Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért nézik le a tájszólással...

Miért nézik le a tájszólással beszélőket?

Figyelt kérdés
Miért gúnyolódnak azokon, akik mondjuk autó helyett ótót mondanak vagy megnyomják a t betűt? Nem éppen az a baj, hogy egyre kevesebb ebben a globalizálódó világban a kultúrájukhoz kötődő ember?

2019. júl. 8. 11:30
 1/8 anonim ***** válasza:
58%
Az, hogy valaki más, mint a többi, nem feltétlenül erény. Mi abban a kultúra, hogy valaki ótónak mondja az autót? Mi abban a kultúra, hogy az angolok és amerikaiak még mindig hüvelykben meg lábban számolnak, amely egységek egyébként tizedmilliméterre rögzítettek. Ha én ezentúl útónak mondom az autót, akkor hirtelen kultúrát teremtek? Az Erdélyben használt, máshol ismeretlen szavak, na az kultúra. A helytelen kiejtés nem az.
2019. júl. 8. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%
Az ó-zás és a megnyomott t nem tájszólás, csupán artikulálatlanság. A világon minden tanulatlanabb emberre jellemző ez, Texasban éppúgy, mint a Hortobágyon, és feltehetőleg nem azért, mert ugyanazzal a tájszólással beszélnek mind a két helyen.
2019. júl. 8. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
59%
Mert nem ez az általános, nem a műveltség jele a köztudatban. Én is tájszólásos környezetben nőttem fel, de csak akkor beszélek úgy, ha pl a nagyszüleimmel vagyok.
2019. júl. 8. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
85%
Én nem nézem le, csak azokat, akik pl. a suk-sükölést meg a rossz helyesírást (igen, ilyennel is találkoztam már, j-ly-t cserélgette!) magyarázzák a “tájszólással”.
2019. júl. 8. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

... nem a műveltség jele a köztudatban. Lehet, de a köztudat nem feltétlenül tudja, mi a műveltség. Sőt, ma egyre kevésbé tudja.

A tájszólással beszélőt (ahogy bármilyen másságot is) a buta ember nézi le, mégpedig védekezésképpen. Ugyanis nem érti, nem tudja, hogyan kell rá reagálni, nem tud mit kezdeni vele. És fél, hogy ezt észreveszik. Tipikus esete az "úgy védekezünk, hogy támadunk" módszernek. Vagy másképpen, a "megelőző csapásnak".

Azonban az ótó és az elnyújtott "t" ott, ahol ez szükségtelen, valóban nem tájszólás, bár formálisan igaz, hogy egyes tömbökben használják ezt.


Tájszólás és régies beszédet néha nehéz szétválasztani. Gondoljunk arra, még ötven éve is Jókai nagyon népszerű volt, ma pedig kiadják a (mai) magyarra fordítását. Mert mondjuk egy mai átlagos gimnazista minden második szavát nem érti. És ez nem műveletlenség, hanem változás.

2019. júl. 8. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Mert a szokatlan sokaknak mókás.
2019. júl. 8. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
61%
A tájszólásban az a legfurább, hogy jellemzően a tájszólással beszélők körében megy éjjel-nappal a TV. Tehát egész nap azt hallgatja, mégse ragad rá semmi.
2019. júl. 9. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Azt nem tudom, miért kéne “ráragadnia” bárminek is?

A tájszólás (mármint ami tényleg az és nem nyelvtani hibát akar az illető annak beállítani) nem hiba és gazdagítja a nyelvünket. Épp az a szomorú, hogy annyian megszólják, cikizik a beszélőit és emiatt már nem akarják használni, így lassan el fognak tűnni.

2019. júl. 9. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!