Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi értelme van a pesti és...

Mi értelme van a pesti és vidéki ellentétnek? Ti mit gondoltok a másik táborról? - WARNING - hosszú szöveg

Figyelt kérdés

Elkezdtem olvasgatni itt gyk-n ezt azt a témában. Pont egy hete történt, hogy fent jártam a fővárosban és egy fiú - egyetemista alkat - elkezdte magyarázni, hogy is kell használni egy liftet. Én csak nevettem és nevettem. Igazi parasztnak tűnhettem aki s*ggéből még kilóg a kapanyél, de szerintem a helyemben, az én helyzetemben elég sokan hasonlóan reagálták volna le a dolgot. Ahogy mutogatta a gombokat és ahogy artikuláltan magyarázott, felbecsülhetetlen élmény volt. Már csak azt is viccesnek találom, ahogy a haverjainak mesélheti, miként kapott röhögő görcsöt egy vidéki a lift használati módjától.


Lényegtelen. Csak gondolom elmesélem, mi miatt ugrottam fejest a témában. Igazából a nagy ellentétet nem értem. Más kulturális körök - szocializálódási elmaradottság - ilyeneket olvasok mindenhol. Én vidéken, egy megyei jogú város mellett lakok, mégsem éreztem ennek a szocializációs lemaradottságnak hírét sem, ahogy a kulturális szokásaim is csak annyira különböznek egy pestiétől, amennyire egy pestié egy pestiétől - híven vallom: minden ember egy sajátos kultúra. Szerintem akkora különbség nincs a két tábor képviselői között. Persze vannak eltérések a szokások és azok alkalmazás módjai között, de azok egyáltalán nem akkorák, hogy akadályozza az embereket a szociális életben, onnantól fogva meg már nem lehet szociális elmaradottságot szóba hozni. A nagyvárosba érkezőknek egyszerűen azzal a jelenséggel kell szembenézniük szerintem, mint amivel az új osztályában esetleg iskolában kikötött diáknak kell. Más társaság, más elvárt viselkedési forma. Vidéki és vidéki között is van különbség, több vidéki városban megfordultam és itt-ott elcsodálkoztam egy-egy apró alig észre vehető eltérésen.


Bár a vannak pestiek akik úgy gondolják, hogy a reggeleink kakas szóval, tyúk etetéssel és tojás kereséssel kezdődnek - persze vannak falvak vagy családok, ahol ez így megy, régen nekünk is voltak tyúkjaink, disznóink és még kecskénk is - és mi nem tartunk igényt olyan elit - idézőjel - szokásokra, mint a vers olvasás, színház vagy múzeum. Olyan vidékiek is akadnak, akik minden pestit ilyennek gondolnak. Egyértelmű, hogy ez az ellentét a fővárosiaktól ered, de mi vidékiek is legalább annyira kivesszük a részünket belőle, mint amennyire ők - ha nem jobban. Igazából kissé fel van fújva a dolog, de tényleges jelenségről beszélünk, erre nem lehet rácáfolni.

Néhány vidékinek lehetetlen elképzelnie, hogy egy pesti is meg tud különböztetni egy tehént egy harcsától, a pestiek között akad aki azt, hogy ha éhesek vagyunk mi is rendelhetünk pizzát és jobb esetben fél órán belül már dobhatjuk ki a dobozt a szemétbe. Elvégre, ha nem is olyan nagyok, itt is vannak városok. Legalábbis, tudtommal.


Pestiek, vidékiek - mit gondoltok a két táborról? A sajátotokról és a másikról. Milyennek látjátok - milyennek képzelitek az ott élők mindennapjait? Tapasztalatok, történetek? Most nem feltétlen az általam vázolt ellentétről szeretnék sztorikat hallani - bár arról is lehet - nyugodtan lehet az ellentét hiányáról is írni.



2016. jún. 2. 07:03
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%

Értelme: az semmi.

Max.az önigazolás,hogy én ezért,vagy azért okosabb,jobb vagyok:

"Nini,a hülye paraszt vidéki nem tudja,hogy vegyen pl.az automatából jegyet", vagy vica versa: "Nini,a hülye pesti nem tudja milyen növényt mikor kell ültetni."

