Miért nem épültek Magyarországon olyan csodálatos színvonalú katedrálisok, mint Nyugaton?
A Mátyás-templom nagyon szép, a Szent István bazilika is impozáns - érdemes felmenni a tetejére is.
Vidékiek közül az Esztergomi bazilika is lenyűgöző.
De a szegeden a dómot, vagy a pécsi székesegyházat se nevezheti senki jelentéktelennek.
Nem értem ezt a Magyarországon minden szar hozzáállást.
3-as
Persze, nem jelentéktelen ezek, a kassai dóm is szép, a miskolci ortodox templom ikonosztáza is Közép-Európa egyik legszebbje, viszont elnézegetve a francia, spanyol és német gótikus templomokat az ember kicsit legyőzöttnek érezheti magát.
5-ös.
A történelmi Magyar Királyság is hatalmas volt.
Nyugatról általában a román vagy gót stílusú katedrálisokat szokták igazán impozánsként emlegetni. Természetesen a későbbi koroknak is voltak szép művei (pl. Szent Péter bazilika Rómában reneszánsz, barokk kiegészítéssel).
Magyarországon is voltak emlékei a nagy méretű román és gót építészetnek, pl. székesfehérvári koronázótemplom. Viszont a viharos történelmünknek hála, ezek nagyrészt elpusztultak. A méretbeli különbségeket még az is okozza, hogy Magyarország lakossága valamivel kisebb volt, így fizikailag nem volt szükség irdatlan katedrálisokra. Ebben a tekintetben a gótika volt az, ami igazán nagyot álmodott, a későbbi korok a humanizmussal igyekeztek emberléptékben gondolkodni, csak a klasszicizmus-romantika körül, az ipari forradalom hozta népességrobbanással kezdtek ismét gigászi méretekben alkotni. Annak a korszaknak már Magyarországon is vannak termékei.
Lényegében: mivel 1000 körül vettük fel a kereszténységet, így a Nyugatnak van hozzánk képest ezer év előnye. Aztán mire igazán belelendültünk volna, jött a török, háborús helyzetben pedig az emberek hajlamosak inkább a hadügyre és nem szép épületekre költeni. A barokkban épültek nagyobb templomok (pl. fentebb említett Esztergom), de a történelmi Magyarország méreteihez képest nevetséges volt a lakosságszáma, nem véletlenül szorgalmazták a betelepítéseket.
Csodálatos színvonalú dómok: Kassa, Gyulafehérvár, Pozsony...
Újabbak közül pedig javaslok egy budapesti belvárosi sétát, hozzák a szintet.
Hozzátenném, hogy azért nyugaton sincs kolbászból a kerítés. Pl. a cluny-i apátság épületegyüttesének csak a töredéke maradt fenn, mert az egyházi épületeket államosították a francia forradalomban, aztán ezt jól felparcellázták, eladták és kőbányának használták. Utóbbi volt a sorsa a Colosseumnak is, illetve nagyon sok magyarországi épületnek. Ha egy épületnek nem volt funkciója, akkor a könnyen elérhető építőanyag miatt az emberek széthordták. Rómában sok római szoborból oltott meszet csináltak.
Emellett figyelembe vehetjük azt is, hogy Nyugaton sok épület nem eredeti, hanem visszaépítés, pl. Monte Cassinóból csak az altemplom maradt meg, hogy a széjjelbombázott német épületekről ne is beszéljünk.
Vannak nagyon szép és nagy templomaink, csak más stílusban :)
"A hazai gótika alkotásai – az európaival összevetve – méreteikben és kiképzésükben is szerények. Az alkotások a törökök által megszállt területeken jórészt elpusztultak, többnyire csak a meg nem szállt, nyugati, északi, északkeleti régióban, továbbá Felvidéken és Erdélyben maradtak meg. Sok templom a 18. századi barokk újjáépítésnél, vagy a 19. századi restaurálás során vesztette el eredeti alakját."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!