Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Szabó Lőrinc, Semmiért egészen...

Szabó Lőrinc, Semmiért egészen utolsó két sora mit jelent?

Figyelt kérdés

"És én majd elvégzem magamban,

Hogy zsarnokságom megbocsásd."


Ti mit láttok benne?


2021. szept. 20. 15:48
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Azt látom és hallom e két sorból, a költő úgy gondolja, hogy ő majd olyat tud nyújtani a szerelmének, amely miatt a szerelme megbocsátja mindazt az önző, megalázó, kiszipolyozó viselkedését, amelyet iránta tanúsít.

Ezt olvasóként azonban nem biztos, hogy el tudjuk hinni, hiszen ez csak egy ígéret. A vers teljes ismeretében jómagam nem gondolnám, hogy ez realitást nyerhetne.

2021. szept. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Lényegében nem kér bocsánatot a másiktól, hanem elintézi magában? Nekem ez a 2 sor talányos.
2021. szept. 20. 20:09
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A költő nem bocsánatot kér, hiszen a vers egész folyamából láthatjuk, hogy egy nárcisztikus, önző, zsarnokkal állunk szemben. Ő úgymond egy távlati, szinte misztikus ígéretet tesz arra - amelyet tudva tudjuk, és ő maga is tudja, hogy nem tud beváltani, mert nem is lehet - hogy majd úgy viselkedik és olyan emberré válik, aminek következtében a szerelme megbocsátja az addig elkövetett összes "galád" tettét és becsmérlő szavait.


De ugye, ilyen nincs! Hiszen, ha valakit így kezelnek, mint ahogy a költő ebben a versében írja, a mai világban senki sem maradna mellette.

Ez a vers egyébként teljes mértékben kimeríti a gyönyörű szavak mögé rejtett "kizsákmányolás és zsarolás" tökéletes fogalmát.

2021. szept. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Igen én is azt gondolom hogy ez egy durván nárcisztikus, bántalmazó vers. Viszont sokan ebben a versben a szerelmet látják. Nem értem miért. Nekem ez a vers tömény egoizmus és felsőbbrendűség.
2021. szept. 20. 20:35
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Akik ebben a versben a szerelmet látják, nekik még nem volt részük megtapasztalni az igazi szerelmet. Abban van igazság, hogy a szerelem önző, és csak magunknak akarjuk a szerelmünk "tárgyát". De úgy, mint ahogy a költő írja, olyan mértékben és minőségben NINCS JOGUNK birtokolni a másikat. Pl: "Míg magadra gondolni mersz ... Addig énhozzám nincs közöd." ..."Ne élj, mikor nem akarom;"

A vers címválasztása egyébként ezt már előre mutatja.: Semmiért Egészen.

Az nem szerelem, hogy én kizárólag a férfiasságom adom (vagy még azt sem), a párom viszont adja fel, illetve nekem mindenét (a semmiért), a testét, a tudatát, az önazonosságát, az identitását, s ha kell, az életét.

Ha mint költeményt tekintjük ezt a verset, csodaszép. Ez elvitathatatlan. Azonban, ha mélyen belegondolunk, akkor már-már súrolja a brutalitás fogalmát.

2021. szept. 20. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Ugyanígy gondolom, de van egy ismerősöm, aki ebben az utolsó 2 sorban valami csodát lát. Én meg a verben azt látom amit te is írtál, az utolsó két sor meg kb az, hogy megbántok valakit, tudom rosszat tettem, de ezt ahelyett hogy felvállalnám a másik előtt, elintézem magamban a gondolataimban. Valami ilyesmi nekem ez a 2 sor.
2021. szept. 20. 21:12

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!