Senki sem értékesebb csak attól,hogy a fővárosban lakik,és viszont.

2016. jún. 2. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
29%

Két dolog: ha a vidéki nem kakasszóra ébredne, akkor a pesti éhen döglene. Elvégre vidéken termelik meg azt, amit a pesti megeszik. (Oké, ma már nem háznál, de még 30 évvel ezelőtt is így volt).


A másik dolog, idézlek:

"Pont egy hete történt, hogy fent jártam a fővárosban"


A szószerkezet, amin a hangsúly van: "fent jártam a fővárosban". Ezt szinte mindenki így használja vidéken, még akkor is, ha mondjuk Mátraházán vagy Bükkszentkereszten lakik. Pedig ezek magasabban fekszenek Budapest legmagasabb pontjánál is. Én sem vagyok pesti, vidéki vagyok (igaz, pár évet éltem Pesten albérletben), de ezen talán érdemes elgondolkodni, hogy miért van ez.

2016. jún. 2. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
75%
Amikor vki elkzd beszélni Pest vs. vidékről, óhatatlan, hogy az emberek az ellentétek legtávolabbi pólusaira koncentrálnak... mert ugyan miért lenne érdekes a Bp. szélén élő kertövezeti házas embert összehasonlítani a megyeszékhelyen élővel? A vidékieknek automatikusan a belvárosi pesti jut eszébe, nekünk pestieknek meg a falu, kisváros. Itt meg már tényleg vannak szocializációs különbségek (nem elmaradottságnak mondanám egyik részről sem), amik igenis látványosak. Jártam már falun, kistelepüléseken, és az tényleg igaz, hogy pl. mindenki ismer mindenkit, mindenki beszél mindenkivel, megy a pletyka, alig van dolog, ami nem derül ki. Itt nálunk meg furán néznék, ha vki random elkezdene kérdezgetni bármiről is, sőt felületes ismeretségeknek sem szívesen beszélek a magánéletemről. Ugyanúgy ahogy kistelepüléseken élő embereknél tényleg kimerül a színházi élet abban, hogy néha felmennek a közeli megyeszékhelyre színházba, a városiak közül az értelmiségnek meg ennél gyakrabban és változatosabban lenne rá igénye.
2016. jún. 2. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
100%

És hogy mi "értelme" van? Van, amikor ezekkel lehet megmagyarázni, hogy ki miért és hogyan viselkedik, és miért nem értenek egyet.


Mondok egy példát.

Faluról származó ismerősöm jött fel a városba, és csodálkozott, hogy a földön fekvő emberen nem sokan segítenek, mert vidéken más. Na igen, csak aztán kiderült, hogy náluk az van, hogy ált. min. látásból ismerik az adott rosszul levő embert (hogy a Rózsi néni epilepsziás, Józsi bá meg szeret italozni, aztán összeesett biciklistül az út szélén), tudják, milyen baja lehet, esetleg azt is, hol lakik. Itt meg nem tudhatjuk, nem egy őrült-e, vagy nem fertőző-e...

2016. jún. 2. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 A kérdező kommentje:

A mi értelme van kezdés inkább amolyan költői szófordulat, igazából semmi értelme sincs ebben a környezetben de legalább figyelem felkeltő.


Fent pesten. Mi itt így mondjuk, hogy felmentem pestre. Ha szegedre megyünk, akkor azt úgy, hogy: lementem szegedre - tekintettel arra, hogy az egyik nevezetes település északra, míg a másik délre van tőlünk. Megszokás. Persze mindenki értelmezheti, ahogy akarja.


Vidéken városok is vannak, szóval a Mari néni ismeri a hattyútáncot járó Pista bácsi jelenség nem igazán használható a vidék és pest összehasonlítása gyanánt, tekintettel arra, hogy tényleg csak a nagyon kis falvakban ismer mindenki mindenkit. Egy kisebb község sem egy családból áll. Falvakban tényleg a pletyka gyorsabb a japán vonatnál is, de ez általában nem igaz. Persze pesten mindenki idegen gyakorlatilag, szóval neked lehet ez nyomatékosabban hathatott. De azért itt is vannak városok :D

A színházas részt nem értem. A színházat nem csak az értelmiség látogatja, valamint kisebb településeken is akad rá igény. Valamint ez függ a település elhelyezkedésétől is, mert vannak amiktől alig 15-30 perc - kocsival - a megyeszékhely, és elég gyakran megfordulnak ott.


