Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Hogyan tudok átírni egy dalt...

Hogyan tudok átírni egy dalt más hangnembe?

Figyelt kérdés

Egy jó ideje zenélek, de mentségemre szóljon csak 3 évig talutam szolfézst. Nagyon rég tanultam, elfelejtettem és szinte sehol nem találom az interneten, amit keresek így hozzátok folyamodok segítséget kérni. Tudnátok segíteni nekem, csak az alapokba...szeretnék egy dalt átírni (most mondok egy példát: c-dúrból g-dúrba)

Mire kell figyelnem, amikor átírom?

Csak normális kommenteket kérek, köszönöm!



2015. jún. 29. 12:17
 1/4 veterán vas ***** válasza:

Probléma van a zenei fogalmakkal! ;)

Ha egy zeneszámot pár hanggal magasabban vagy alacsonyabban játszanak, azt még nem hívják átiratnak, főleg, hogy még hangnem is az eredeti marad marad/esetedben dúr/

Ennek egyszerűen más hangfekvés a neve( van ilyen, amikor pl. egy énekesnek nem megfelelő az eredeti hangmagasság, és a zenekar alkalmazkodik hozzá)

2015. jún. 29. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Transzponálni? Hát legegyszerűbb, ha pl elkezded szolmizálni, és mondjuk ha dóval kezdődik c dúrban (tehát c-vel) akkor az g-dúrban egy g. Szóval gyakorlatilag mindent egy kvinttel feljebb kell írni. De ha küldesz kottát szívesen segítek.
2015. jún. 29. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

A szokásos módszer:

Fogod a kottát, meghatározod, hogy mi a dó. Innen minden hangra leszámlálod, hogy milyen szolmizációs hangnak felel meg. Például C-dúrban a c a dó, e a mi, a a szó, és így tovább.

Meghatározod az új hangnem előjegyzését, és hogy mik a módosított hangok. g a hc d ef g ez nem jó, f helyett fisz van.

Ezután minden szolmizációs hangot átváltasz az új hangnembe, például g a dó, h a mi, d a szó, és így tovább.

Gyors átírás:

egy bé megfelel mínusz egy keresztnek,

két kereszt egyet emel,

valahány bé-kereszt kicserélhető 7-annyira a másik fajta előjegyzésből (a keresztes fél hanggal van a bés fölött)

Itt is szükség van a kívánt előjegyzés meghatározására.

Így például hat bé hármat süllyeszt, és ennek már jó helyen lesznek a hangjai, csak az előjegyzést kell kicserélni egy keresztre.

2015. jún. 29. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat, így mostmár világos a téma
2015. jún. 29. 14:05

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!