Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Az építészetben a fal és...

Az építészetben a fal és oszlopsor, ill. két oszlopsor közötti részt miért nevezik hajónak?

Figyelt kérdés
Nem csak magyarul, németül, angolul és oroszul is olvastam, tehát ez általános megnevezés.

2023. jan. 13. 13:44
 1/2 TappancsMancs ***** válasza:

A templom építészet sajátos szóhasználata, de egyéb építészet terén nem tudom, hogy mennyire elterjedt.


Templomoknál rituális, vallási értelme, jelentése van bár a kereszténység megjelenése előtt is használták. Eredetéhez kapcsolódik Noé bárkájá és Szent Péter hajója, ami a túlvilági szállítás szimbolikájával kapcsolatos.


Három fajtáját is meg szokták külömböztetni, ezeket is olvashattad már, főhajó, oldalhajó, kereszthajó.


A név a latin "navis" szóból maradt meg, ami hajót jelent. Ezt a későbbiekben latinról népnyelvekre is fordították, így magyarul is így monják, illetve közvetlenül a latin navisból még mondják "nave"-nak is. Amúgy már az ókori Egyiptomban is használt szimbólum volt a hajó, úgy mint "napbárka", amit kőből is megépítettek és az építményben fából készült hajókat is elhelyeztek.


Ilyenekből van jónéhány Egyiptomban:

[link]

[link]

[link]


És benne ilyeneket is megtaláltak (már ha megtalálták, Khufu napbárkáját például megtalálták):

[link]

[link]

[link]


Napbárka építmények Khafre temploma mellett.

[link]


Hajótemetkezés meg létezett Európában és Ázsiában is. Itt egy rekonstukció egy ilyenről.

Sutton Hoo hajó, Anglia, 6. század:

[link]


Kőhajók ismeretesek már a megalithikus építkezéseknél is.

Lettország:

[link]

[link]


Svédország:

[link]

[link]


Norvégia, viking hajótemetkezés ami egyéb sírtárgyakkal együtt egy sírdombból ástak ki:

[link]


Man-sziget (Brit-szigeteknél), a sírban viking hajót, tárgyakat és emberi maradványokat is találtak:

[link]

[link]

2023. jan. 13. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod. Én üzemcsarnokok esetében is hallottam Németországban a "hajó" kifejezést, az egy daru által átfogott területre.
2023. jan. 14. 08:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!