Az olaszok mért szeretnek ennyire gengszterkedni?
Mindre.
Mindegyiknek megvan a saját rangrendszere, felépítése és még a szigorú szabályaik is.
Van sok hasonlóság de rengeteg különbség is.
Érdemes még átnézni a szabályokban a családra vonatkozó részt... sok esetben van olyan is, hogy ha egy xy rangú tag megsérül stb. akkor a szervezet eltartja a tag családját akár.
A Maffia először is egy igazságos szervezet volt. Utána mentek el a bűn felé, főleg a szegénység miatt. Dél-Olaszország spanyol gyarmat volt, se az időjárás, se a föld nem volt alkalmas növénytermesztésre, így jelentősen elmaradt a gyorsan fejlődő északtól. A pizza is a szegénység miatt készült, mert volt egy kis kenyértészta megkenték szósszal, meg rátettek amit találtak, már ha volt mit. Nem csoda, hogy Szíciliában elkezdett működni a Cosa Nostra, Nápolyban a Camorra, meg az N'dragnetha. Sok fiatal fiú állt be, mert vonzó volt a jó élet, a tisztelet, a gyors autók. Egyszóval gyors utat jelentett az éhhalál széléről a földi mennyországba. Amerikában azért alakult ki, mert oda szintén kivándoroltak olaszok a szegénység elől. A bevándorló kolóniákkal jött a bűnözés is, az anyaországi keresztapák kiterjesztették a szárnyaikat az újvilágra, együttműködtek az ottani főnökökkel. Ez főként a drogkereskedelem korszakára igaz, mert Európában előállították az anyagot és kivitték a tengeren túlra. Az idő során sok minden változott, a szesztilalom feloldása nagy érvégés volt, szóval bele kellett nyúlniuk a drogba, pedig korábban ódzkodtak a terjesztéstől.
Olaszország déli része ma sem túl gazdag, sőt az egész olasz gazdaság alapköve a Maffia. Nem minden olasz maffiózó, de rendesen benne van a politikában, a rendőrség köreiben is. Futball csapataik vannak például, de ezenkívül sokkal súlyosabb fegyvertények is vannak a kezükben. Úgy, mint ahogy Oroszországban az orosz maffia kezén van az autópálya mellett az összes autohof szerű pihenő, természetesen fizetős budival. Ezek nélkül bedőlne Olaszország, ugyanis erős gazdasági szerepe van a Maffiának. Bár megosztottak is, így néha feldobják egymást és a túlbuzgó zsaruk is jól járnak, meg a közvélemény is lenyugszik. De aki igazán közel van a tűzhöz azt sosem kapják el.
Japánban a politika hosszú ideig kiegyezett a jakuzákkal. Belátta, hogy van társadalmi igény olyan szolgáltatásokra, amiket a japán törvények tiltanak, pl. szerencsejátékok többsége (kaszinókat jakuzák működtetik), prostitúció, kábítószer-kereskedelem, uzsorakamatok, és jobb ha ezeket kulturáltan megbízható japán "szakemberek" japán minőségi színvonalon szolgálják ki, mintha kínai, koreai bandák.
A kiegyezés lényege az volt, hogy a jakuza szervezetek egymás közti belharcaiba, külföldi versenytársaik eltakarításaiba csak akkor avatkozik be az állam, ha valahol átlépik az elszemtelenedés határát, cserébe elvárják, hogy a jakuzák által működtetett szolgáltatásokat biztonságosan vehessék igénybe az átlagemberek (ne érje őket bántódás kaszinókban, bordélyokban, megbízható minőségű drogot kapjanak), korlátozzák erőszakos tevékenységüket a jakuza világon belüli szereplőkre.
A 90-es években sok összetűzés volt a japán állam és a jakuza szervek között, mert új területeken is elkezdtek egyre jobban tevékenykedni, ingatlanüzletek, tőzsdei ügyletek, ahol az állam nem vette jó-néven a terjeszkedésüket. Mára már sok legális vállalatuk, szervezetük van (pl. mentőhelikopteretekkel felszerelt segélyszervezeteik, akik földrengések után elsőként segítettek a túlélők mentésében, média cégeik), a legtöbb forrás szerint a legnagyobb japán jakuza szerv Jamagucsi-gumi kb. (40 ezer tagú, ebből 20 ezer az aktív) kb. 80 milliárd USD vagyonnal rendelkezik, összehasonlításuk Magyarország évs GDP-je kb. 140 milliárd USD.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!