Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A komolyzene magasabb rendű a...

A komolyzene magasabb rendű a könnyűzenénél?

Figyelt kérdés
Azért kérdezem, mert egy zenével komolyan foglalkozó ismerősöm elég lenézően beszél a könnyűzenéről, mint műfajról. Természetesen a könnyűzene túl tág fogalom, de miért ne lehetne abban ugyanolyan művészi értéket képviselő darab, mint egy komolyzenei darabban? A zeneiskolákban is csak komolyzenével és népdalokkal foglalkoznak, de azt végképp nem értem, mitől művészibb egy népdal egy jól sikerült könnyűzenei darabnál?

2021. ápr. 15. 20:32
 1/8 Mojjo ***** válasza:
80%

Természetesen nem. Mind a komoly-, mind a könnyűzenét lehet jól és rosszul művelni, jót és rosszat írni, jól és rosszul előadni stb stb. Az ismerősöd csak szimplán sznob.

Mondom ezt úgy, hogy maximálisan komolyzene rajongó vagyok és vagy másfél évtizede igyekszem a magamtól telhető legjobb szinten művelni is.

2021. ápr. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
72%
Nem. Az ismerősöd sznob, aki valószínűleg kevés zenét ismer vagy átesett egy átnevelő táboron.
2021. ápr. 15. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
78%
amúgy az a vicces, hogy amit ma komolyzenének hívunk, párszáz éve ugyanolyan tömegcikk volt, mint ma... csak ma tömegével születnek a nyálas popdalok angelesben, előtte meg mondjuk ipari mennyiségű háromütemű keringőzenét készítettek bécsben, mert mindenki akinek volt egy keze, egy tolla és egy papírja népszerű zenét készített, mert valamiből meg kell élni... és persze sznobok is mindig voltak és mindig is lesznek, akik szerint csak az ő saját aprócska szeletkéjük a világból ér bármit is.
2021. ápr. 15. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Én pl. nem igazán szeretem a népdalokat. Van közte színvonalasabb, de ha belegondolunk, nem művészek szerezték, hanem egyszerű emberek. Mégis a zeneoktatás ezekre fókuszál. A komolyzenével kapcsolatban meg olyan eretnek gondolataim vannak, hogy agyon vannak csicsázva. Hallgattam múltkor egy zongoraművészt, számomra élvezhetetlen volt a darab, amit játszott. Soha nem tudnám utána csinálni, mert olyan gyorsan kellett vernie a zongorabillentyűket, de hangzásra nekem egy nagy hangzavar volt az egész. Mintha attól lenne egy darab mestermű, hogy minél nehezebb lejátszani. De miért ne lehetne egy darab akkor is mestermű, ha lejátszani egyáltalán nem nehéz és nincs túlcifrázva felesleges hangokkal? Én például mindenben az egyszerűbbet szeretem. Aláírom, hogy műveletlen vagyok a zenében, de általában soha semmiben nem követtem a divatot és nem ez alapján ítélem meg a zenei műveket sem. De egy Hair musical, egy Máté Péter dal vagy egy Con te partiró Bocellivel mitől kevésbé művészi, mint egy Bach darab? Dallam szempontjából számomra sokkal szebbek ezek az említett könnyűzenei művek. Aláírom, hogy Bach művei komplikáltabbak, de nem hiszek abban, hogy valami attól lesz magasabb szintű, hogy komplikált. És abban sem hiszek, hogy ami egyszerű, az feltétlen könnyen fogyasztható.
2021. ápr. 15. 22:06
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

A könnyűzene nagyon tág fogalom. A komolyzenével foglalkozó zenészek általában le szokták nézni a könnyűzenét, szerintem a jazz az egyedüli könnyűzenei irányzat, amit ők is elfogadnak, azt nem szokták leszólni. (Szerintem).

Ez azért van, mert mondjuk egy popsláger hihetetlenül primitív zeneileg. A komolyzene egy sokkal komplexebb dolog, mint általában a könnyűzene, de itt is nyilván vannak nagy különbségek. A jazzt azért ismerik el, mert az nagy elméleti és technikai tudást igényel az előadótól. Sőt a jazz gyakran túlmutat a komolyzenén, mert pl Mozart vagy Haydn egy oktávon belül gondolkoztak hangközök terén, ők csak a hetedik fokig mentek el. Ezzel szemben a jazzben kibővítették a hangközöket 2 oktávra (pl Mozart sosem használt Gm7,9b-t, nem is ismerte), itt viszont bőségesen találni 9. fokokat is. Ez az, ami miatt nem nézik le a jazzt a komolyzenei zenészek. Viszont bármelyik felkapott sláger, amit hallhatsz a rádióban, valószínűleg ennél zeneileg sokkal primitívebb, és emiatt nézik azt le.


Üdv, egy zenész

2021. ápr. 15. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez nagyon jó és nem komoly zene:

https://www.youtube.com/watch?v=6c9tnvSE0p4

2021. ápr. 15. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
5-ös vagyok. Azt amúgy én sem szeretem, amikor valaki nagyon nagy arcú a komolyzenéje miatt, pl ha hihetetlenül gyorsan, de élvezhetetnenül csapkodja valaki a zongorát. Nem mondom, hogy ez jobb lenne bármivel is egy jól sikerült könnyűzenei műnél.
2021. ápr. 15. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Mojjo ***** válasza:
100%

@4:

"A komolyzenével kapcsolatban meg olyan eretnek gondolataim vannak, hogy agyon vannak csicsázva"


Mondjuk ennek az általánosításnak sincs sok értelme. Van, amelyik agyon van csicsázva, van, amelyik pedig megdöbbentően egyszerű. Konkrétan még komolyzenei stílus is van, amelyik pont az egyszerűségre törekszik:

[link]


Szóval ez pont ugyanannyira nem igaz, mint hogy a komolyzene magasabb rendű lenne.

2021. ápr. 17. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!