Hogy álhattak ennyire különbözően és ennyire lemaradva?
Talán mások voltak a lehetőségek. Ha megnézed a mostani Európát, akkor akár egy országon belül is óriási különbségek lehetnek.
De a példára visszatérve azért nézd meg Dél-Amerikát is; rájuk azért nem mondható, hogy nagyon le lettek volna maradva.
"Lemaradva"? Mihez képest?
Az nem jutott még eszedbe, hogy nekik esetleg így volt jó?
Hogy az észak-amerikai indiánok remekül elvoltak a maguk természetközeli módján, a törzsi életvitelükkel? Nem irtották ki a bölényeket (ellentétben a "fejlettebb" betelepülőkkel), csak annyit vadásztak, amennyi épp kellett, de mindig hagytak is bőven. Nem tartolták le a fákat (ellentétben a "fejlettebb" betelepülőkkel), nem szennyezték a környezetet (ellentétben a "fejlettebb" betelepülőkkel) és egymással sem hadakoztak túl sokat.
Semmi nem hiányzott nekik, egyszerűen nem volt igényük többre, és sok szempontból kétségkívül boldogabbak voltak, mint mi ma, annak ellenére, hogy sokszor persze jóval nehezebb és keményebb is volt az életük.
Ahogy pedig mondta itt már más is, a dél-amerikai indiánok pedig nagyon is fejlettek voltak. Nézz csak utána a neten.
Utolsóval egyetértek!
A feljelttség nem mindig jó! egy bizonyos szintig oké...aztán a természet rovására megy! Én inkább becsülöm az indiánokat mint lenézem...inkább lenézem azokat akiknek fontos fejlődés...akik nem tudnának meglenni nélküle...
1. nem ismertek egy csomó fémet, a fémmegmunkálás elég alapjaiban járt ott, ez már kilőtt rengeteg minden mást.
2. nem ismerték a lovakat, nem hasznosítottak igavonó állatokat, mindent emberi erővel végeztek el, így sokkal nehézkesebb, és lassabb is volt a fejlődés.
Igazából ez a két fő oka volt. Van persze ez a tévhit, hogy az indiánok azok a természettel összhangban éltek, és nem kívántak soha többet, mint ami volt nekik... hooooogyne, ezt már csak az európai emberek romantikus gondolkodásmódja szülte. Elárulom, fénykorukban ők is ugyanolyan természetrombolóak voltak, és szétcseszték a környezetüket, irtották az erdőket, az öntözéssel erodálták a földjeiket, stb. A maják és az anaszázik elsősorban ennek köszönhették, hogy eltűntek a föld színéről, a saját életterüket tették tönkre.
Ha érdekel részletesebben a dolog, ajánlom Jared Diamond: Összeomlás című könyvét, ebben 1-3 rész az indián társadalmak összeomlásával foglalkozik. De egyébként is jó könyv :)
Szal nem kulturális fejlettségbeli különbség vagy eltérő világszemlélet miatt voltak fejletlenek, hanem a visszamaradott technológia miatt, ami pedig a területi adottságokból következik. (Pl. É-D-i irányultságú kontinens, nem pedig K-Ny-i, ha meggondolod, egy kontinentális éghajlathoz szokott törzs nem tudott mit kezdeni egy esőerdei éghajlattal, és viszont, Eurázsiában viszont hatalmas sztyeppék és erdőségek álltak rendelkezésre. Az indiánok csak É-D felé tudtak volna terjeszkedni, az viszont az eltérő éghajlat miatt sokkal nehezebb. Persze ez csak egy ok a számtalanból.)
Még annyit, hogy az európai ember az indiánokat egy lecsengő szakaszban kapta el, annyira kimerítették az erőforrásaikat, hogy a lélekszám a töredéke volt annak, ami valaha, a maják, aztékok fénykorában jelen volt. Persze, hogy így olyannak tűnt, hogy hát az indiánok nem vadásznak sokat, stb. mert nem volt szükségük rá. Látták volna őket pár száz évvel korábban!
Szeretem ezt az bölényes példát is, hogy az indiánok ugye annyi bölényt vadásztak le csak, amennyi a törzs megélhetéséhez szükséges volt. Hát persze, de mi a francnak vadásztak volna le többet? Hogy rájuk rohadjon a hús? Akkor már inkább azt az energiát másra fordították. Persze akkor olyan kicsik voltak az indián populációk, hogy nem kellett sok bölényt kiirtani ahhoz, hogy fennmaradjanak, ezért tűnhet úgy, hogy fenntartható volt a dolog... de ahogy írtam, pár száz évvel korábban, amikor többször annyian voltak, nem túlságosan érdekelte őket a fenntartható bölényvadászat.
Ezzel az erővel a mai ember is csak annyi energiát állít elő, annyi erőművet épít, amennyire a lakosainak szüksége van (mi a fenének építene többet?), sőt, igazából még annyit se. Akkor mi is összhangban élünk a természettel, és fenntartható módon kezeljük? Ugyan már...
"Ezzel az erővel a mai ember is csak annyi energiát állít elő, annyi erőművet épít, amennyire a lakosainak szüksége van (mi a fenének építene többet?)"
Hehe... :D Szép is lenne, de nem.
Legkézenfekvőbb példa az élelmiszer: nap mint nap irdatlan mennyiségek rohadnak el és mennek veszendőbe felhasználatlanul pusztán azért, mert senki nem vette meg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!