Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ha maga a stílus az ember,...

Ha maga a stílus az ember, akkor miért trendi a káromkodva beszélés?

Figyelt kérdés

Valaki kérdezte,hogyan tudna választékosabban szebben beszélni. miért csak a kisebbségnek igénye ez? Én személy szerint nem szeretem a különböző mai kötőszavakat használni és a gyerekeim sem ismerik. Becsülöm azt aki fejleszteni akarja a szókincsét.

Mitől lett trendi így beszélni. Vagyis mit tehetünk ellene mi kevesek? Azontúl,hogy én nem változtatok a stílusomon?


2008. szept. 15. 12:00
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem egyáltalán nem "trendi" káromkodva beszélni, a mi baráti körünkben legalábbis nem. A káromkodás szerintem pótcselekvés, amikor szókincshiány miatt nem tud valaki mit mondani, akkor jön a wazze és társai, ez már sokaknak fel sem tűnik, de hidd el, egy választékosan megfogalmazott gondolatra sokkal jobban (többen) odafigyelnek.

Van igény az emberekben eziránt, legalábbis remélem.

A kisebbség igényeit meg hagyjuk (gondolom a kevesekre gondoltál)

2008. szept. 15. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Azt, hogy "a stílus maga az ember" egy francia természettudós és író, Buffon írta le a 18. században. Sokan ma már nem is tudják, ki ő, mert egyrészt az iskolai oktatás színvonala egyre süllyed (magánvélemény), másrészt egyre kevesebb szépirodalmi és tudományos művet olvasunk. Ez nemcsak oda vezet, hogy az emberek nem ismerik Buffont (esetleg a focikapusra asszociálnak), hanem hogy nem fejlődik a szókincsük, a nyelvérzékük, a stílusuk. Azok, akik csuklóból használják a csúnya szavakat, azt hiszik, hogy ezzel ők kitűnnek a többiek közül, vagy pedig így próbálnak beilleszkedni egy közösségbe, ahol ez elvárt. Feltételezem, hogy a valamilyen okból fakadó kisebbségi komplexusukat is így próbálják kompenzálni egyesek. Szóval szerintem egyrészt kulturális, másrészt szociológiai oka van a káromkodásnak. Mindkettő sajnálatos, és a legrosszabb az, hogy a kereskedelmi csatornákon is egyre gyakrabban beszélnek csúnyán, helytelenül, magyartalanul, rosszul tagolva a mondatokat, stb. Bízzunk abban, hogy ez a folyamat előbb-utóbb megáll és megfordul, mert a végén a magyarság elveszíti az anyanyelvét.
2008. szept. 15. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Na igen. Nekem is ezért nem tetszik amikor fiatal lányok szájából hallom, vagy általam értelmesnek vélt embernek ilyen a megnyilvánulása.

Nem tudom mi lesz ha kihal a szép magyar beszéd. Hiszen már sok.sok szó van amit meg kell magyarázzunk másoknak, mert pl nem értik mit mond a szép ízesen beszélő erdéyli, vajdasági ,felvidéki atyánkfia.

2008. szept. 15. 13:37
 4/9 anonim ***** válasza:
0%

túl sok a feszültség az emberekben és ezzel együtt csökken a mások elviselésének képessége.


Én is mondhatnám azt:

"Ismételten abba a hibába esetél, hogy azelött fogalmaztad meg a véleményedet, mielött rendesen átgondoltad volna a dolgot."


De sokkal jobban esik a kicsi lelkemnek, ha azt mondom:

"Már megint hülyeségeket beszélsz, hogy ba**nád meg!"


vagy

"Felhívnám a figyelmed arra, hogy az általad javasolt megoldás igen körülményes, kényelmetlen a számomra."

helyett:

"Ne más f*rkával verd a csalánt!"


Meg személyes tapasztalatom az, hogy (mély tisztelet a kivételnek) a legtöbben meg sem értik, ha nem direkten fogalmazol.

2008. szept. 15. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezt hibátlanul fogalmaztad meg!:) (első válaszoló vagyok)
2008. szept. 15. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
100%
Szerintem a káromkodás egyáltalán nem trendi, csak sok ostoba ember gondolja így. Engem például nagyon is idegesít, ha vki csúnyán beszél, ezzel csak a saját butaságát fejezi ki.
2008. szept. 15. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

a sok stílusos ember azért elárulhatná, ha nem túl nagy a kérés, hogy miért is haszontalan az én válaszom? Az, hogy nem tetszik, az oké, de miért haszontalan? Van benne általános és van benne személyes válasz is. Ez haszontalan?


Vagy esetleg félreértettem valamit és ez valójában a "miért nem írnak helyesen" öntömjénező klubb mintájára megalakult "miért nem beszélnek szépen" klubb?


Mert akkor bocsánat, hogy beleszóltam. Mea culpa.

2008. szept. 15. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem Te vagy a harmadik válaszoló és szerintem hasznosat írtál, és legfőképp őszinte vagy. Nekem is elhagyja a számat néha egy-két cifra, de a hétköznapi beszédben -ha nem is beszélek választékosan- megpróbálom kerülni a trágárságot (már csak korom végett is).
2008. szept. 15. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Őszintén szólva, egyáltalán nem trendi trágár szavakat használni, mert valóban az ember a saját butaságát fejezi ki vele. Mert ezeknek a szavaknak már teljesen elkopott a jelentésük, tavaly vizsgáztam magyarból és egy alkalommal a trágár kifejezésekről beszélt a magyar tanárom, és ekkor kijelentette, hogy ő nagyon fontosnak tartja, hogy megtanuljuk, hogy mikor használjuk ezeket a szavakat. Természetesn mivel 13 évesek voltunk mindenki nevetett rajta, mert nem várt dolog egy tanártól, hogy azt mondja,: "Fontosnak tartom hogy megtanuljanak kellő alkalmakkor káromkodni". Viszont megmondom őszintén az iskolákban mindenhol előfordul egy-egy gyerek aki elkezd csúnyán beszélni, és ettől kezdve mindenki elkezdi átvenni ezt a szokást. Lehet hogy furcsa egy 14 éves gyerektől, de kb egy hónapja próbálok leszokni a trágár kifejezésekről, de ez ebben a társadalomban nagyon nehéz. Szerintem ép ezért vannak kevesen azok az emberek akik nem káromkodnak, mert ez nagyon szilárd önkontrollt igényel, hogy ne vegye át az ember a káromkodás szokását. És valljuk be őszintén, az emberek nem érnek rá, hogy arra figyeljenek, hogy hogy beszélnek. Lehet, hogy nincs sok értelme, de én így gondolom.
2008. szept. 21. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!