Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Művelődni szeretnék! Miket...

Művelődni szeretnék! Miket tanuljak meg elsőként?

Figyelt kérdés

Sajnos kicsit műveletlen, tájékozatlan vagyok, szeretnék ezen változtatni. Tudom, főként a középiskolai anyagot kellene megtanulnom, de nem akarok most fejest ugrani ebbe (persze majd apránként megpróbálkozom). Szeretném a segítségeteket kérni, hogy kicsit bővíthessem az ismereteimet több témakörrel kapcsolatban, úgyhogy fel teszek pár kérdést!

1. Melyek azok az írók/költők, akiket tényleg mindenkinek ismernie kell, és melyek a legfontosabb műveik?

2. Kik a legeslegfontosabb történelmi személyiségek, és mit kell tudni róluk?

3. Melyek a legfontosabb műalkotások?

4. Kik a legfontosabb zeneszerzők, és melyek a legfontosabb műveik?

5. Mik e legismertebb színdarabok/musicalek?

6. Kik a legfontosabb tudósok/filozófusok?

7. Mely történelmi eseményeknek érdemes tudni a pontos évszámát?

8. Mik a legfontosabb filmek?

9. Kik a legfontosabb rendezők/színészek?

10. Mely verseket illik fejből tudni?

11. Ha a középiskolai kötelező olvasmányok közül ki kellene emelned mondjuk ötöt, melyek lennének azok?


Köszönöm mindenkinek, aki végigolvasta és esetleg megpróbált válaszolni rá.


2015. okt. 5. 14:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ne haragudj, de ere nem lehet értelmes választ adni! Minden kérdésed szubjektív kérdés, amire valószínűleg ahányan válaszolnának annyi féle választ adnának, mert nincsenek erre vonatkozó örök érvényű, kőbe vésett listák.


Szerintem csak egyszerűen kezdj el olvasni, mindegy hogy mit! Minden könyvből tanulhatsz valamit. Ha egy könyvben találsz valamit, amit nem ismertél, nézz utána! Minél több dolognak nézel utána, annál több új kérdés merül majd fel benned.


Azt sem hiszem, hogy mindenkinek mindenhez értenie kell. Attól még lehetsz művelt, ha nem ismersz például fizikusokat.


De, hogy ne csak a szám járjon, itt az én ( hangsúlyozottan szubjektív!) listám:


1. Nincsenek ilyenek. Egy írót/ költőt sem KELL ismerni, legfeljebb jól jársz vele, ha ismered a műveiket, mert élményt adnak, gondolatokat szülnek.

Teljesen más a hazai irodalmi "kánon", más az európai és más pld. az amerikai.

Akiket szerintem jó ha ismer valaki:

hazai: Karinthy, Örkény, Szerb Antal, Ady, József Attila, Radnóti, Vámos Miklós, Gárdonyi, Mikszáth...

európai: Boris Vian, Merle, Camus, Villon, Grass, Süskind, Hrabal, Ionescu, Karel Capek, Nabokov...

amerikai: Heller, James Jones, Normain Mailer, Kerouac, Hemingway...


2. Julius Cézár, Nagy Sándor, Attila, Mandela, Hitler, Sztálin, Churchill, J.F.K., Whasington, VIII. Henrik, I. István, Hunyadi Mátyás, Kossuth,


3. Milyen művészeti ágban?


4. Kinek ez a fontos, kinek az. Van, akinek Mozart a fontos, van, akinek a Kraftwerk, van akinek Jim Morrison.


5. Melyik korból?

Godotra várva, Hamlet, Kopasz énekesnő,Csirkefejek, Othello - West side story, Macskák, Jézus Krisztus szupersztár, Operaház fantomja...


6. Nietzsche, Márai, Sartre, Voltaire, Einsten, Szentgyörgyi, Edison, Watt, Tesla, Heidegger...


7. Egyiknek sem. ma már teljesen felesleges az évszámokat bemagolni, hiszen bármire egy pillanat alatt rákereshetsz. Már régen túlhaladott az a szemlélet, hogy a történelemtanulás évszámok magolása. Az a fontos, hogy egy történelmi eseményt el tudj időben helyezni ( tehát a magyar államalapítást ne a XVI. szd-ra tedd), és megértsd az összefüggéseket, vagyis hogy mi és mért úgy történt.


8. Ez megint ízlés dolga. A filmtörténelem része a Volt egyszer egy vadnyugat, a Berlin felett az ég, de része a Donni Darko és a Mátrix is.


9. Ez is ízlés kérdése. Ami nekem fontos, attól téged a hideg ráhat - és fordítva. De ez rendben is van így.


10. Egyiket sem. ( na jó, legfeljebb a Szózat).

Egy verset nem fejből kell tudni, hanem megérteni kell, átérezni.


11. Nem tudom melyek ma a kötelező olvasmányok. Régen voltam középiskolás. Én ezt az ötöt tenném kötelezővé:

Gárdonyi: Láthatatlan ember, Ottlik: Iskola a határon, Stendhal: Vörös és fekete, Szerb Antal: Utas és Holdvilág, Boris Vian: Pekingi ősz.

2015. okt. 5. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Én azt mondanám, első körben olvasd át az általános iskolai tananyagot, az az alap ugyan, de már az is több, mint amivel sokan tisztában vannak.


Legalább 1 oldalnyi anyagot kéne írnom a kérdéseidhez, de inkább mutatokk egy másik megközelítést: az alábbi utcanevek a legnépszerűbbek itthon, indulj ki belőlük.


- Ady Endre

- Arany János

- Dózsa György

- József Attila

- Kossuth Lajos

- Kölcsey Ferenc

- Petőfi Sándor

- Rákóczi Ferenc

- Vörösmarty Mihály

2015. okt. 5. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a hasznos válaszokat!
2015. okt. 5. 16:45
 4/4 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, e célra borzasztó régen feltalálták az iskolát és benne a tankönyveket. Ha ezeket módszeresen végigolvasod a megértés igényével, minden kérdésedre választ kapsz, sőt a fel sem tettekre is. Ha viszont itt ír valaki egy szubjektív listát, az egyfelől vagy jó, vagy nem, másfelől nem tudod megtanulni, mert nem tudod kötni semmihez. A tankönyveket éppen úgy építik fel, hogy az egyes részek egymást segítsék a megértésben.
2015. okt. 6. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!