A rajztudás agyban dől el, vagy a kézügyesség kérdése?
A rajzolás szellemi munka, semmi köze nincs a kézügyességhez. Arányérzék, térlátás kell ahhoz, hogy pontosan tudj rajzolni. (Itt meg is jegyezném, hogy sok képzőművész egyben matektanár is, ami nem csoda, hiszen a rajz nagy része felfogható geometriaként is. Művészeti iskolákban tanítanak is ábrázoló geometriát.)
Természetesen ezeket a készségeket lehet fejleszteni, de nem árt, ha van hozzá tehetséged. Ha van, akkor gyorsabban fejlődsz, ha nincs, akkor lassabban. Kell még nagyon sok türelem és elszántság is.
Az akadémista felfogás egyébként pont arról szól, hogy a rajzolást meg lehet tanulni. Ez így is van, de stílusa ettől nem feltétlenül lesz az embernek; ez az, amin sokan elbuknak.
Azt meg, hogy valaki okos-e, több tényezőtől függ, nem csak attól, hogy tud-e fejben számolni. Az iq-teszt is többféle intelligenciát mér; azoknak az összessége mutatja az általános intelligenciát. Méri, hogy mennyire vagy tájékozott, hogy mennyire vagy jó arányosságban, a térben való gondolkodásban, van-e nyelvi érzéked, milyen a memóriád.
Hát,először is lehet precízen,pontosan rajzolni,ez matek. Aztán lehet kevésbé pontosan alkotni egy jó képet,ez színérzék és vannak olyan képek,amelyekről az jut eszedbe h "na ,ez különleges"...azt én tehetségnek nevezném.
A másik dolog meg...miért ne lenne agyi folyamat? Az agyad irányít mindent.
A bal agyféltekéd racionális,logikus. Hipotézisekkel dolgozik,eltervezi és végrehajtja a problémamegoldás folyamatát.
A jobb agyféltekéd a kreatív,fantáziadús oldal. Jó tér,-szín -és arányérzékelésért felel.
Persze a két agyfélteke összedolgozik,keresztezi egymást. Rajzoláshoz (és festéshez) pedig mindkét agyféltekére szükséged van,így megdolgoztatja mindkettőt. (és ezért érzed úgy rajzolás/festés után h elfáradtál)
AGY ÉS KÉZÜGYEESÉG IS.
Finommotorika, ritmus, vonalvezetés. Ez olyan mint egy tánc, ha a mozdulataid egyenletesek, a vonal is az lesz.
Agyban dől el viszont a látás, a vizuális memória, ami lényegében a dolog egyik alapköve. Iszonyatos mennyiségű információ van egy képben, formák, arányok, színek, textúrák, tömegek, átlátszóság, reflexek, vetett árnyékok, fények, kompozítció...ezt mind memorizálni kell. Mégpedig úgy, ahogy ott van, nem a prekoncepciók alapján. Ez is hozzáállás, adaptálódó gondolkozásmód. Aki túlzottan meg van ragadva abban amit az eszével tud, az nem fog jól rajzolni.
A matekkal való korrelációt én nem érzékeltem. Nekem pl. diszkalkúliám van, olyannyira, hogy nem is érettségiztem belőle, viszont rajzolni professzionális szinten tudok. Egy videójáték 3Djében eltévedek, viszont pici eltéréseket, arányokat, színeket és árnyalatokat nagyon jól tudok memorizálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!