A goth és a grufti teljes egészében ugyanaz, vagy van némi különbség?
Nem. A goth és a grufti rokon szubkultúrák, de vannak köztük alapvető különbségek.
A zene és az öltözködés hasonló.
De még a grufti meg akar halni és mindent megtesz azért, hogy közel kerüljön a halálhoz, a goth igyekszik megtalálni a fényt a sötétben, viszont a gothok sem tagadják le a halált, de nem is vágynak rá.
Ez alapján a kettő ugyanaz (csak az UK-ban hívják így a gothokat):
Magyarországon amúgy szerintem inkább ismert volt a grufti megnevezés, láttam mondjuk "A holnap érdeklődés hiányában elmarad" c. dokumentumfilmet (ami az egyik interjúalany későbbi elmondása alapján elvileg eléggé rosszul mutatja be azt, amiről szólna), talán abban is gruftiznak; itt van ez az oldal:
ahol gruftikról írnak és megint magyar forrásra hivatkoznak (Rácz vki).
A South Parkos gruftik meg közelebb állnak a fentebb említett dokumentumfilmbeli alakokhoz (negatívak, a halált várják - és csak azért élnek mégis, hogy megkeserítsék a konformisták életét, minden reménytelen, minden fájdalom, kín). Az amerikai gothok meg jellemzően másabbak, nem annyira gyászosak, vagy ha igen, akkor azért, mert annak gothic hangulata van, nem pedig mert tényleg fáj nekik az élet. Meg általában bárhol olvasol a gothokról (most goth önmeghatározás-féle írásokra gondolok, nem a radikális keresztény írásokra), leírják, hogy nem a depresszió meg a halálvárás a lényege a goth világszemléletnek, hanem a világ sötét dolgaiban a szép, jó felfedezése, amit az átlagemberek nem látnak. Vagyis a legtöbb goth elhatárolódik az önpusztítástól, mások bántásától, attól, hogy minél rosszabbnak lássák a világot; épp ellenkezőleg, a rossznak, sötétnek, kegyetlennek, szomorúnak címkézett dolgokban felfedezik a jót, szépet, esztétikusat. Persze ezzel sem ért egyet minden goth - mondjuk úgy, hogy sokszínű a goth kultúra, annak ellenére, hogy mindig feketében járnak a tagjai.
Persze vannak olyan, önmagukat gothnak nevező egyének, akiknek annyiból áll gothnak lenni, hogy felveszik az acélcsatokkal meg szegecsekkel telerakott bakacsokat meg karkötőket meg nyakláncokat, piercinget tesznek az orrukba meg a nyelvükbe, feketére festik és feltupírozzák a hajukat, Ankhot, pentagrammát meg keresztet raknak a nyakukba, fehér sminkkel bevakolják az arcukat, hálós-csipkés viktoriánus cuccokat vesznek vagy fekete ruhára mindenféle BDSM kelléket raknak, és mindenki, aki nincs legalább ennyire "kiöltözve", azt lepózerezik, magukat meg igazi nonkonformistának tartják, minden nem-gothot kritizálnak. Na, ezek a pózerek, akik lejáratják a szubkultúrát. Ismertem ilyet, pár évig "goth" volt, aztán csücsörítő plázacica hlye pcsa barbi babává vált. Ennyit erről.
Önmagát gruftinak valló emberrel még nem találkoztam, így még csak személyes tapasztalatot sem tudok írni.
Amúgy a goth kultúrának is van sok alkategóriája, kb mindegyik kategóriát kitagadná egy másik kategória, szóval még a magukat gothoknak vallók sem ismerik el egymást gothnak feltétlenül, pl. egy tradgoth nem tartja túl gothicnak a cybergothokat stb… meg vannak olyanok, akik a goth zenét kedvelőket tartják gothnak, míg másoknál a goth életérzést tartják az alapnak, függetlenül attól, hogy mit hallgatsz. Ha így nézzük, akkor a grufti lehet egy fajtája a gothnak: a depressziós, tehetetlen, világfájdalmas gothok a gruftik (magyar köznyelvi használatban). De lehet, hogy más kategória teljesen, szóval a goth-tal párhuzamosan létezik, nem pedig a része. Nem tudom.
Bár szerintem részletes kutatómunka nélkül (nem csak az internet feltúrására gondolok) nem lehetsz biztos benne, hogy mikor, hol mit jelentett/jelent a grufti szó.
A SP-gruftik meg nem igazi gothok, pl. az Elkenődve (Raisins) részben depresszív nonkonformistákat játszanak (ami nekem eléggé gruftis beütésűnek tűnik, már ha a gruftik tényleg ilyenek), közben meg Michael ezt mondja: „If you want to be one of the nonconformists all you have to do is dress just like us and listen to the same music we do.” vagyis alkalmazkodj hozzánk, nonkonformistákhoz. Egyike a kedvenc soraimnak, annyira tömény, ütős kritika mindenáron nonkonformistát játszó, közben konformista emberekkel szemben (legyenek azok „goth” vagy „hipster” pózerek…).
A Büntethetetlen (The Ungroundable) részben leginkább gothok, akik elszenvedik, hogy divatvámpírok miatt őket is ilyen nyálas kis gyökérnek (vagy hogy is mondhta Henrietta) nézik, de ott is a végén a goth önmeghatározás Pete-től: utálja a napot, folyton cigizik stb. mind NEM alapfeltétele annak, hogy goth lehessél.
A Pozőrök hajnala (Goth Kids 3: Dawn of the Posers) részben meg is kapják Edgar Allan Poe-tól, hogy sem műanyagfogúakkal, sem vérdémonürülékes hajúakkal nem szívesen mutatkozik. Henrietta meg lényegében önszántából emo lett.
Nem azt mondom, hogy nincsenek ilyen gothok, de nem csak ilyenek lehetnek az igazi gothok. Mellesleg szerintem rengetegen vannak, akik nem mondják magukat gothnak, miközben annak érzik magukat, nehogy az ilyen feltűnő „goth” pózerekhez hasonlítgassák őket. Én is ilyen vagyok, majdhogynem gothnak mondanám magam (még pár alap goth zene is tetszik, amin meglepődtem). Mégsem ismer senki sem úgy, mint egy goth, részben azért, mert nem vagyok nagyon „kiöltözős”, csak fekete cuccokat hordok, de semmi szegecs, fodor, fekete haj vagy ilyenek (bár már 20 éves múltam, úgyhogy lehet, hogy elkezdem ezeket is, és nem fogják már „tini hóbortnak” gondolni), részben azért, mert a társadalomkritikámat, drámai monológjaimat meg a művészetemet megtartom magamnak meg néhány közeli barátnak.
Ezt a (nagyon) hosszú választ azért írtam le, hogy ha valaki olvassa, akkor lássa, hogy mennyire nehéz egy ilyen kérdésre válaszolni, mert még az ismertebb szubkultúrákat is tévesen ítélhetik meg az emberek egy kis része alapján pl. (igazi) feministák nagy része azon munkálkodik, hogy a női nemet a férfi nem mellé emelje, nem pedig azon, hogy felé. Egy kis része viszont a épp a férfi nem felé akarja emelni vagy a nőknek meg akarja mondani, hogy ne vállaljanak női szerepeket (gyerek, mosás, főzés stb.), azon nők sem, akiknek ez természetesen jönne.
Im deutschen Sprachraum ist unter anderem auch die Bezeichnung Grufti(e) gebräuchlich. - ezt írja a német Wikipédia Gothic (Kultur) cikke
De a külföldiek általában a gruftit gothokra használják.
De szerintem Magyarországon nem. Bár lehet, hogy tévedek. Előző voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!