Vannak olyan festmények, rajzok amiknek a mondanivalójuk elég elvont, ezeket, hogy tudnám megérteni, hogy tudnám fejleszteni a művészi érzékemet, ill. látásomat?
Szeretnék rajzolni is, régebben kiskoromban sokat rajzoltam, főleg másoltam. Most megint úgy érzem, hogy egy jó hobbi lenne, de nem tudom, hogy kezdjek hozzá.
18/F
Ahogy te is írod, "művészi érzék". Ez egy érzék, affinitás, ami vagy van, vagy nincs. De a látásmódodat és szépérzékedet lehet fejleszteni.
Van-e olyan festmény, rajz? Van. Kezdd mondjuk az ókornál és fejezd be 2012-ben a keresést. Művészettörténet - több ezer festő, szobrász, művek, alkotások, előadások, innen gyökerezik minden, amit ma látsz. Ha mondanivalót akarsz megérteni, akkor az alapoknál kezdened, a világ, a múlt megismerésével. Azért nem emelem ki külön, hogy a művészet megismerésével, mert ezek nem választhatók külön. Ha csak Pesten kimész a belvárosba, megannyi régi épületet látsz ilyen-olyan stílusban, apró vagy nagyobb szokrokkal, falplasztikákkal, némely személyeket ábrázol, némely allegóriákat, mitológiai alakokat. Tehát... művtöri, ókor. Hajrá.
Ahogy az első írta. De nem elég az, hogy fejből fel tudsz sorolni 10 Tintoretto művet álmodból felkeltve.. Szóval ne erre állj rá. Hanem haladj végig korról korra, és keress olyan könyveket, amik összevetik az aktuális történelmi helyzetet és a művészetet, mert ez a kettő összekapcsolódik, és nagyon sok mindent meg lehet érteni ezáltal.. Hogy hogyan "másolták" le (lopták össze-vissza) a rómaiak a görögök szobrait, akik tökéletesítették az emberábrázolást..hogy utána hogyan "feledkeztek meg" átmenetileg erről a tudásról a középkor elején, hogy az egyszerű domborművek hogyan váltak már az 1500-1600-as években mai szóval élve 3D-s alkotásokká, és hogyan szakadtak ki végül a fal síkjából, és fedezték fel újra a faltól független díszítőelem funkcióját.. És ez mind kapcsolódik a törihez. A festészetben ugyanez. Gyakran az aktuális politikának üzentek csak azzal, hogy festettek egy számunkra snassz tájképet. Közben az adott korban egyből levágták, hogy ezen mi-minek (kinek) a metaforája... Ezeket végignyálazva és elolvasva a történelmi hátterét, egész logikusnak fog tűnni még egy dadaista, kubista, posztmodern, de még egy kommunista alkotás is.
Aztán minél több háttér-információval rendelkezel, minél inkább ráhangolódsz arra, hogy anno hogyan és miért pont úgy alkottak (kellett alkotniuk), minél több példát látsz egy csomó verzióra, annál inkább be tudod majd valahova illeszteni, és rendszerezni a mondanivalókat.
Szerintem a lényeg a kifejező erő. Próbálj meg valami témát kiválasztani és azt körbejárni,megjeleníteni úgy,hogy nem direkt módon. Mondjuk próbálj meg érzéseket közvetíteni tárgyakon , tájon keresztül. Vetítsd ki ezekre az érzéseket stb.
http://www.youtube.com/watch?v=0NV1WGH8rEk
Lehet ez a könyv hasznos lehet számodra.
Persze ezek a dolgok nem egyszerűek,mert még,ha tudod a kompozíció és színek szabályait,akkor is rá kell találnod a számodra megfelelő kombinációra. Ehhez pedig több vázlatot érdemes készíteni..
Elemzéseket érdemes olvasni,de mindig figyeld meg,hogy te is úgy gondolod vagy sem stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!