Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Népszokások » Ha az ember neve több napnál...

Ha az ember neve több napnál van benne a naptárban, akkor mi alapján döntik el, hogy melyik napon legyen a névnapja?

Figyelt kérdés
2012. ápr. 29. 09:10
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
70%
Hivatalosan ez úgy van hogy a születése után a legközelebbi napon kéne hogy tartsa a névnapját. De sokan nem így döntenek hanem ráböknek vagy ha családon belül van más aki így ünnepli akkor az alapján.
2012. ápr. 29. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez érdekes, mert szerintem a legtöbben pont úgy választják ki, hogy lehetőleg a születésnaptól minél távolabb legyen. Én pl. tavasszal születtem, és ősszel tartom a névnapom, pedig van egy nyáron is, de így jobb szerintem, mert kb. pont fél év van a kettő között. A fiamnál is így van, csak fordítva, ő ősszel született, és tavasszal ünnepeljük a névnapját, hogy ne legyen torlódás.

De más szempont is lehetséges, pl. ismerek olyat, aki tavasszal ünnepli, pedig az ismertebb névnap télen lenne, de azt szereti, ha ilyenkor, amikor ünnepelnek valamit, ki lehet menni a szabadba. Más családban meg az volt a mérvadó, hogy a család többi tagjával ne közel azonos időben legyen. Ennek az ellenkezőjére is ismerek példát, ahol meg szeretik ezeket egyben ünnepelni, ezért az egymáshoz közelebb eső időpontokat preferálják.

2012. ápr. 29. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
én Mária vagyok, majdnem minden hónapban van egy névnapom kb :D a szeptember 12-ét tartom, nem tudom miért, azt hiszem, ez a "hivatalos", a Máriák nagyrészt ekkor tartják. Szóval fogalmam sincs, mi alapján dőlt el.
2012. ápr. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Nagyon egyszerű! Minden egyesnévnapot meg kell tartani >:D Nekem vagy 28 névnapom van:D:D:D
2012. ápr. 29. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 tlboroka válasza:
Én úgy tudom, hogy ilyenkor csak kedved szerint kiválasztod azt a napot, ami leginkább tetszik. Az apukám neve is szerepel 3szor kb. De ő még nem is tudott róla...
2012. máj. 1. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim válasza:
100%
Ha meg lennél keresztelve, a keresztleveledben benne lenne, hogy ki a nevedhez kapcsolt védőszent. Azért van pl annyi Mária, mert a keresztény kultúrában Jézus anyjának sok ünnepe van, ilyenkor mindig van egy Mária névnap is. A legtöbb névismétlés viszont azonos keresztnevű szentek és vértanúk emléknapjai miatt van, amik a Gerely naptárba bekerültek. Ma már sok olyan névnap is van a naptárban, amilyen néven szentet még nem "regisztráltak". Ilyenkor megvizsgálható, a név eredete (lehet, hogy visszavezethető egy kanonizált szenthez), vagy újkori név, akkor viszonylag kicsi az esélye, hogy több is van belőle. Egyébként meg ha ez rád mind nem vonatkozik (mert nincs keresztleveled), akkor szabadon választhatsz és örülhetsz, mert valaki úgyis mindig eltéveszti és felköszönt :)
2012. máj. 2. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim válasza:
Én Alexandra vagyok,naptárban csak 1x szerepel a nevem,de neten már többször utána néztem és ott összesen 3-at mutat kb. Április 21.-én van a születésnapom és a névnapom május 18.-án. :)
2012. máj. 4. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
preferencia alapján. én pl. Judit vagyok, évi 2 névnappal. nekem a nyári tetszett jobban, decemberben úgyis annyi ünnep van. így én nyáron tartom.
2012. máj. 4. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 kavics33 válasza:

Sziasztok,

véleményem szerint az ember előbb-utóbb rájön, hogy ezek a védőszentek napjai, s az alapján választ. pl. Ferenc lehet Assisi, Xavéri stb...

2012. máj. 5. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Minél távolabb az összes többi személyes és közösségi ünneptől (születésnap, karácsony, húsvét), és lehetőleg ne nyáron, amikor a kutya se gondol rád.
2012. máj. 6. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!