Mi lehet annak az oka, hogy minél többet rajzolok, minél jobbá válok technikai szempontból, annál kevésbé szeretik/értékelik az emberek a rajzaimat?
Leginkább fan artokat szoktam készíteni, zömében egy adott fandomon belül. A régi (1-2 éves) rajzaim, skicceim sokkal nagyobb megosztást kaptak tumblr-ön, instagram-on, míg az újabbakra (kb. az elmúlt fél évből) alig érkezik bármiféle reakció, megosztás, pedig technikailag egyértelmű számomra a fejlődés.
Létezik, hogy a gyakorlás ellenére valahogy visszafejlődök? Illetve az elmúlt időszakban lelkileg nagyon mélyponton voltam/vagyok és nem igazán tudok kilábalni belőle. Létezik, hogy depresszív lelkivilágom negatív értelemben nyomot hagy valahogy a rajzaimon is? Pedig maguk a témák, valamint a rajzokon szereplő alakok nem szomorúak vagy komorak, épp ellenkezőleg.
Nagyon lehangoló, hogy megosztások hiányában egy szó szerint egy maréknyi (azaz 1-2 tucat) emberen kívül senkihez sem jutnak el a képeim, pedig jó lenne minél több releváns érdeklődőhöz eljuttatni őket, de így esélytelen.
Senki ne mondja tehát nekem, hogy nem fontos a közösségi médiában a beérkező reakciók száma, mert ha nem kap az ember eleget, akkor elvágta magát, mint alkotó, esélye sem lesz valamirevaló követőtábort/klienskört kiépíteni.
Továbbá, ha mások rajzolnak ugyanarról a karakterről fan artot, azok többnyire alsó hangon is 60-70 reakciót kapnak az adott fandomban (akárcsak az én régebbi firkálmányaim), mindezt függetlenül az illető rajztudásától, ezért sem igazán értem a dolgot.
Mindez leginkább, mint említettem a tumblr-re meg instára vonatkozik. Twitteren is próbálkozok ugyan, de a 100+ követőmhöz képest átlagban 6-10 like-ot és legfeljebb 1 (!) retweetet kapnak a rajzaim, bár utóbbiból gyakran még annyit sem, ami enyhén szólva is siralmas, pláne, ha azt látom, hogy egy kezdő szinten lévő, 20-30 követővel rendelkező alkotó is sokkal többet összehoz ennél.
Épp ellenkezőleg, én inkább alighanem túl ritkán osztok meg képeket, illetve túlságosan is rendszertelenül (mellesleg valamennyi közösségi profilomra kizárólag saját rajzokat posztolok, még Twittere is, text-only posztjaim, meg nem releváns képeim sehol sincsenek).
Átlagban havi 1-2 képet szoktam feltenni, néha valamivel többet, illetve néha még ennyit sem.
Twitterre posztolok a legtöbbet (elvégre szeretek nsfw képeket is rajzolni, azt meg a fenti trióból kvázi csak ott lehet megosztani), de nem tudok rajta kiigazodni. Azt sem tudom, a követőimnek hány százaléka látja az ott megosztott dolgaimat, vagy hogy látják-e egyáltalán. Próbálkoztam különféle időpontokban több-kevesebb sikerrel. Míg máskor a vasárnap esti megosztás magamhoz képest aránylag sikeresnek bizonyult egy adott posztnál, addig a következő ilyen időpontnál már alig értem el pár embert.
Releváns tageket is próbálok használni, de azokkal alig-alig vonzok be pár látogatót, elvégre az ottani posztjaim 90%-át a követőim like-olják, illetve nagy ritkán retweetelik (általában ugyanaz a pár ember, a többiek vagy nem látják vagy magasról tojnak a fejemre).
Új követőt twitteren már hónapok óta nem szereztem, sőt, még a régieket is sorra veszítem el: vagy maguktól morzsolódnak le és követnek ki (ez talán ritkább), vagy maga a twitter függeszti fel a fiókjukat (nagy részük nem kamu, spammer követő, csak hát a twitteren nem kell sok ahhoz, hogy letiltsák az embert). Újak pedig nem nagyon jönnek. Régebben a posztjaim kapcsán is követtek be, manapság ez esélytelennek látszik.
A tumblr-ön meg, hacsak nem valami bugyuta, “limonádé” képet rajzolok, kvázi ignorál a fandom. (Azért, ha az adott hashtag feed-jében az előtted lévő és az utánad soron következő képeket minőségtől függetlenül szépen sorban végiglike-olják/reblogolják, nálad meg pár kósza embert leszámítva kvázi semmi reakció, az azért elég beszédes…) . És nem túlzok, volt olyan, hogy egy pálcikaember-szintű “hűdeviccesnekszánt” vázlat több megosztást kapott, mint az én kidolgozott rajzom.
