Hogyan kezdjek neki a festészethez?
Több fajta festék van. Először azt kellene letisztáznod, milyen típusúak állnak hozzád közelebb.
Az én (nem túl profi) kategorizációmban van az akvarell, illetve vannak a "fedő típusú". (akril, olaj, tempera/gouche)
Az akvarell sokkal sejtelmesebb, nagyon szép légies képeket lehet vele festeni, ugyanakkor, lehet vele ( nagy mennyiségű festéket fölvíve) igen élénk, transzparens hatásokat is elérni.
A "fedő" típusúakban nincs meg a lágyság.
A fő különbség, h az akvarell (meg a vizes bázisúak, pl tempera) már lefestett rétegei, száradás után, újabb réteg felvitelekor visszaoldódhat. Ezzel is el lehet játszogatni. :) Van itt is sokféle technika.
Korrekt tanácsot nem lehet adni - Neked kell eldönteni, melyik tetszik/melyikben vagy ügyesebb.
Én mindenképpen kipróbálnám az akvarellt és ellenpéldának az akrilt (ez, bár vizes bázisú, nem oldódik vissza )
Neten rengeteg könyv, cikk és oktatóvideó van, kezdetnek, a nagybevásárlás előtt, nézegesd őket.
Az első egy picit zavarosan, de leírta a lényeget a festékekről:)
De baromi fontos a papír/vászon és az ecsetek is.
Én nagyon tudom ajánlani a lidl-t ilyen szempontból. Nézegesd az akciós újságot, mert csak időszakosan árulnak ilyesmit, de az ecsetkészleteik nagyon jó ár-érték arányban vannak (a festékeik nekem annyira nem jöttek be, a tubusos akvarelljüket semmiképp nem ajánlom).
Ha nagyon sietsz, akkor művészellátóban vegyél ecseteket, ezeket a papírboltban kapható tipikus sötétbarna szőrű ecsetkészleteket mindenképp kerüld, mert csak negatív élményeid lesznek miatta.
Ha az akvarellt választod, be kell szerezned akvarell papírt is és enyves szalagot vagy papírragasztót amivel ki tudod feszíteni a papírt, hogy ne hullámosodjon fel a víztől.
Temperához/akrilhoz én jobban szeretem a kartont (vagy fára is festhetsz vele ha van otthon valami fölösleges fa lap), de szintén a lidl-ben vásznak is szoktak lenni olcsón, ha szeretnéd kipróbálni (én nem szeretem a rücskös felületet). Ezekhez nem árt lealapozni a papírt, erre akár sima diszperzit is jó.
Az igazi akvarell elég drága, ha megteheted vegyél (szintén művészellátóban), de ha olcsóbban szeretnéd megúszni, az anilines vízfestéknek is nagyon szép erőteljes színei vannak (azt hiszem, ez az amit én régen használtam és szerettem nagyon: [link]
1 vagyok. Igen, valóban picit zavaros volt, még épp az irodában ültem és "dolgoztam" a válasz írása közben :D
Az anilines valóban jó, de, ha megtetszik az akvarellezés, feltétlen vegyél egy másik készletet is- az anilinesek sajnos elég hamar elvesztik a színüket ( ellenben, ameddig "jók", addig nagyon.)
Nem akartam beszólni amúgy, a lényeg átjött:)
Ez igaz, valóban kicsit kiábrándító mikor kifakul a festék. Mondjuk nekem még mindig kevésbé mint pl. a temperánál, attól néha sírni tudtam volna, hogy mennyire más lett száradás után. Egyszer órán kipróbáltatták velünk, hogy úgy fessünk, hogy víz helyett egy kis tojással keverjük a temperát, és egész jó volt amúgy:) Jobban tartotta a színét, csak volt egy picit giccses csillogása.
Amit ne tegyél ,vagy kezdetben ne tegyél:
- ne vegyél túl sok színű festéket (inkább keverd a színeket, tanuld meg a színkeverést)
- ne vegyél 3 nál több ecsetet (akrilhoz nekem pl elég 3 szintetikus , két eltérő szélességű lapos + egy körecset vékony )
- ne vegyél túl olcsó festéket (mert ronda színeket kapsz és elmegy tőle a kedved)
- ne tűzz ki túl nagy célokat kezdetben, egyszerűbb formákkal kezd
- ne rajzosan próbáld,hanem használd ki azt,hogy az ecsetnek van vastagsága és felületeket (színes alakzatokat) ,amik kiadják majd a tárgy formáját.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!