Mi az oka, hogy Franciaországban nem alakult ki olyan sok nagyváros?
Olaszország népessége pl. ugyanúgy 60 milliós, mint Franciaországé, és ott kapásból sokkal több nagyváros van: Róma és Milánó és 1 millió feletti, aztán ott van még a 900 ezres Nápoly és Torino is. Mindemellett Olaszországban 46 olyan város van, aminek a népessége meghaladja a 100 ezer főt.
Spanyolországban sokkal kevesebben, 46 millióan élnek, ehhez képest ott is van kapásból két jelentős város (1 millió felettiek): Madrid és Barcelona. A spanyoloknál 62 (!) olyan város van, aminek a népessége meghaladja a 100 ezer főt.
Franciaországban viszont ott van a 2 milliós Párizs (és a hozzátartozó agglomeráció, amiben kb. 10 millióan élnek), de a "vidéki" városok ehhez képest eltörpülnek. Nincs más olyan francia város, ahol többen élnének, mint 1 millió, a második legnépesebb Marseille-ben csak kb. 850 ezren. És Franciaországban csak 41 olyan város van, aminek a népessége meghaladja a 100 ezer főt.
Milyen okokra vezethető vissza, hogy Franciaországban nem alakult ki olyan sok nagyváros, mint a többi hasonló méretű országban? Egy kicsit olyan vízfejűnek tűnik az ország, mint Magyarország.
Talán azért lehet ez, mert a középkorban Itália rengeteg városállam vidéke volt, ezek egymástól függetlenül, egymással versengve fejlődtek, nem volt közöttük olyan, ami dominanciát tudott volna gyakorolni a többi felett, és magához koncentrálta volna azok erőforrásait. Nem alakult ki egyértelmű központ.
Franciaország pedig jellemzően központosított királyság volt, Párizsból, környékéről irányították az egész országot, s a jövedelem is oda csordogált. Nem állt érdekében a monarchiának, hogy Párizsnak versenytársa legyen a királyságon belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!