomra már ez kihívás pl.
De szerintem a lengyel a legnehezebb, meg egy magyarnak a cirillt használó nyelveknél már az íráskép is szokatlan lehet önmagában.
Nehéz erre a kérdésre válaszolni, de ha nagyon általánosítani akarunk, akkor azt lehet mondani, hogy igen. A délszláv nyelvek egyébként nem egységesek, köztük is vannak könnyebbek és nehezebbek is. Megoszlanak a vélemények, hogy melyik közülük s legkönnyebb, olvastam már olyat, hogy a horvát, olyat is, hogy a bolgár. Erről nem tudok véleményt mondani.
A legnehezebbek a nyugati szláv nyelvek, tehát cseh, lengyel, szlovák, utána a keleti szláv nyelvek: ukrán, fehérorosz, orosz (ebben a sorrendben).
Egyébként olyan véleményt is hallottam, hogy az orosz a legkönyebb szláv nyelv. Több nyelvtani forma már kiveszett belőle (pl. megszólító eset, valamint sok idegen eredetű szót tartalmaz (amik nemzetközi szinten érthetőek).
Mivel délszláv nyelvet nem tanultam, csak oroszt így nem tudom megmondani, melyik vélemény igaz, de ha lehet egy tippem, akkor a délszláv nyeleveket könnyebbnek tippelem.
Én lengyelt, szlovákot és horvátot is tanultam az egyetemen (szlavista vagyok), a nyugati szláv nyelvek egyértelműen nehezebbek, mint a délszlávok, számomra legalábbis. Oroszt nem sokat tanultam, de az is a nehezebbeket között volt nekem.
A horvát az számomra a cuki kiscica, a lengyel meg valami krokodil. Persze sok hasonlóság is van a közös eredet miatt.
Én tudok oroszul, ukránul és most tanulok szerbül. Azt kell mondjam, az orosznak könnyű a nyelvtana, a szórend sem annyira kötött. Alapvetően talán a ragozások nehezebbek, mint szerbül, de kevés a kivétel.
Most, hogy szerbül tanulok, azt tapasztalom, hogy a nyelvtan nehezebb, kötöttebb, mint oroszul. Nem lehet akármilyen sorrendben mondani bizonyos szavakat. Továbbá, az alapvető ragozások könnyebbek, de rengeteg a kivétel és ezek nem valami ritka szavak, hanem mindennapi dolgok.
Szerbben a kiejtés könnyű, talán a legkönnyebb a szlávok közül. Oroszul a kiejtés a legnehezebb a szlávok közül.
A hangsúly mindkét nyelvben változó, így ebben sok különbség nincs. Annyi, hogy szerbben sosem lehet az utolsó szótagon a hangsúly. Oroszban bárhol lehet és szeret is vándorolni az alapeset és a ragozott alakok közt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!