Szerintetek milyen a szegedi tájszólás?
Arra lennék kíváncsi, hogy szerintetek csúnya vagy épp az a jó benne, hogy nem mekegős mint pl. Pesten.
Ha valaki nem ismerné:
pl.
kell-köll
megyek-mögyök
egy-égy
érdekes-érdekös
Két szegedi kisgyerek beszélget:
- Hol a labda?
- Mögötted!
- Dehogy öttem mög!
:)
1.! Álljál le, értelmes választ nem tudsz adni, akkor pá!
Köcsög!
2.! Köszi, ezt már én is olvastam! :)
Szegeden már alig beszélnek tájszólással, Kecskeméten Kiskunfélegyházán, HMVH-n Többször hallok ö-zni, de ott is inkább középkorúakat, vagy öregeket!
Nekem a Tápiómenti tájszólás jobban tetszik.
A szegedi tájszólás nagyon ragadós. Kislány koromban minden nyáron az Alföldön nyaraltam a nagymamáéknál egy-egy hónapot. Utána hetekig tisztára ízes paraszti nyelvezettel beszéltem, ami tök ciki volt akkoriban itt Budapesten.
Nemcsak ő-sen beszélnek, de egyes dolgokat becézgettek is. Kenyér helyett mamácska mindig azt mondta, hogy könyerke. Jérce helyett jércike. (fiatal pipi)
De a kolbászt úgy mondták, hogy kalbász. A családban a férfit nem férjnek mondták, hanem embörnek. (például: Hazajött az embör.) Az asszony urának hívta a férjét, nem másnak.
Bár ez talán még mostanság is így járja, nem tudom. Olyan kis kedves dolgok ezek, remélem még sokáig megmaradnak a köznyelvben.
szerintem tök jó :D ismerek debreceni srácot, ő is olyan szépen beszélt, napestig hallgatnám.
a másik nagy kedvencem a felvidéki barátnőm :D hát nála már a sima beszédtől szakadok, annyira ízesen, máshogyan beszél.
nekem ez a pösti a megszokott, csak így tudok beszélni.
nem zavar, ha valaki ízesen, tájnyelvi elemekkel tarkítottan beszél. sokkal inkább zavaró, ha valaki helytelenül. pl: ircsuk ki a hangyákat; halgassa a zenét (E/3ban használva. felszólítóban így helyes, azt tudom) ; és még más hasonló bosszantó nyelvi hibák, amiket egyesek próbálnak tájnyelvinek beállítani, szerintem meg simén primitív.
én szegedi vagyok, és meg kell mondanom,hogy tévhitben élnek azok,akik azt hiszik,itt van tájszólás. ugyanis szinte kihalt. talán még a piacon szoktam hallani egy-két ö-zést, máshol nem. még az idősebbek, akik világéletükben tájszólással beszéltek,ők is megszokták a rendes beszédet. azt nem állítom,hogy nincs tájszólás mostmár, de elég ritka :-)
ellentétben a makóiakkal. ott aztán a fiatalok is tájszólással beszélnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!