Szerintetek mit jelent a következő idézet? ". építészeti élményünk akkor keletkezik, ha az alkotás a világegyetem hangját szólaltja meg bennünk. "
hm. Ez egy hasonlat, vagy inkább: zenei élmény összekapcsolása az építészeti térélménnyel - ami mivel mozgunk a térben ,az időhöz is kapcsolódik.
Az építészet megfagyott zene- mondta Goethe.
Ilyesmi. Bővebben is kell?
egy kevésbé erős, de talán található benne inspiráló gondolat
Köszönjük a sok segítséget, így már legalább van valami támpontunk:) A könyvet meg talán a könyvtárban megtalálja. Egyébként ez a gondolat az arányokkal- arányrendszerekkel is kapcsolatban áll, mert most találtam meg az idézet folytatását: „ Az építész a formák arányviszonyával valamilyen rendet valósít meg…; az arányoknak ez a teremtett rendje mély visszhangot ébreszt, mert egy olyan rend mértékét adja meg, amelyet az ember a világéval egybehangzónak érez.”
Szóval az is benne lehet, hogy az építészet a világegyetem és az ember közti kapcsolatot teremti meg az arányok játékával, illetve a zene is benne van, mert az pedig rendet tesz a világban. Még nem tisztult le pontosan ez a gondolat:) Mit gondolsz? Köszi még egyszer:)
„ez a gondolat az arányokkal- arányrendszerekkel” –hogyne, ez nagyon jó gondolat
Itt van Chartres( valószínű a világ egyik legszebb, legzeneibb emploma :)
Itt egyszerűen az arányokhoz a harmonikus hangsort rendelte a szerző. ( Φ = Numero Aureo)
Az alapja: az aranymetszés.
Az van az arányokban, és az van a nagyszerű zenei művek mélyén is (valamikor olvastam egy tanulmányt: amelyik Bartók műveiben kereste ezt, de azt most nem találom. Az aranymetszést ,azt az arány érezzük úgy , hogy a világ , a kozmosz teljessége, harmóniája, rendje benne van egy kicsi műben– a tenger egy hullámban : )
Ez mind térbeli arányokkal, mind időbeli hosszal kifejezhető. Egy zenében a zenei ívek hossza hordozhatja.
A szerző másik geometriai elemzése:
Chartres –ról még egy nagyon jó (ami most az előadásig nem fog menni,) de majd érdemes (akár ajándéknak is), valóban nagyszerű elmélyült tanulmány, tradicionális szemlélettel (nem marxista esztétika):
Titus Burckhart: Chartres és a katedrális születése
Rövid írás erről:
(csak vigyázni, mert csütörtökig nincs sok idő:)
Jó tanulmányozást!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!