Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mit gondoltak erről a versről?...

Mit gondoltak erről a versről? Szerintetek, kiről/miről szól?

Figyelt kérdés

Harcra föl piszkos magyar,

hazádért, bitang életedért.

Mit gondolsz, a haza

szava szüntelenül miért

hív? Pusztul földed,

pusztul hazád, s vele

együtt te is galád.


Pestis az, mi marcangolja

hazád földjét, s vérét

ontja annak, mi rég

volt Magyarország,

midőn királyok uralkodtak,

jobbágyaik szolgasorban haltak,

s mégsem

eme pestis volt az,

mely vasmarkát, kardját

a haza szívébe szúrta.


Hát légy bátor, Bitang

és állj ki azért, ami,

s aki vagy és pusztítsd

eme pestist, mely a

gyermekeid vérét ontja,

rajtad élősködik, mint pióca

s legszívesebben kitúrna

szerető hazádból Te mulya.


2010. máj. 16. 16:32
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

A "Petőfis" vagyok!

A dolgot kb úgy is értettem, hogy háborúban verseket írt Petőfi. Amúgy meg a költői szabadság szó létezik. Ha akarná még a mulyát is pontosjével írhatja.


Az a véleményém, hogy nem tudom miről szól a vers...talán a címe segíthet. Elösszőr arra gondoltam hogy valami háború. Vagy régi, akkor oké, elfogadom hogy az. De a nyelvezete talán inkább modernebb. De nincs háború itt, ezért inkább valami politikai dologra gondolhattam. Viszont ez a vers szak meg éppen ellene szól:


Pestis az, mi marcangolja

hazád földjét, s vérét

ontja annak, mi rég

volt Magyarország,

midőn királyok uralkodtak,

jobbágyaik szolgasorban haltak,

s mégsem

eme pestis volt az,

mely vasmarkát, kardját

a haza szívébe szúrta.


Szóval nem olyasmiről szól hogy "Gyúrcsány Ferenc mondjon le!". Nem politikai.


Ígyhát nem tudom mi lehet a "pestis". Lehet hogy egy valós vagy kitalált dolog. Lehet egy olyan kitalált dolog is, hogy legyen alapja a versnek hogy lázítson, mint sok "rock" számban (az ilyen számokat nem tartom annak, mert sértés a rockerekre, ránk nézve). Nekem ez a véleményem. Amúgy ha találnék benne értelmet, és nem ellenezném akkor tetszene, mert jó a nyelvezete!

2010. máj. 21. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

A pestis, az akkori lelki állapotom letükröződése a cigányokra. Nem vagyok költő, sosem írtam verset. Idén egy alkalommal ültem le, az egyik barátommal, és elkezdtük a szárnyainkat bontogatni. Ott, akkor, írtam jobb verset, és gyengébbet is. Ez valóban gyengébb és nem leszek költő, csak érdekelt, az emberek véleménye.


Ui.: Attól, hogy a cigányokról írtam, még nem vagyok fasiszta, csak mint a Magyarországon élő emberek 90%-a, én sem szeretem őket, és azt, amit képviselnek, csinálnak/nem csinálnak.

2010. máj. 22. 02:50
 13/15 anonim ***** válasza:

Elfogadom a nézőpontodat, de nem értem, hogy miért van olyan hogy "kisebbség". Vajon színesbőrűek vagy a fehérbőrűek találták ki? Miért nem veszi ki mindenki egyformán a részét a dolgokból, viselkedik "egyformán" mint a többi ember, bőrtől és múlttól függetlenül? Amíg létezik ez a fogalom hogy "kisebbség" akár melyik oldalról, addig sajnos ez lesz. De folytassátok csak! Ha ezt teszitek akár 1 akár millió ember addig ez megmarad. És ez nem csak a fehérekre vonatkozik! Ha a fehérek csinálják, csináljátok ti is cigányok! És ne siránkozzatok, hogy ti így éltek! Legyetek rá büszkék! Megdolgoztatok érte.


Vagy a másik lehetőség az, hogy a fehérek nem oltják a romákat, különbséget tudnak tenni cigány és cigány között, mint ahogy ember és ember között is. És a romák nem élnek így, mint most, nem vernek meg minden második embert, hogy az emberek ezmiatt általánosítsák őket is, és a többi színesbőrűt EMBERT is, akik nem szorultak rá erre.


Mindenki maga választ.

2010. máj. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
nekem tetszik az üzenete, csak még csiszolni kéne a megfogalmazáson..
2010. aug. 11. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:
Sokan írtak már, csak kiegészítés: a bitangot ne írd nagybetűvel. elég lenéző egy megszólítás, ami tartalmilag korrekt, de a nagybetű a megbecsülés neve (mert ugyebár nem tulajdonnév). És a szolgasorban nagyon Szózat-utánhallás. e az sem baj, lehet intertextualitás. Amúgy szerintem is sablonos, közhelyes.
2014. szept. 29. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!