Ti hogyan elemeznetek Babits Mihalytol "Az oszi tucsokhoz" cimu verset?
Ebben a költeményben arra a kérdésre keresi a választ, vajon milyen lehet egy tücsök számára a világ. Az első sorokban végig a nyugalom, a rezzenéstelenség, a csend általi emberi individuumra tett hatást mutatja be a költő. Sehol nincs jelen az emberi létező, azonban a következő sornál:" Az hallja csak, aki magába száll" a lélek legmélyebb benső rétegeiben tett utazásokról szól itt a költő. A pszichológiában létezik az introspekció fogalma, ami magyarul azt jelenti: saját lelkiállapotunk megfigyelése. Az őszi tücsök arra készteti a versben beszélőt, hogy megtalálja a saját belső hangját, valamiféle egyéni létélményt tapasztaljon meg. A csönd is beszél hozzánk, de csak az hallja meg, aki képes befelé figyelni, belülről csinosítani magát. Kétszer vetődik fel a "Milyen lehet tenéked a világ" sor, ami arról szól(hat) hogyan észleli a körülötte lévő világot.
A költemény vége felé az emberi individuum is belép a versbe, magát a tücsökkel azonosítja. az ő érzésvilágát véli felfedezni a tücsökben. Itt meg kell említeni Henry Bergson francia filozófus hatását is, aki megkülönböztette a szubjektív belső időt, az egyénileg átélt időt, az objektív órával mérhető időt. Jelen szövegben a tücsök hosszú ciripelése akár kevesebbnek is tűnhet, mivel kizökkenti a külső világból egy sokkal gazdagabb belső világba.
A kardinális kérdés azonban: vajon miként látja egy nem emberi lény a világot, miért érzi az ember különbnek magát az élőlényeknél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!