Milyen lenne a világ vallások nélkül? Pro és kontra?
Aki beismeri tévedését, azt bizonyítja: ma bölcsebb, mint tegnap volt.
Igenám, de semmi alapja nincs mindenkitől a bölcsességet elvárni.
Azok, akik véleményük szerint nem hibáznak, nem tévednek és mégsem jön be valami, nem okulnak belőle, hanem kudarcukat egy Felsőbb Lény ellenkező akaratára fogják.
Most és mindörökké.
Rosszabb lenne, mint most.
A vallás sok 10000 évig komoly, meghatározó erő volt az emberiség összetartásában és a fejlődésben. Ha nem létezett volna, sehol se tartanánk.
Viszont MA MÁR visszahúzó erő.
Ha a vallások 500 éve tűntek volna el (a fejlett vidékeken), akkor ma kb. 50 évvel tartana előrébb az emberiség.
Ez pedig óriási lenne: fúziós energia, világűr meghódítása, rák gyógyítása, génsebészet, őssejtkezelés... nagy részük már valóság és napi gyakorlat lenne.
Nem létezne nyomorék, rossz fogú, kopasz, szív- vagy vesebeteg, stb. ember. És a többi is egészségesebb lenne.
"Sajnos, rengeteg testi-lelki fájdalom a vallások miatt van! "
Hát igen, azért fáj most is a fejem, mert keresztény vagyok.
"Viszont MA MÁR visszahúzó erő.
Ha a vallások 500 éve tűntek volna el (a fejlett vidékeken), akkor ma kb. 50 évvel tartana előrébb az emberiség.
Ez pedig óriási lenne: fúziós energia, világűr meghódítása, rák gyógyítása, génsebészet, őssejtkezelés... nagy részük már valóság és napi gyakorlat lenne.
Nem létezne nyomorék, rossz fogú, kopasz, szív- vagy vesebeteg, stb. ember. És a többi is egészségesebb lenne."
Igen? Na mesélj még. Ezeknek mi köze a vallásokhoz?
Amúgy Észak-Koreában pl. be van tiltva minden vallás, mégsem tartanak előrébb, sőt!
Sokféle.
A vallások nem véletlenül jöttek létre, hanem evolúciós hatásként. Az élőlény attól az, hogy "érdeke" életben maradni, és ezért igyekszik minden tőle telhetőt megtenni. A kő például nem igyekszik. Az életben maradásra sokféle válasz van, de az élőlények "tapasztalati úton" elég hamar rájöttek, hogy erre egy jó válasz a csordaszellem. A magányos egyed rosszul jár. Vagy megeszik, vagy éhen hal.
Az ember e sorban egy további különleges tulajdonsággal bővült. Tudata van. Ez azért fontos, mert ezáltal nemcsak elviseli a környezetét, hanem vizsgálja, befolyásolja is. Például tudja, hogy a hidegben meg lehet fagyni, a tudata azonban rájött, hogy védekezni nemcsak összebújással, hanem tűzzel is lehet.
Az ember elkezdte keresni az életben maradás más trükkjeit, kezdetben nem sok eredménnyel. De észrevette, hogy ha nem tudja, bizonytalan lesz, és az evolúció ezt az állapotot megutáltatta az emberrel (az életben maradás növelése okán). Így az ember rájött, hogy a bizonytalanság gondolati úton is csökkenthető. A gyerek a (mindenhatónak hitt) anyjához bújik félelmében. Analóg mintára az ember megalkotta az istent, felruházta a mindenhatóság tulajdonságával, így volt kiben bíznia, ha nem volt a társai közelében.
Kezdetben az istenek természetiek voltak, mint esőisten, vadállat isten, napisten és hasonlók. Hiszen ezektől függött az életük. Az ismeretek növekedésével ez a dolog is bonyolultabbá vált, létrejöttek a nem természethez kötődő istenek, ezeknek szertartásai, összességében egy komplex intézményrendszer társult hozzá.
Tehát az ember fejlődése nem képzelhető el vallások nélkül. Az is látható (azok számára, akik látni akarják), hogy azokban a csoportokban (területeken, országokban) csökken a vallás szerepe, ahol az emberek életszínvonala, biztonsága nő, és ott nő a vallás szerepe, ahol ez a biztonság csökken. Ebből meg az következik, hogy a vallások akkor szűnnének meg, ha minden ember biztonságban, jólétben, kiegyensúlyozott és nagyjából kiszámítható világban, kellő bizalommal élhetne.
De mivel ennek az állapotnak a létrejöttéről, az oda vezető útról e pillanatban halovány fogalma sincs az emberiségnek, így arra se tudja a választ, lesz e vallás nélküli állapot. Annyi bizonyos a mai ismeretek alapján is, hogy ez az állapot is sokféle lehet, nyilván attól függően, miképp közelítjük meg. De a megközelítés módjának kitalálása még várat magára.
(a félreértések elkerülése érdekében: a kommunizmus nem egy ilyen világ. azt olyan módon képzelték el, ahogy az ember nem képes létezni. ennek pedig az volt az oka, hogy amikor elképzelték, még túl keveset tudtak az ember természetéről. de annyira csábító volt, hogy elképzelték, kidolgozták, rosszul. alapvetően ezért bukott meg. a gyatra kivitelezés csak rontott a helyzeten)
"Észak-Koreában pl. be van tiltva minden vallás, mégsem tartanak előrébb, sőt!"
Mert esetleg más szempontok is vannak?
Amúgy egy hívőnek nem követelmény a logikus gondolkodás, de azért nem árt.
A szeretet és a jóindulat az viszont neked is követelmény lenne.
"felváltja a tudomány általi tapasztalás. "
Az a helyzet, hogy a tudomány a hiszem ha látom vallás, a vallás pedig a látom mert hiszem. Nem fogják felváltani egymást mert mindkettő működik.
A vallásos nem a tudományhoz fog fordulni segítségért hanem amiben hisz.
A tudós sem fog a valláshoz fordulni segítségért hanem amiben hisz, ami szerinte megbízható és működik.
Az agyadnak van egy emocionális és egy racionális része. Ha bármelyik elnyomja 100%-ban a másikat, annak beláthatatlan következményei lennének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!