Hogyan alakultak ki Magyarország jelképei?
Ezekre gondolok: piros-fehér-zöld zászló, kettős kereszt, árpád-sávos (NEM nyilas!) zászló és a magyar címer.
Mikor alakultak ezek ki és kik használták elősször a magyar történelemben. Azt tudom hogy mit jelentenek a zászlóban a színek meg a 3 hegység és a folyók a címerben meg persze a koronát is vágom de hogy alakultak ki ezek?
A zászlót, mint olyat, ugye eredetileg a rómaiak találták ki. Ez volt az ún. vexillum, ami egy botra tűzött lelógó vörös szövet volt, rajta a legio jelképével, vagy a római sassal. Később, a birodalom bukása után, a német-római császárok is ezt használták, jelképezve, hogy ők a római császárok örökösei. A zászló egyszerűsítésére nem ritkán egyszínű vörös zászlót használtak. Ezt vette át Szent István is. Aztán Imre királyunk idején az aragóniai felesége miatt jött be az ún. Árpád-sávos vörös-ezüst(fehér) sávos lobogó, amihez a XVI. században jött hozzá a zöld, valószínűleg a címeren lévő hármas halom színe után. A trikolór meg ugye a francia forradalomból jött.
A kettős keresztet nem mi találtuk ki. Az az ún. apostoli kereszt. Nem magyar jelkép. Azt pontosan nem tudom, hogy került be a címerbe.
Az Árpád-sávos lobogót már írtam. Az aragón lobogóból származik, ami máig vörös-arany(sárga). Nálunk módosulva vörös-ezüst(fehér).
A piros-fehér-zöld mint nemzeti színek először egy XVI. századi domborművön jelentek meg valahol Ausztriában, ahol a Habsburgok az elődeiket ábrázolták és Szent István piros-fehér-zöld palástot visel. Ez jelzi, hogy ekkor ezek már egyértelműen magyar színek voltak. A trikolór pedig már Mária Terézia címerén is megjelent, aki, mivel nőként nem lehetett német-római császár, legmagasabb titulusaként a magyar királynőit használta és címerén is a sas mellére a fekete-arany(sárga) császári pajzs helyett a piros-fehér-zöld magyart tette.
Mint magyar zászlót, a trikolórt 1848-ban vezették be.
Az Árpád-sávos zászló egy nem oly régi kreálmány. Mint zászló az Árpádok sosem használták. A honfoglaló magyarság lobogója egy egyszerű vörös zászló volt. (A korban a legtöbb lobogó egyszínű mindig jól látható zászló volt. Francia-kék. Német-sárga)
A sávozás Imre királyunk idejében jelent meg először (vagyis sokkal később mint a kettőskereszt és a hármashalom) A sávokban akkor még oroszlánok is voltak. (Ez a címer szerepel ma az Országgyűlés alsóházának falán is)
Az úgynevezett Élő-Heraldika korszakában (vagyis amikor a címereknek még sok jelentősége volt) szükség volt arra, hogy a katonák megismerjék, hogy ki van ellenük és ki nincs. És ha egy uralkodóház kihalt általában az új király, hogy legitimizálja uralmát a saját címerét egyesítette a korábbi dinasztia színeivel. Pl. Károly Róbert a sávozás-liliomos címer.
Az élő herladika korszaka után a címerek csak másodlagos szerepet kaptak. Így fordulhatott elő, hogy díszítési célokra használták fel.
Ekkor kezdtek kialakulni a bonyolult, területeket is bemutató címerek. (lásd Nagy-Címer)
Minden földrajzi területnek, országnak külön címere lett amelyek általában az első ott uralkodó dinasztiáktól "kapták"/ vették a címert. Magyarországot az Európai címerközösségekben mindig a Kettős kereszt és a Hármas halom jelképezte (korona nélkül)
A Címer és a zászló mellett a Magyarság ősi jelképe (és a leg régebbi) a Turu amely egy mítikus állat. (általában minden nemzetnek van ilyen)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!