Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Milyen "tájszólás" van felétek?

Milyen "tájszólás" van felétek?

Figyelt kérdés

Nem tudom jó kategóriában van-e...

Emígy nálunk olyasmi van, hogy e-betűvel beszélünk, de pl nem azt mondjuk, hogy: azt mondja, játszol velem?, felvette, voltam, stb... hanem: aszongya, jáccó velem?, fővette, vótam.

De az öregebbek pl arra, hogy: tegnap, ma. Hanem: tennap, mámma. =D


Nálatok milyen "tájszólás" van? Szeretitek? Írjatok példákat is, úgy mint én!! :)


2010. márc. 25. 19:48
1 2
 1/19 anonim válasza:
100%

tájszólás nincs valami nagyon (közép Magyarország)

de jó kis falusi szólásaink vannak : "szétb@szlak ,mint kézigránát a deszkabódét"

"te mondtad az anyámra ,hogy lovasszobor?"

"hogy a gatyámat szárítsam meg a keresztfádon"

erre fele a falunk szélén ez a királyság!

2010. márc. 25. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
100%

Mink nálunk is ez van,amiket írtál.Észak-kelet Mo.Ejj,de szeép a magyar nyelv.

Nem tudom pontosan a nevét,de naponta hallom ezeket,a családtól is,teljesen megszokott,van hogy még viccesen is ejtik ki a szavakat,tőmondatokat. pl: Vótam, hát. Az a izé ne,tudod? bolt-bót,zöld-ződ,Tyúk,kacsa vagyis baromfi-aprólék.etetni-étetni,fog kelleni-kellesz,ti-tik,

2010. márc. 25. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:

AZ Attila A Béla A,AZ pedig helytelen:)) Valamint az ó és ő ,é betűket röviden ejtik pl.és?-ess:)) eső-esö stb.:)) Budapest

De Szabolcsban nőttem föl na ott nem fel hanem föl,nem vedér hanem vödör stb....

:))))))))))))))))

2010. márc. 25. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Ja és a B@ZMEG teljesen beépült,amolyan szópótló szócska lett,mint pl: az izé.Akármilyen beszédben,káromkodás,idegesség nélkül is jelen van.
2010. márc. 25. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
38%
Ezt én is megfigyeltem!! A B+ sajnos tényleg egy úgynevezett kötőszó lett és teljesen természetesnek veszik az emberek:((
2010. márc. 25. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
83%

én nem beszélek kimondottan tájszólással, de azért van pár dolog, amit átvettem: pl amin a legtöbben meg szoktak "botránkozni", az a "kellesz" :) pl: holnap el kellesz mennem..., de itt a suksükölés is megy (meglássuk), és az osztozás is :) mindig osztot mondok és helyett, ha nem figyelek oda, ja meg ezt is szoktam mondani: Hun voltál? ezt nagymamáméktól "tanultam el" még gyerekkoromban....hirtelen ennyi jutott eszembe


ja meg gyakori nálunk a "megyek mamámék, Józsiék, stb.", de ezt én nem használom:)

2010. márc. 25. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
100%

Mifelénk (Rábaköz) az "el kellek menni" az "el kell mennem" helyett, illetve hűtő helyett hüttő, vótam és egyebek, de én nem nagyon mondom így...na jó a hűtőt azt igen.:) meg úgy általában minden ilyen hosszú magánhangzó rövidül. Meg hát azok is amiket említettél. Most ennyi jutott eszembe, de biztos van még. Ja igen és a szoktam helyett szokok, ami engem nagyon zavar.

Mifelénk vödör a vödör, a föl-fel nálam pl. változó, hol ez hol az, ahogy jön.


17/L

2010. márc. 25. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Én amitől agyvérzést kapok,amikor valaki azt mondja:Add oda!,miközben magának kéri és a helyes az lenne:Add ide!

A másik ilyen ,amikor valaki,mivel kevés a szókincse "ilyenezik".pl: Láttam egy ilyen cipőt.(de nem mutatja milyet)A harmadik:a "helyileg hol vanozás".Tudom de sok a bajom.Bocs,hogy offoltam.Én Büdipesttől nem messze lakom,itt nincs különösképpen tájszólás,de Anyukám hajdúságiasan beszél.

2010. márc. 25. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
Bíkísi. Ízünk. Físzek, fíreg, egyíl. Vannak még szavak, veréce, pöszméte, poc, eper van fán és földön, ruca, krumplit használunk burgonya helyett, megyek mamámék, tik, mink, máma, díbolni szoktunk, egyik gyerek taslit ad a másiknak, pistikét nevelünk a virágoskertben, répa van meg petrezselyem, bár néha inkább murkot esznek, de a bürök már mérgező, ami bent az véce, ami kint van, az budi. Ha nincs rend, az is budi. Aki nem tud beszélni, az kuka. Aki furcsán viselkedik, az bolond. Nem hülye, nem idióta, hanem bolond. Az akácfa termése a pulykatakony. A pitypang nálunk papatyi.
2010. márc. 26. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
Mi a palóc vidék alján vagyunk, így ide is eljutott a palóc, nógrádi tájszólás. Itt az a-t rövid á-nak mondják, az l-eket lehagyják, pl. 'vó'tam', 'egyé'', nincs egyeztetés a rag és a szótő között, pl. 'izéba' izébe helyett. Az utolsót én is átvettem akaratlanul. Néznek is a pestiek, mikor azt mondom, hogy 'hááát, az izéba'.
2010. márc. 26. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!