Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Rengetegszer olvassuk, tanultu...

Rengetegszer olvassuk, tanultuk, hogy a "régi" tudósok, művészek, politikusok, nemesek stb. ennyi meg ennyi nyelven beszéltek, köztük nők is. Mindenki kb.3-4-5 nyelven beszélt. Hogy lehetett?

Figyelt kérdés
Nekem olyan fura. A mai kor embere meg a saját anyanyelvén kívül max. 2 nyelven tud, abból egyiket talán jobban, a másikat meg olyan nyögvenyelősen. Milyen lehetőségeik, módszereik voltak, hogy ilyen sok nyelven megtanultak? És valóban akkora lehetett a nyelvtudásuk, amivel akár ma is elboldogulnának?

2019. okt. 21. 19:35
 1/10 anonim ***** válasza:
70%
Viszont korunk gyermeke sokkal több tudományt tanul az iskolában.
2019. okt. 21. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
30%
Tízig tudtak számolni meg köszönni. Ez nem tudás.
2019. okt. 21. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Elöször is müvelt családokban otthon mindenki németül beszélt (magyarul csak a szolgákkal, parasztokkal), így a gyerek születésétöl hallott magyarul és németül.

Emellett társaságban - bálok, színház, stb - a francia volt az elfogadott, tehát ezt is igen korán kezdték tanítani, méghozzá úgy, hogy aki a gyerekre vigyázott (nevelö(nö/tanító(nö) legtöbbször francia anyanyelvü volt, vagy legalább is rendesen tudott franciául és a gyerekekkel csak így beszélt, foglalkozott, ezért egyszerüen megszokták ezt is.

Sok helyen emellett a dajkák nem magyar, hanem más anyanyelvüek voltak, ami általában még egy nyelvet jelentett.

Iskolában kezdtek a fiúk latinul tanulni, mert ez volt a hivatalos ügyintézések nyelve, illetve görögül is, mert az volt az ókori müvelt nyelv.


Föleg a kiskorban elsajátított nyelvek esetében a gyerek egyszerüen beleszokott a nyelvbe, nem tanítottak nekik nyelvtant, hanem ugyanúgy, ahogy az anyanyelvet tanulja, használat közben rögzödtek a helyes formák is.

2019. okt. 21. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
#3-ast kiegészíteném még azzal, hogy rengeteget olvastak, akár idegen nyelvű könyveket is. Nem volt internet, TV, mobil stb. Olvasás volt a szórakozás. Hát valahogy így lehetett.
2019. okt. 21. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
30%
Nem volt jobb dolguk. Na meg mikor elutaztak valahova, az lóval olyan messze volt, hogy ott is maradtak hetekre, hónapokra. Ha kint élsz az adott országban, gyorsabban megy ez. És amiket írtak a többiek azért. Tutifix hogy egyik sem tanult bináris kódolást, automatizálást, és nem kellett sorban állniuk a kormányablaknál lakcímkártyáért. Ez utóbbi során az agysejtek 22%-a öngyilkossági kísérletet hajt végre, aminek fele az emberi kommunikációért felelős, és csak kevesen menthetőek. A régiek ehelyett pl. zongorázni tanultak, meg filozófiakönyvek mögé bújva figyelték milyen divat szerint öltözött a szomszéd.
2019. okt. 21. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
30%

Mert tanulták az iskolában. Babits például leírta egy elmélkedésében, hogy mennyire sajnálja, hogy az ógörög többé nem érettségi tárgy. Meg gondolj bele: az Osztrák-Magyar Monarchia idejében kábé természetes volt tuni németül például.


Egyébként 2-3 nyelven tudni nem akkora dolog. Én is tudok angolul, spanyolul meg németül. Például Thomas Mann fordítója nem volt hajlanó találkozni Mann-nal, amikor ő Magyarországra jött, mert félt, hogy enmt ud vele beszélni, és Mann meg is ijedt, hogy nahát, miylenek lehetnek azok a fordítások. Én például eredeti nyelven olvasok spanyol regényeket, de nagyon akadozva tudok beszélni. Arany János úgy fordított Shakespeare-t, hogy nem tudta kiejteni (egyes írásaiban ez látszik is, páldául A walesi bárdokban a rím: sire-sír, valószínűleg azt sem tudta, hogy az angolban létezik szemrím, aminek az írása rímel, nem a kiejtése), Petőfi viszont olyan jól tudott franciául, hogy Bem tábornok tolmácsa volt (mert lengyelül nem beszéltek). Ez, hogy tud írni/olvasni egy idegen nyelven nem akkora cucc, mint sokan elképzelik. Nyelvész vagyok, én is tudok négy nyelven írni-olvasni, de ha most idejönne egy spanyol, én is megijednék, hogy gyorsan, összeszedetten beszéljek.

2019. nov. 3. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
82%
Azt hiszem, Kossuth is szótárból tanult angolul, nem tudta kiejteni. Meg akkoriban a grófok gyerekei sokszor külföldre mentek, és inkább magyarul tanultak meg később. Ami pedig azt illeti: akikre gonolsz, ők politikusok, írók stb. voltak. Hidd el, a jobbágyok nem voltak túlképzettek.
2019. nov. 3. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
28%
Kossuth is nem ráért a börtönben?
2019. nov. 3. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
A gazgagoknak kulonbozo anyanyelvu nevelojuk volt igy konnyen megtanultak 2-3 nyelvet gyerekkorukban.
2020. dec. 31. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Idegen anyanyelvű nevelőnők segítették őket. Sokszor a szülők is eltérő anyanyelvűek voltak például a nemeseknél. Most olvasok pl. régi grófi családok levelezéséről, Svetkovits Katalin, meg ilyenek. Volt, akinek szlovák vagy horvát volt az anyanyelve, a férjének magyar, a gyerek mindkettőt tudta, latinul legalább az írnok tudott, de nagyon előkelő családban a fiú gyermek is, és még taníttatták őket másokra is.


A Habsburgok meg minden ország nyelvén tudtak, ami fölött uralkodtak.


Nyilván nem a jobbágyok tudtak nyelveket.


Amúgy nem akkora kunszt 4-5 nyelvet megtanulni, ha gyerekkorától hallja mindet, anya, apa, tanár, nevelőnő, külföldi birtok, stb.

2021. jan. 2. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!