Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Magyarország melyik részein...

Magyarország melyik részein hívják a nagymamákat mamának?

Figyelt kérdés
És hol nagyanyának, nagymamának?

2017. márc. 26. 16:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Hajdú-Biharban lakok, errefelé szinte mindenki mamának hívja a nagymamákat.
2017. márc. 26. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Békés megyei vagyok. Itt mindenki mamának hívja a nagymamákat, a nagyapákat pedig tatának.
2017. márc. 26. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
13%
Magyar ember nem hívja a nagyapját tatának. A tótok már igen. Habár ők is rosszul tudják, mert az őseik anyanyelvén a tata az apa.
2017. márc. 26. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

3. válaszoló, te minden magyar embert, minden magyar tájat ismersz, hogy ilyesmit mersz állítani?

Jártam Köröstarcsán és Szarvason is Békésben. Ott bizony tatámnak hívták a nagyapákat. És bizony magyarok voltak.


Az első két választ köszönöm!

2017. márc. 26. 18:00
 5/13 anonim ***** válasza:
53%

#3 Magyar vagyok ha tudni szeretnéd, nem kell kioktatni. Nincsen semmi tót felmenőm, mégis majdnem mindenki tatának hívja a nagyapját a megyében. Kérdezték, én válaszoltam.

Ezért nem kell kötekedni, én sem szólom le a pestieket hogy az akkor szót nem "akkó"-nak ejtjük, az amikor szót pedig nem "amikóó"-nak. Ha te ilyen vérbeli magyar vagy, hogy magyar embernek nem szabad tatának hívnia a papáját, akkor felfoghatnád, hogy megyénként másabbak a szólások, akcentusok.

2017. márc. 26. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
78%

De hát voltak betelepített szlovákok Békés megyében is, nem? Csak már magyarul beszélnek, mint máshol, más nemzetiségek, és a rokonsági kapcsolatokban maradt csak meg az eredeti szó, esetleg.


Szerintem ez nem függ a helytől. Veszprém megyében legalábbis mindenhogyan hívják, és még nagyinak is.

2017. márc. 27. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
69%
Rocker Zsolti viszont nagymutternek. :P
2017. márc. 27. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Feltettem egy egyszerű kérdést, egyesek mégis találnak alkalmat a veszekedésre.

Aki nem tudja a választ, miért köt bele abba, akinek erről tapasztalatai vannak?

Én pl. Zalából származom, ott hívják nagyinak, mamának, nagyanyának sőt a régiek öreganyámnak is.

Arra az egyszerű tényre lennék kíváncsi, hol mama a nagymama, mert Pesten ezt eddig csak vidékiektől hallottam.

Olyan nehéz erre egyszerűen és normálisan válaszolni?

2017. márc. 27. 20:25
 9/13 anonim válasza:
100%

a Del-Alfoldon. itt a nagyapa is tata.


de ugyanugy hasznaljuk a nagymamat es nagyapat is, de az mesterkeltebb.

2017. márc. 29. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
82%

Azt nem tudom, hogy a tótok hogy hívják a nagyapjukat, de azt tény, hogy Békés megyébe, meg a többi környező megyébe rengeteg szlovák települt, legfőképpen a 18-19. sz-ban.

Békéscsabán egykor a lakosság többsége szlováknak vallotta magát.


Én Heves megyében lakom, az Alföld északi részéről származom, itt mindenki mamának hívja a nagyanyját. Meg a Dunán inneni terület északi felében kb. mindenhol, kivéve pár helyet, ahol erős nemzetiségi jelenlét van.

Régebben, amikor a mostani öregek még magázták a nagyanyjukat, akkor "nagyanyám"-nak szólították szemtől szembe is.

2017. ápr. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!