Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Debrecenben és környékén...

Debrecenben és környékén milyen tájszólás jellemző?

Figyelt kérdés

Kíváncsiságból kérdezem!

Köszönöm a válaszokat!


2010. máj. 22. 18:31
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:

Köszi!

Nekem is vannak debreceni ismerőseim, és nekik szinte semmi tájszólásuk nincs, ezért volt a kérdés. Kíváncsi voltam, hogy mások is így látják-e.

Viszont a furizás az nekem is érdekes volt, én is azt hittem, hogy valami gázvan, aztán rájöttem mit jelent. XD

2010. máj. 26. 14:50
 12/17 Pro Patria ***** válasza:
58%

Debrecenbe házasodtam. Nyilván nem MINDENKI beszél "furi"-n, :) de én pont egy olyan aranyhalat fogtam ki. Néha tényleg vissza kell kérdeznem, ez most mit is jelent.

A "már" helyett gyakran "hát"-ot használnak. "Mond hát a nevedet! " vagy "Menj hát el! " Sok dolgot máshogyan hívunk, mint a kapu - kisajtó; padlás - pad; beágyaz - megágyaz; betűr - begyűr. Az au-zás tényleg megy, erősen "t"-z is. Ez itt a tézis. (Figyeled az átfedést??:D) Na nem baj, mert szerintem furi, ahogy beszél. (Megint, figyeled??)

Remélem segíthettem!:)

Jah. De nekem is vannak "hülyeségeim", például mindig hosszabb alakban beszélek "szeress - szeressél", és mindent "e"-vel mondok, megett - mögött; perkelt - pörkölt. Dunántúlról szalajtottak!:) Jól összetalálkoztak a különböző tájszólások.

2010. okt. 6. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 A kérdező kommentje:

Tök jó, írjatok még! :D

Mamámnak is van tájszólása, ő törökbálinti. :D Nekik is a t-betűk erősen ejtése a jellemző azt hiszem (igy hallottam).

Én tipik pesti vagyok egyébként. :)

2010. okt. 6. 21:26
 14/17 anonim ***** válasza:

Én is debreceni vagyok és hát csak most, hogy olvastam tűnt fel, hogy lehet tényleg jobban megnyomjuk a T betűt.

Ez az au-zás viszont nem hiszem, hogy jellemző... akikre mégis igaz lehet ők lehet direkt kezdték el máshogy mondani (bár fogalmam sincs milyen okból) és rajtuk maradt. De hogy ez általánosan jellemző lenne a debreceniek többségére sztem nem igaz. De majd jobban figyelek hátha mégis hallok ilyet :D

2012. jan. 17. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
80%
Nekem a nagymamám beszél debreceni tájszólással, és jellemző az e, é betűk í-nek ejtése, pl. Nézzed-Nízzed, Mész-Mísz, és sokszor mond mánt a már helyett.
2014. júl. 19. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 Lázár Gergely ***** válasza:
60%
Debrecenre jellemző a p, t, k hangok aspirálása, tehát hehezettel ejtése, pl. k(h)ocsi, t(h)ér, p(h)énz. Egyféle, nyílt "e"-t mondanak.
2017. febr. 8. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim válasza:
60%
Nos, Debrecenben nőttem fel, majd Miskolcra jártam egyetemre, majd újra Debrecen... Akkor jobban éreztem, ha nem is a tájszólásokat, hanem inkább a tájszavakat, de most már megint nehezemre esik kiválogatni, mi helyi nyelv és mi nem. Nyilván a terület sajátja a hosszú magánhangzó képzés (Ebben a dialektusban írták a Lúdas Matyi c. művet, ezért hosszú Ú,) Másik a hajdúsági kemény t cs-be való áthajlása. Az "Ao"-zás annyira nem jellemző, (de van,) viszont gyakran mossuk össze az Au-t Ó-vá (Autó, Bauxit, Ausztrália, stb)Sok magánhagzónk Í-be hajlik. Zártabban beszélünk, mint a Dunántúliak, de nyitottabban, mint a Székelyek. Ha itt azt mondod, hogy "de szar" vagy "de beteg", nem feltétlen sértődnek meg (szövegkontextus függő), Slambuc, Ahun, Oszt (ilyen hanyag ajakejtéssel, hogy a külföldi ne is tudja, hogy 'E'-vel, 'A'-val vagy 'O'-val kezdődik a szó). Távbuszállomás=Parasztelosztó, A vasútállomást Nagyállomásnak, vagy Nagyállónak hívjuk. Így hirtelen ennyi jutott eszembe.
2018. jan. 12. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!