Mi a jó történet titka?
A jó történek sok mindenen múlik.
Először is: nagyon fontos, ha tud vmi újat mutatni. Sajnos elég sok sablonos alkotás születik, amiket egyszer elolvas az ember (vagy megnéz, ha film), aztán kész. Ilyenből sokat lehetne mondani, de a többséget elfelejtjük. Tehát mindenképpen fontos, hogy a korábbi művekhez képest tudjon újdonságot felmutatni valamiben.
Aztán fontos a jó történet. Legyen emberközeli. Szóljon emberi történetekről, emberi tévedésekről. Vagyis: hordozzon valami mondanivalót, valami tanulságot. Legyen olyan, hogy ha elolvasod, ne arra gondolj, hogy bár ne olvastad volna el, hanem arra, hogy ezt mindenkinek el kéne olvastatni. Ilyen például Orwell 1984-e, ami egy globális diktatúrát jelenít meg, és rengeteg tanulságos elemet tartalmaz. Vagy Jókai: Aranyembere, amiből rengeteget tanulhatunk emberi tévedésekről, és az emberi álmok megvalósíthatatlanságáról.
Ezek mellett persze fontos a megfelelő stílus. Nem jó a se túl száraz és a túl közbeszédes sem. Legyen irodalmi.
Ugyanakkor a mű legyen olvasmányos. Dan Brown sokat vitatott Da Vinci kódja is azért lett olyan népszerű mű, mert nem csak a történet volt merész, de mindehhez lendületes stílus is társult.
Kellenek a leírások is, de nem szabad túlzásba esni.
Aztán fontos a figyelemfelkeltő kezdés, és persze a jó befejezés is.
Ez különösen igaz a filmek esetében.
Amit felírtam az csak töredéke annak, ami a jó történethez kell, és még lehetne elemezni oldalakon át, hogy milyen is a jó sztori. Rengeteg mindenre kell odafigyelnie, aki regényírásra adja a fejét. De hadd mondjam el azt, amit Dan Brown mondott: senki nem akarjon elsőre megírni egy regényt. Elsőre írjon ki minél több információt, majd utána szerkessze meg a végső művet.
És igaza van? Naná! Ottlik Géza: Iskola a határon c. művét egyenesen a kiadóból hívta vissza átszerkesztésre.
És ahogy a jó pap is holtig tanul, úgy a jó író is.
A sok, de éppenhogy észbentartható cselekményszál és az, hogy folyton történjen valami!Emellett fontos, hogy a főszereplő legyen olyan személy aki nem unalmas és a történetnek legyen egy sajátos humora még ha komoly mű is!
Jah és persze legyen néhány vicces szereplő akiken lehet mosolyogni!
Szia! :-)
A válasz igen egyszerű...A történetet amit elmesélsz az legyen hiteles, legyen hihető, ne úgy add elő mint egy robot! Legyen igaz történet amit elmesélsz, ne egy kitalált történet, mivel az nem olyan hiteles, így a hatása sem olyan, mintha igaz történetet adtál volna elő. :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!