Pár hasznos tanács, tipp vízfestékkel kapcsolatban?
Érdemes enyhén érdes felületű dipát használni hozzá, vagy simán vízfestékekhez használatos lapot. Ha van alapszíne az általában megossza az alkotókat, én speciel jobban szeretem az enyhén bézsesebb színű lapokat, mint a fehéret.
Vázlatoláshoz nem érdemes semmit se használni, mert többségük vagy nagyon elüt a vízfestéktől (filc, toll) vagy oldódik a vízben (grafit ceruza). Ezekből az utóbbit ajánlom, ha mégis vázlatolni akarsz, de csak halványan.
Ha erős és kevésbé élénk színeket szeretnél, akkor kevés vizet használj és keverd minél tovább az adott színeket.
Ennek ellentéte történik sok víz esetén, de akkor a lap felhullámosodásával is kell számolni. Bő víz esetén lehet trükközni a csurgatásos módszerrel, ami annyit tesz, hogy a lap fölé hajolsz és számodra tetszőleges irányba fújod a
színes vízpacákat. Jól néz ki, de 1. giccsessé teheti 2. kiszámíthatatlan, tehát csak mértékkel. Legyen kéznél zsebkendő, mert a még nedves vízfestéken funkcionálhat radírként. Fontos, hogyha sablonszerű színfoltokat szeretnél, vagy egymás fedésébe akarod hozni a színeket, akkor előbb várd meg, amíg az alsó réteg megszárad (az idő a víz függvénye), de ha kísérletezni akarsz vizes festékre is dolgozhatsz, akár más színekkel is, ekkor az olajfolthoz hasonló szivárványszerű felületek jönnek létre. Érdemes lefedni a lap széleit olyan másfél, kettő centiméterrel, hogy azt ne érje festék így egy természetes keretet is adsz neki. A hátteret és alakokat nem érdemes mindenestől ábrázolni, mert az akvarellnek pont a légiesség az enyhe formák és éles tiszta színek a lényege.
(Így a felületen csak akkor érdemes feketével, lilával, barnával, vagy zölddel, esetleg sok színnel tört színeket felvinni, ha mocsaras, vagy bizonytalan esetleg komor, groteszk apróságokat akarsz elhelyezni. A töredékesítés egy érdekes megoldása, ha valamilyen spaklival a csurgó víznek az útját állod, ekkor az elszakadtság, befejezetlenség érzetét kelthetik a formák. Ha kedved támad más festékeket is használni az akvarell mellett ajánlom az akrilt (főként a fémesen fénylőket, amikkel kiegészíthető az akvarell világa, de ez a festék már más elven működik). Van még egy módszerem: A festékkel előbb egyenlő tónusokkal sematikus térbelitlen formákat festek fel, amin csak a fény marad tormaszerű a sötét részekhez pedig a festék megszáradása után fekete tollal tónusozom. Ez a színezett rézkarc hangulatát kelti. Szerintem érdemes egy hegyes végű vékony ecsetet tartani a részletekhez és egy középszéles laposat a felületekhez. Az akvarell NEM FEDŐFESTÉK, szóval egy felületet csak egyszer érdemes lefestékezni fölé csak akkor, ha biztos vagy benne, hogy szükséged volt rá.
Nagyon szépen köszönöm! :)
Ha van még valami,írhattok,megy a zöld kéz!
Na most azt kell tudni,hogy milyen minőségű a festék,mert az iskolás vízfestékből nem lehet sok dolgot kihozni,mivel nem pigmenteket,hanem színezéket tartalmaz. Ez rossz színkeverést tesz lehetővé és még egy csomó más rossz tulajdonsága is lehet. A tervezők által használt festékek nagyon intenzív színűek tudnak lenni,de nem tartósak 2-3 év alatt látványosan megfakulhatnak.
A papír. Ha normális festéked van,akkor érdemes normális papírt is venni hozzá. Ez jellemzően 300g/m2 akvarellpapír. Használat előtt hivatalosan be kell áztatni 5-6 percig minima,majd lecsorgatva és óvatosan kicsit áttörölve lerakod egy rajztáblára és ráragasztod spéci ragasztó szalaggal. Ez az egész ahhoz kell,hogy ne hullámosodjon a papír a víztől.
Van aki még szárazon előrajzolja a képet halványan fogó ceruzával,de csak körvonalasan,vázlatosan.
Szóval ezek után lehet nekiállni . Többféle módon lehet, a lényeg,hogy nagyon nem mindegy,hogy száraz felületre szárazon vagy nedvesen ,illettve nedves felületre szárazon vagy nedvesen dolgozol. A száraz-száraz a részletekhez kellhet, a végére érdemes hagyni. A sötét színeket szintén. Ne keverj össze sok színt,mert ronda lesz. Ha nedves a papír sérülékenyebb. Kalkuláld be,hogy a papír fehérje lesz a legvilágosabb rész.
Ja és az ecset . Nem kell sok. Egy lapos és egy megfelelő kerek hegyes végű akvarell ecset megteszi. Ne legyen túl kicsi. Ezek spéci ecsetek ,azért jók ehhez,mert elég vizet és vele festéket tudnak felszívni. Ugyanis így lehet szép egyenletes felületeket kialakítani ott,ahol szükséges..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!