Vidéken nem azért segítünk az embernek, mert ismerjük. Nagyobb városokban - neked kisváros - is segítünk azon, akin kell. Itt több okból kifolyólag közvetlenebbek az emberek, így ha valaki segítőkész akkor az azonnal odarohan - persze, nagyon kicsi településeken tényleg fennáll az ismerősöd által említett effektus.


Lenne még egy kérdésem. Azokat a településeket, amiket nem Budapestnek hívunk miért hívjátok vidéknek? Elég nehéz egy skatulya alatt beszélni a megyeszékhelyekről, kisvárosokról, nagyobb-kisebb községekről, nagyobb és persze kisebb falvakról. Szóval ez így nehéz. Olyan, mintha az ember tulajdonságait - Bp - akarnánk összevetni az összes többi állatfajéval. Nehéz.

2016. jún. 2. 12:02
 6/22 A kérdező kommentje:
Ui.: hogy mindenki mindenki ismer - min. látásból - kis falvakban, evidens. Szóval erre a városok és viszonylag nagyobb települések szempontjából tértem ki.
2016. jún. 2. 12:27
 7/22 anonim ***** válasza:
66%

Azért hívjuk vidéknek, mert ez rájuk a kifejezés. Hívjuk "nem pesti nem vidéki településeknek?". A nem budapesti színházak fesztiválját is vidéki színházak fesztiváljának hívják. Ez nem pejoratív.


És még egyszer, ha már ellentétekről beszélünk, akkor óhatatlanul nem az jut eszünkbe, ami annyira hasonlít hozzánk. Amikor egy vidéki/nem pesti is a pestiekről beszél, nem a Bp. szélén élő kertes házas, vidékre ingázó, urambocsá még háziállatot is tartó emberre gondol, hanem arra, hogy jaj, fellöknek a 4-es 6-os villamoson, szemét van, zaj van, bunkók az emberek. Pedig ez is csak tényleg kb. a belvárosra meg helyenként ilyen Újpest, Kőbánya stb.-re jellemzőek...

2016. jún. 2. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
7. vagyok, háziállat alatt házi haszonállatra gondoltam.
2016. jún. 2. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:

Nem is azon akadtam fenn, hogy sértő kifejezés lenne. A vidék alatt a nem Budapesti településeket értitek, és a legtöbben teljességében egy kalap alá vesznek mindent. A legnagyobb várostól kezdve a legkisebb faluig, mindent.

Igaz, hogy a koszos és túlzsúfolt városrész jut az ember eszébe, ha Budapestről van szó - vidékinek. De a legtöbb ott lakónak is. Példának okáért egy csepeli arc is ha a fővárosra gondol egyből azon lehetőségek jutnak eszébe - ha megakarja különböztetni vidéket Bp-től - amiket az nyújthat. Vagyis Budapestet egyértelműen nem a külváros határozza meg, vagy éppen teszi azzá, ami.

De értem. Ez is hasonló típusú általánosítás, de közel sem akkora mértékű. Ha valaki itteni Kecskemétre gondol egyből a központ jut az eszébe, nem a Műkert város, vagy a Petőfi város - amolyan kerületek, elütnek a központtól - viszont egy egész országot - Pest kivételével - egy kalap alá venni, egységesen hivatkozni rá mint vidékre és a lakosokat vidékiként azonosítani és egyből erre-arra asszociálni sokkal nagyobb léptékű dolog.

2016. jún. 2. 13:13
 10/22 anonim válasza:
58%

Engem idegesít pl,hogy ami nem Pest az már vidéknek számít. Pedig Pesten kívül is vannak városok, a városokban pedig egyetemek,városközpont,belváros..stb.. Ezek nem csak PEsten találhatók meg. Akkor azt a várost miért kell vidéknek tekinteni? Ott sem a földeken dolgoznak az emberek..

A város fogalmával pedig mindenki tisztában van.

Akkor miért van ez a felsőbbrendűség?

2016. jún. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!