Elemezzétek az iskolában létező hatósági és alárendeltségi probléákat.1) Lehet e gyakorolni a hatalmat az iskolában hatóság nélkül? Miért?
Egy munkahelyen is van alá / fölé rendeltségi viszony. Ez teljesen természetes. Egy vezető megmondja mit kell csinálni és nem a beosztott saját kénye kedve szerint tesz akármit amit csak akar.
És ez bizony a hatalom egy formája, bár nem szoktuk ezt így mondani, mert a hatalomhoz gyakran kapcsolódik negatív képzet. Pedig egy munkahelyen is a vezetőknek tulajdonképpen hatalma van. A legtöbb esetben ez baráti és normális hangnemben és kapcsolatokban nyilvánul meg, és gördülékeny az együttműködés.
Tehát a hatalom önmagában nem negatív jelentésű, de a "kisember" hajlamos úgy értelmezni. A hatalom használata az ami adott esetben lehet negatív, pozitív és semleges is.
Összességében ahogy a kérdésben hangzik, úgy ez negatív kicsengésű, többszörösen is és az iskolai alá fölé rendeltséget úgy adja a válaszolók szájába, hogy negatív értelemben értelmezzék.
A kérdést nézve, először is a hatósági és alárendeltségi viszonyok nem alapvetően problémát jelentenek. Másik a hatalom gyakorlása hatóság nélkül is nagyon egy megkérdőjelező hangzással van feltéve, és az egész kérdés is egyébként.
Az életben eleve vannak különféle alá fölé rendeltségek, lásd munkahely. Hogy egy vezető közlését miként definiáljuk az már más kérdés, mert mondhatjuk vezetői utasításnak is. És ezt vezetői hatalomnak is mondhatjuk, viszont ez a hétköznapi életben nem szokott negatívan kijönni. Mert ugye kinek jutna eszébe a munkahelyén a vezetői utasítást teljesen figyelmen kívül hagyni?
Félrevezető a kérdésben az is, hogy az iskolában hatóságot, hatósági személyt nélkülöző jogtalan hatalmat sejtet a közlésmód. Más a hivatalos személy és más a közfeladatot ellátó személy jogi fogalma is, aminek értelmezése a kérdésből láthatóan teljesen hiányzik.
A hivatalos személyek a büntető jogszabályokban tételesen meghatározott kategóriákba tartozó személyek. Pl.: köztársasági elnök, önkormányzatoknál és Honvédségnél, bíróság, stb.
Közfeladatot ellátó személyek, akik közösségi célok, társadalmi normák megvalósítása, végrehajtása érdekében jogszabályok alapján közfeladat ellátására alkalmasnak minősített szervek képviseletében eljárnak. Pl.: posta, egészségügy, közoktatás, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!