Miért változtattak sokan nevet a századelő környékén?
A mi családunk is. De hiába kérdeztem a Nagyapámat, mindig csak annyit mondott, hogy az ő apja azért változtatta meg, mert "ilyen" névvel nem tölthetett volna be vezető pozíciót. Ezért "magyarosítani" kellett... De miért? És mi az, hogy "ilyen" névvel? Nem tudom honnan ered az eredeti családi nevünk, de a hangzása németes... Ez miért volt baj?
Köszi a válaszokat!
"...A zsidók neve német..."
Azért az nem olyan egyszerű. Voltak olyan svábnevek amik akkor szinte kizárólag zsidó származásuak viselkedtek.
Elméletileg magyar néve a Kalányos és Kolompár még is egy percig nek kérdéses aki hallja, hogy melyik kisebbséghez tartozik a viselője.
Ez persze már a mai világban nem feltétlenül 100% (csak 90%), de régen nem volt összemosódás.
"...mindenkinél rossz szemmel nézték ha "magyartalan" neve volt, vagy csak a zsidóknál? ..."
Is-is.
Alapban a zsidó nevek mindenképp problémásak voltak.
A német nevek pedig a monarhiában előny késöbb, az első világ háború után hátrány volt.
Kezdem kapisgálni :)
Amúgy a mi nevünk Krémer volt... de lehet, hogy "é" nélkül Kremer.
Sok levéltárban megfordultam már, részben ezzel is foglalkozom, a helyzet az, hogy magyarosítani mindenki magyarosíthatott, de az esetek 80%-ban zsidókról van szó.
A ma "y" vagy "i" végű vezetéknevekről azt hiszik, hogy nemesi származásra utal, pedig csak az esetek alig 10-20%-ban jelent nemesi magyar eredetet, a többi 70-80%-ban arról van szó, hogy a mai viselőjének egyik elődje valamikor 100-200 éve magyarosított, tehát nem magyar eredetű a család (hanem zsidó, német, szláv, stb.).
a Hatvany család is nemességet kapott Ferenc Józseftől, és egy zsidó dinasztiáról van szó, de lehetne még sorolni. A zsidók nagy része azért is magyarosított, mert bárósítva, grófosítva lett a századfordulón, persze akkor sem magyarosított mindenki (pl. Chorinék és a Fellnerek nem) + társadalmilag így fejezték ki asszimilációs igényüket.
A németek esetében a svábok között volt elterjedt a magyarosítás, a szászoknál nem annyira. Az ő esetükben a magyarosítás állásfoglalást fejezett ki a magyarság felé (pl. az 1930-as években és a 2. vh. idejében volt ez fontos, ugyanis aki Volksbund szimpatizáns volt vagy a népszavazáson németnek vallotta magát, az nem nagyon magyarosított - de előfordult olyan is, hogy a századfordulón németből magyarosított nevet a németbarát érzelmek miatt vissza németesítették).
A szlávok esetében nem volt túl nagy a névmagyarosítás "divatja". Néhány kivételtől eltekintve, pl. Bajcsy-Zsilinszky, aki eredetileg csak Zsilinszky volt, és tót volt, nem magyar - csak később vette fel a magyar anyai ágról jövő Bajcsy-nevet, így fejezve ki magyar érzelmeit (tetszik vagy sem, genetikailag zömmel azonban nem volt magyar).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!