A csóró országokat miért nevezik fejlődő országoknak meg "harmadik világnak"?
Sosem értettem, hogy miért pont a putris, nincstelen, elmaradott országokat kell fejlődő országnak hívni. Fejlődő ország nem az aki halad a korral, fejlődik, új vívmányokat harcol ki, modern a technológiája, tudománya, gazdasága? Miért nevezik fejlődő országoknak az olyan helyeket amik teljesen elmaradottak, mindenféle járványok tombolnak, az emberek a pusztán alszanak meg nyers állatokat esznek, fogamzásgátlást nem ismerik, tévé, telefon, internet nincs, szennyvíz, áram és vezetékes víz sincs és még sorolhatnám a végtelenségig.
Illetve a másik, a harmadik világ kifejezés az honnan van és mire utal? Nem a náci Németország volt a Harmadik Birodalom? Illetve melyik akkor az első kettő világ?
"A harmadik világ (franciául tiers-monde) azokat az országokat jelenti, melyek a hidegháború időszakában sem a nyugati hatalmak, sem az egykori keleti blokk országaival nem kötöttek szövetséget. A kifejezést Alfred Sauvy francia demográfus alkotta meg 1952-ben"
A fejlődésről meg annyit, hogy az általad leírt jelenségek egyetlen országra sem jellemzőek. Mindenhol van infrastruktúra, csak a mértéke eltérő. De tényleg mutathatnál pár országot, ahol egy az egyben az van, amit te itt eltúlozva előadtál. Ha mondasz is ilyen országot, arról rövid úton ki lehetne deríteni, hogy van infrastruktúrája, egészségügye, oktatása, étkezési kultúrája, stb. Szóval ez a kérdés elsősorban a te felszínességedről szól, hogy nincs igényed mélyebben utánanézni a dolgoknak, hanem csak bedobsz pár toposzt és kész. Erre utal az is, hogy a "harmadik világ" kifejezés eredetének kiderítésébe sem fektettél minimális energiát.
Szóval a fejlődő országok valóban fejlődnek, csak más ütemben, mint amihez európaiként hozzászoktál. A fejlődés nem csupán belső igény kérdése -ahogy te sugallod, hogy ők kvázi igénytelen emberek- hanem sok tényezőtől függ, például az adott ország geopolitikai helyzetétől és a klímaváltozástól, amik alapvetően meghatározzák a fejlődés lehetséges irányait.
A fejlett országokat kb. két okból hívják fejlett országoknak:
1. Nagyjából azonos fejlettségi szinten vannak,
2. Nincs náluk fejlettebb ország a bolygón.
Minden más országot fejlődőnek hívnak, mert még sokat kell fejlődniük, hogy elérjék a jelenleg ismert legfejlettebb szintet (amit a fejlett országok tudhatnak magukénak).
Ahogy előző is írja, olyan ország nincs a Földön, amelyekre mindaz együtt igaz lenne, amiket leírtál. Más megközelítésből, akár a legfejlettebb országokban is találsz olyan embereket, családokat, közösségeket, de akár egész városnegyedeket is, ahol sok ismertetőjegy megtalálható azok közül, amiket felsoroltál. Elég csak hazánkban kinézni egyik-másik lepusztultabb putriba, ahol egész utcák állnak bódéházakból, lakókocsikból, villany és vezetékes víz nélkül, tehát ez sem csak az elmaradottabb fejlődő országok kiváltsága.
A harmadik világ fogalmát már ismertette az előző hozzászóló, a Harmadik Birodalomnak ehhez nem sok köze van (legfeljebb annyi, hogy mindkét megnevezésben szerepel a 'harmadik' szó).
(Itt leírják azt is érintőlegesen, hogy miért harmadik, és mi volt az előző kettő.)
Így most már érthetőbb, hogy miért hívják fejlődő országoknak a fejlődő országokat? Nincs nagy jelentősége az elnevezésnek, valahogy el kellett nevezni, hogy érzékeltetni lehessen a különbséget, lehetett volna más nevet is kitalálni neki, erre esett a választás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!