Hogyan kezdjek el fantasyt vagy sci-fi történeteket írni?
én úgy szoktam , hogy egyszer csak elkezdődik, és olyankor fejest ugrasz a történetbe , és szépen lassan , a történet során elmagyarázom a világot , amibe benne vannak. És akkor ezt csinálhatod úgy , hogy egy külön narrátorral magyaráztatod , vagy az egyik szereplőd szemszögéből , de ez utóbbiban figyelj , hogy a szereplődnek fogalma sincs , hogy mit tudnak , vagy gondolnak .
Bár igy jobban belegondolva lehetne úgy is , hogy fogod és szépen lassan elkezded leirni a környezetet , és akkor egy ponton a mesélésnek megjelenteted a főszereplőt , szerintem , de olvass ilyen könyveket azok segiteni fognak
Egy történetet sokféle képpen lehet elkezdeni. Nálam ez úgy szokott lenni, hogy egyszer csak eszembe jut egy kép, például egy dűnés sivatag képe, ahol egy lány igyekszik megküzdeni az arcába fújó homokkal. Ilyenkor elkezdek agyalni rajta, hogy milyen környezetbe lehetne belerakni, mi lehet a jelenet mögött, hogy jutott oda a lány, és hogy jut tovább? És ekkor már elkezdem megformálni magamban a történetet magát, persze csak ötletek formájában, amiből mindent leírok, ami eszembe jut.
De, maga a történetírás előtt még sok előkészület van (ami egyébként az egyik kedvencem az írás előtt). Először is tudnod kell, hogy milyen témájú regényt, vagy novellát szeretnél írni, fantasy, sci-fi, cyberpunk, romantikus, dráma, stb.
Ha ez megvan, akkor én létrehozok egy új dokumentumot (én egy writeitnow nevű programot használok az ötletek, karakterek, cselekmény tervezéséhez) és mindent elkezdek leírni oda, amit jó ötletnek találok. Olyanokat, hogy mit akarok rakni a cselekménybe, apró érdekességeket a világ működéséről, hogyan működik a világom, amennyiben sci-fi, vagy fantasy, milyen földrészekből áll, mi hajtja az embereket, milyenek az életkörülmények, hogyan épül fel a társadalom, mindenféle dolgot, amik fontos szerepet játszanak a hangulat megteremtésében, és a világom megértésében.
Aztán egy történetben a cselekmény is fontos ugye. Már az elején ajánlom, hogy találd ki, mi lesz a vége az egész történetnek, hogy tudd, merre fele kéne haladnia a cselekménynek. Ez persze nem kötelező, de így sokkal céltudatosabban fogod majd felépíteni a cselekményvázlatot. Közben ajánlom, hogy minden ötletet írj le, amit jónak találsz. Az jut eszedbe, hogy van egy nagy hatalommal bíró gömb, amit főszereplőnk meg akar szerezni, de nem tudod a körülményeket? Nem baj, írd le az ötletet és kezd el tovább gondolkodni, hogy mi az a gömb, honnan jött, ki tud róla, és ki akarja még megszerezni, és így szépen lassan összeáll valami, amit már egy történet körvonalának lehet nevezni.
Nagyon fontosak még ezen kívül a szereplők. Ha egy történetben unalmasak, egysíkúak a szereplők, az a történetet nem fog mély nyomot hagyni bennünk, akármilyen jó is a cselekményed. Egyet tanácsolok, hogy mindenképp kerüld a sztereotípiákat (buta, naiv szőke, magas hangon beszélő, affektáló melegek, izmos de tompaagyú bodybuilderek, stb). Ehelyett igyekezz olyan személyiségeket létrehozni, amik tényleg eredetiek, szerethetőek (vagy szerethetően utálhatóak), akik tökéletlenek, hibáznak, céljaik vannak és félelmeik, rossz szokásaik, és különböző ízlésük. Olyan karaktereket hozz létre, akiknek érdemes elmesélni a történetét.
Ezek megírása után már belekezdhetsz a történet megírásába, ami nem mindig lesz egyszerű, de a folyamat közben rengeteget fogsz fejlődni. Ne add fel, ha elsőre nem sikerül úgy, ahogy tervezted. A legfontosabb ilyenkor, hogy tényleg élvezd, amit csinálsz, és ami neked tetszik, az másoknak is tetszeni fog majd :) A történetet, amit leírsz elsősorban neked kell imádnod, hogy mások is imádhassák, tudod :))
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!