Zömében digitálisan alkotok, ha ez számít valamit. Valamiért az a benyomásom, hogy amióta így dolgozom, sokkal nehezebb érvényesülni, mint a tradicionális technikával készült alkotások esetén. :/
Redditet és Pinterestet is kipróbálhatod közönségszerzéshez.
Amellett, amit mások írtak, még az is lehet, hogy más lett a stílusod és kevésbé tetszik az embereknek. Pl van olyan, amikor egy vázlatszerű rajz stílusa jobban megfogja az embereket, mint egy hiperrealisztikus rajz.
Amúgy én szívesen ránéznék a rajzaidra már csak kíváncsiságból is.
Köszönöm a tanácsot, de a Reddit nekem nagyon nem begyere. Nem tetszik a szavazós rendszere, a végén még lepontoznák a képeimet, ami még inkább aláásná a béka feneke alatt lévő önbizalmamat.
A Pinteresten pedig tapasztalatom alapján nem nagyon szoktak kommunikálni, hozzászólni a képekhez, ott inkább csak inspirációs táblákat készítenek az emberek maguknak.
Ebben a stílusváltós dologban lehet valami, bár én épp ellenkezőleg, egy valamivel (de tényleg nem sokkal) realisztikusabb stílusból váltottam egy képregényesebb, disney-sebb stílus irányába. Bár meglehet, hogy az imént félreérthetően fogalmaztam ezzel az “én kidolgozott rajzom” kijelentéssel, elvégre ezt inkább csak egy fekete-fehér skicchez képest értettem.
Azzal mindenesetre tisztában vagyok, hogy nekem is van hová fejlődnöm. Azonban úgy vélem, annyira azért nem amatőr hatásúak a képeim, mint amennyire ignorálják őket.
Persze az is lehet, hogy nem a stílussal van bajuk, hanem a képeim témája nem tetszik nekik, amilyen helyzetben ábrázolok egy-egy karaktert, ki tudja…
Értem. Én egyébként pont ezért nem töltögetem fel a rajzaimat sehova, nagyon minimális az esélye annak, hogy felkapottak lennének, akármilyen jó is vagy, és tényleg csak önbizalomromboló. Kb szerencse kell hozzá, vagy jó kontakt. Instán vannak ilyen artos oldalak, amik mások alkotásait teszik közzé credittel együtt, ilyeneket bekövethetsz, hátha visszakövetnek, meg írhatsz nekik, hogy rakják ki 1-1 művedet. Amúgy Pinteresten átvezetheted a megtekintőket az Insta vagy Tumblr, Twitter oldaladra, azért mondtam azt. Plusz még ott a Deviantart.
De ha ez neked csak hobbi, akkor szerintem nem éri meg ezen keseredned, inkább rajzolj csak magadnak, ne stresszelj azon, hogy hány embernek tetszik.
Nem vágyom kimondottan a népszerűségre, csak legalább annyira szeretnék népszerű lenni, mint mondjuk 1-1.5 évvel ez előtt.
Hogy időközben mi történt az, számomra rejtély, mindenesetre a DeviantArt meg a Pixiv profilomat leszámítva valamennyi közösségi médiás oldalam haldoklik. Ezek is talán csak azért nem, mert itt tudtommal az algoritmus legfeljebb segít kiemeléssel, ha mázlid van, de mindenesetre nem lehetetlenít el.
Legutóbb tumblr-ön megosztottam egy skiccet, 3 like jött rá tegnap este óta, reblog nuku.
Röhej. Máskor egy hasonló kaliberű/kidolgozottságú rajzra több tucatnyi like és reblog érkezett.
Twitteren dettó: három nyüves like érkezett az ottani legutóbbi képemre, abból is egyet levett a rendszer, mert az adott követőm fiókját felfüggesztették, maradt tehát kettő. Mindezt 102 követővel. Szép kilátások…
Persze lehetne mondani, hogy mit számít mennyi like-ot kap az ember, a lényeg, hogy szeresse, amit csinál. Szeretem én az alkotást, de mire megyek vele, ha nem tudom senkivel megosztani, mert elve el sem jut a megfelelő személyekhez/célközönséghez?
Tekintve, hogy ezek a szutyok oldalak, ha azt látják, hogy posztjaimra nem érkezik interakció, akkor kb. a feed aljára száműzik a képeimet, ergo még a követőim SEM fogják látni őket.
Hiába élvezi az ember magát az alkotói folyamatot, ha azzal szembesül megosztást követően, hogy kis túlzással a kutyát nem érdekli, amit művel, míg a hasonló szintű alkotók rajzait, sőt, még akár a pálcikaember kaliberű, amorf kriksz-krakszokat is agyba-főbe osztják, dicsérik.
Aki szerint ez kicsit sem demotiváló és lehangoló, azt igazán tudom irigyelni. Fantasztikus élmény, hogy gyakorlatilag kiközösít és semmibe vesz egy komplett fandom.
És volt ez nálam másként is…
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!