Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Debrecenben és környékén...

Debrecenben és környékén milyen tájszólás jellemző?

Figyelt kérdés

Kíváncsiságból kérdezem!

Köszönöm a válaszokat!


2010. máj. 22. 18:31
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
43%

az ó-t úgy mondják, hogy áó


Pl jó- jáó

2010. máj. 22. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
54%
Debrecenbe lakom és nincs semmiféle tájszólás... vagis eddig nem vettem észre... :/
2010. máj. 22. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
72%
Én is debreceni vagyok, és amikor pesten vagyok, ugyanúgy beszélnek, szóval szerintem sincsen tájszólás. Nem falu ez. A jót meg nem szoktuk jáunak mondani. Vagy legalábbis én nem.
2010. máj. 22. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
83%

Hát én Miskolci vagyok és DEbrecenbe járunk tanulni, bizony mind a 20an észrevettük, hogy igen keményen megy ott a tájszólás:D

Legjobban a "T" betű parasztos ejtése ami irritáló a fülemnek már bántó! :D

2010. máj. 22. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
73%

a levetkőzést leöltözésnek mondják...

a jöttök pedig jösztök

2010. máj. 22. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
47%

tényleg ouznak, és észre sem veszik.

jou:D

2010. máj. 22. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
67%

Amúgy ez a jou már direkt parasztosságból megy nálunk. Legalábbis.

A jösztök nem tájszólás.

Például: Mikor jöttök hozzánk pizzázni? Mikor jösztök hozzánk pizzázni? Mindkettőt használjuk, de valóban inkább az sz-eset.

2010. máj. 22. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
79%

nem tájszólás inkább helyi sajátosság. Ez a szép a magyar nyelvben, ilyen kis országban is vannak különbségek.

Érdekes dolgok ezek.

2010. máj. 22. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
64%
Az "ó" helyet "au"-t inkább Szabolcsban ejtenek [én is ott nőttem fel :)]. Debrecenben inkább a "T"-zés gyakoribb, de én ezt inkább beszédhibának vélem, mint tájszólásnak. Ha valaki erősen "T"-zik, Debrecenben is elmosolyodnak rajta, szóval nem hiszem, hogy helyi sajátosság.
2010. máj. 23. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
59%

Én is debreceni vagyok, de sosem vettem még észre, hogy eltérően beszélnénk, mint más városokban, pedig megfordultam itt-ott:)

Ez az ou-zás azért ütött :P Én még nem hallottam ilyesmit, ahogy azt sem, hogy valaki leöltözésnek mondaná a vetkőzést.

A T-zésről nem tudok mit mondani, mert lehet,hogy csak nekem nem tűnik fel, bár ezt sem tapasztaltam még más helyekkel összevetve...


Amit egy másik városból való ismerősöm megjegyzett, miután ideköltözött, az a "furi" jelentése volt. Azt mondta, csak nálunk hallotta, hogy aranyosat jelent, mindenhol a furcsát rövidítik ezzel:)

Szóval, először zavarba jött, mikor valamire azt mondták neki, hogy furi, mert az hitte, furcsállják:)

2010. máj. 23. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!