Mi a külömbség a manga és a képregény között?
Lényegében ugyanaz.
Csak a mangát a japánok csinálják ezért az általános témafelvetése is más. De maga a stílus, maga a forma ugyanaz.
Az ötödik lovas
A másodiknak: Nem minden manga szexuális tartalmú. Messze nem.
Az ötödik lovas
Ez egyáltalán nem igaz. Én nem vagyok egy mangaszakértő, de haverjaim néha igencsak kioktatnak belőle :D
A manga a képregényrajzolás egy stílusa. Kis hozzáértéssel ránézésre meg lehet állapítani egy képregényről, hogy manga-e: ha az arc több mint felét teszi ki a figura szeme, és a szereplők nagy részének sünfeje van tüskés hajjal, akkor manga.
A szexuális tartalmú manga pedig a hentai :)
Nem igaz.
Maga a manga és a képregény fogalma között semmi különbség sincs. Csak a japánok mangának hívják. Illetve ha a manga szót használod, kifejezetten japán képregényre gondolsz.
Különbség viszont van, pl. az ábrázolásmódjuk között.
A képregény műfaja Amerikában
Amerikában a képregények elsősorban a fiatalabb korosztályoknak szólnak. Színesek, mozgalmasak, és nagy részük a heroizmussal foglalkozik, gyakran természetfeletti képességekkel rendelkező szuperhősök képében (Superman, X-Men, Batman, stb.). Ezt a vállfaját azonban itthon is mindenki nagyon jól ismeri, mi is ennek a vonzáskörzetébe tartozunk (Bár ránk szerencsére a francia képregényművészet is gyakorolt némi hatást, de erre szintén nem térnék ki). Ennek a „hősiességközpontúságnak" az oka feltehetően a ma ismert amerikai képregény születéséhez vezet vissza a II. világháború idején. A háború borzalmaival szemben szükség volt az embernél nagyobb, esetenként természetfölötti képességekkel rendelkező hősökre. Arányaiban ma is kevés kivétel van ezen hozzáállás alól. Az idősebbeknek szánt képregények igen nagy százalékában mindössze azért kerültek ebbe a kategóriába, mert túl sok szexuális vagy erőszakos elemet tartalmaznak (Spawn, Vampirella). Igen kevés az a képregény, ami ténylegesen elgondolkodtató és „minőségi" (pl. az erős mitológiai elemekre építő Sandman vagy a holokausztot feldolgozó MAUS). Az utóbbi időkben tapasztalható némi fejlődés ezen a téren, de ez inkább az eddigiek mellett megjelenő új címek képében. De nem ítélkezhetünk egyetlen irányzat felől sem: mindegyik képes komoly témák feldolgozására, a különbség mindössze a megcélzott célközönségben jelentkezik. Ez azonban nagyon erősen rányomja bélyegét a műfaj általános megítélésére.
A képregény Japánban
Japánban a képregény nem kizárólagosan gyerekek részére szánt műfaj, hanem külön médium. Eredeti szóval Mangának szokták hívni. Minden korosztálynak és érdeklődési körnek megvan a megfelelő képregénye, hihetetlen gazdagságban. A családi élettől kezdve akár az olyan egyszerű témákig, mint a golf, vagy az olyan bonyolultakig, mint a szerelmi kapcsolatok, minden létezik rajzban ábrázolva. Krimi, vígjáték, romantikus, sci-fi, thriller, stb. – a felvonultatott műfajok változatossága lenyűgöző. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy célközönségét Japánban is nagy arányban alkotják fiatalok, azonban bőségesen képviseltetik magukat az idősebbeknek szóló címek is. A természetfeletti a japán képregényben is gyakori, azonban általában kevésbé jellemző a szereplőkre a „szuperhős" kategória.
Mint a fentiekből kitűnik, a manga japán műfaj, japánok készítik őket japánoknak, mindennapi használatra. Ennek ellenére egyre nagyobb népszerűségnek örvend a nyugati országokban is. Sajnos azonban az amerikai képregénypiacra építő cégek elsősorban a saját, biztos fogyasztói piacukra kívánnak építeni, így hivatalos angol fordítást elsősorban az akciódúsabb japán képregények kapnak. Azonban az Internet elterjedésével új lehetőségek nyíltak a rajongók előtt: lehetővé vált a szkennelt mangák lefordítása és a neten ingyenesen hozzáférhetővé tétele.
Én is ezt mondom.
A manga a japán képregény.
Az ábrázolásmódban ami különbség van, az egyedül a japán kultúra számlájára írható.
Az ötödik lovas
mint feljebb, japánoknál a képregény neve, így ha máshol azt mondod, hogy manga, akkor mindenki rögtön tudja, hogy a japán képregényekre gondolsz, az azokra jellemző stílusjegyekkel.
Ugyanúgy, mint ha itthon azt mondod comic, mindenki tudja, hogy az amerikai képregényekről beszélsz, Marvel, DC, szuperhősök, a rájuk jellemző stílusjegyekkel.
a manga az magánaka rajzolási stílusnak az elnevezése és cska és kizárólag a rajzot jelenti...ha én rajzolok egy manga stílusú rajzot, akkor az is manga, attól, h nem képregény... szóval semmi köze a képregényez, csak annyi, h vannak manga stílusban rajzolt képregények...
és az első néhány hozzászólóra illik az, hogyha nem szólaltak volna meg, bölcsebbek maradtak volna...ugyanis a manga, az nem szexuális tartalmú :) ami szexuális tartalmú, az a hentai...és ha a manga rajzokból rajzfilmet készítenek, az az anime
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!