Szerintetek van tehetsége a versíráshoz?
Ezt egy 13 éves barátnőm írta.
Gyermekkori álmom
Feledek s csak feledek.
De ez ellen mit tehetek?
Nem lehet néha megálni?
És örökké megtartani?
Gyermeki álmom elfutott
Ártatlanságom elillant.
Nevetésem megvaltozott.
De mégis vágyam megmaradt
Azthittem,hogy elfelejtem.
De szívemben mindig ott lesz.
Gyermekkori legszebb álmom
Büszkén mondom immár látom
Szerintétek tehetséges?
Nekem nem jön be. Nincs mondanivalója, se szerkezete. Csak néhány mondat, ami legtöbb esetben rímel.
Bocsi.
És ez milyen lett?
Lejtő
Elindultam a lejtőn. S,hogy megbántam-e? Majd az alján kiderül. Teli van bukkanókkal és falakkal . De inkább ugrok egyet,áttöröm őket. Harcoltam,és harcolni is fogok. Már elindultam,nincs visszaút. De őszintén nem bántam meg. Néha túl nagyok a bukkanók s túl magasak a falak,de kitartok. Minden egyes alkalommal elhagyom egy kis részem,és egy újat szerzek. A lejtő végén új ember leszek. Sajnálom majd? Sajnálom,hogy nem lehetek többé az aki voltam? Igazábol,fogalmam sincs. Elindultam a lejtőn. S,hogy megbántam-e? Majd az alján kiderül.
#2 nemértem hogy néhány mondat. Az egész rímel,minden sor 8 szotagos.
Mondanivalója: Hogy gyerekként megálmodtam valamit s bár már felnőttem mindig ott volt/van bennem az az álmom miközben azthittem és a többiek is azthitték hogy majd kinövöm. De bennem megmaradt mint vágy és végre is hajtottam. Igy egy álmom vált valóra.
Szerintem is van még hová fejlődnie (ritmus, rím és mondanivaló tekintetében is). A rímek többsége elcsépelt ragrím, van, ahol nincs is meg a rímelés,ritmus, szótagszám nem stimmel, és mondanivaló sincs, csak üres frázisok.
Hogy jobb verseket írjon, olvasással lehet elérni és igazán jók csak azok lehetnek versírásban és bármilyen művészetben, akik tudják, mi az, hogy szenvedés. A szenvedésnek pedig sokféle alakja és arca van: szegénységben élni, fogyatékossággal élni, szülők korai elvesztése, és még sorolhatnám. Mert hogy lett nagy költő József Attila? Hogy lett nagy költő Radnóti Miklós? Miért nagy író Böszörményi Gyula? Horatius viszont megmondta: "Poeta Nascitur... vagyis: költőnek születni kell.
5-össel értenék egyet a leginkább. De úgy hiszem, hogy a közhellyé üresedett “rím” követelmény nem kötelező elem a kezdetekben (a későbbi időkben pedig a kiforrott fantáziádra van ez bízva természetesen. Vegyük csak alapul az ókori költészetet, egy művet nem tudunk mondani, amelyek bármennyire is rímesek lettek volna, és látjuk, így is tőlük tanultak a fiatal nemzedékek a kezdetekben. Bárki aki költővé akart válni előbb vett a kezébe egy Horatius alkotást, mint egy kortársét. A rím legyen csak egy mellékes rész, amelyet tökéletesre fejleszthetsz. De a rím elhelyezkedése is lehet annyi féle, nem kizárólagosan a sorvégi szótagok szabályos összecsengését nevezzük így. Mivel tudjuk, hogy a vers az egy olyan ritmusos szövegforma, amelynek alapja a szótag, így tanácsolom, hogy előbb a szótagszámlálásra figyelj, tanuld meg a verslábakat használni, ismerd meg azok funkcióit (ha valóban a tökéletes vers megszerkesztése felé hajlongsz). A mondanivaló… Hát kérlek, inkább írj egy játékos, beszédszerű, pattogós, egyben esztétizált verset, mint inkább egy közhelysorozattal megtoldott szöveget. De ez továbbra is hosszú évek munkája maradhat kizárólag, élvezd! És nyilván egy jó tanács: tanulj a legnagyobbaktól, olvass Horatiust, Csokonait mindenképpen, és őket követhetik a legnagyobbak.
De, ha mélyebb mondanivalóval bíró tartalmat képes sűríteni, a haiku műfaja erre a legmegfelelőbb.
Üdv
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!