Mi lehet az oka annak, hogy valaki sokat olvas, mégis a fogalmazásában sok a szóismétlés, illetve önismétlő gondolatokat tartalmaznak az irományai?
Áh, olvastam már olyan best sellert, ami tele volt hibával. Én úgy veszem észre, hogy régebben erre jobban odafigyeltek, amióta futószalagon jönnek ki a könyvek, több hiba marad bennük. Persze, jó, hogy sok könyvet olvashatunk, csak lespórolják a lektort, akinek ez lenne a dolga. A helyesírás-ellenőrző programok nem javítanak mindent, de sokszor csak rádobják, aztán jó lesz úgy (észrevehető, hogy hol alkalmazták csak ezt).
Meg őszintén szólva vannak pocsék könyvek is, szóval én azért olvasgatok könyves témákat, és van, amire nagyon panaszkodnak, akik olvasták, hogy nem tud fogalmazni a szerző, stb.
Szóval az olvasottságból ne indulj ki, az csak a szókincset növeli, a fantáziát gazdagítja, de nem tesz jobb fogalmazóvá, és a hibás berögződéseken nem változtat.
A saját hibáját nehezebben veszi észre, mert benne van a munkában, ha pedig a kiadó sürgeti, arra sem marad ideje, hogy félretegye, majd később friss szemmel átolvassa. Ezért lenne fontos az alapos lektorálás.
Én az olyan elírásokat, amelyeket a helyesírás ellenőrző sem jelez (mert más szó, például egyik írásomban az "éjszakák" szó helyett nagyon sokáig "éjászkák" szerepelt - bizonyosan nem olvastam el alaposan, mit is ajánl fel a még jelzett elírásra) úgy szoktam kiszűrni, hogy szövegfelolvasón átfuttatom. Persze ez is időigényes.
Mondjuk gyorsan olvas, és élvezi ki a szavakat. Vagy íráskor nem elég figyelmes/összecsapja. Azért nem nagy kunszt a szinoníma szótár használata...
Azt is mondják, hogy aki sokat olvas, annak a helyesírása is jó, pedig ez nem így van. Ilyesmi oka is lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!