Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Más nemzetek is csináltak...

Más nemzetek is csináltak olyat, mint a spártaiak (nem egészséges újszülötteket veszni hagyták)?

Figyelt kérdés

2015. jan. 16. 19:27
 1/10 anonim ***** válasza:
Igazság szerint a legtöbb népnél szokás volt az ilyesmi.
2015. jan. 16. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
más népeket nem tudom, de a spártaiaknál nem volt szokás. Vö. Németh György, Karthágó és a só c. kötetének vonatkozó tanulmányát.
2015. jan. 17. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Érdekes, erről Plutarkhosz (Lükurgosz 16) másként vélekedik.
2015. jan. 17. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Európa 2015. Sőt, mi még tovább is mentünk a spártaiaknál, mert nem csak az egészségtelen, hanem a valami másért hátrányos helyzetű (pl. nem tartós párkapcsolatba születő, vagy egyszerűen csak szegény) gyerekeket is elvetetjük.
2015. jan. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

# 3


A csecsemőgyilkosságról szóló tévhit Plutarkhosz írásának fordítási hibájából származik. A kettes jól mondja, olvasd el a Karthágó és a só c. könyvet, de a Wiki-n is össze van foglalva:

[link]

2015. jan. 17. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#4

nem az abortuszról van szó

2015. jan. 17. 16:38
 7/10 anonim ***** válasza:
Elolvastam. A fordítási hiba arról szól, hogy a csecsemőt nem dobták a szakadékba, hanem "csak" kitették egy félreeső helyre, ami gyakorlatilag ugyanaz.
2015. jan. 17. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Akkor olvasd el még egyszer, mert nem ugyanaz.
2015. jan. 17. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Akkoriban minden város folyamatos fenyegetésnek volt kitéve így a hadsereg alapvetően szükséges volt.
2022. nov. 6. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Ahogyan már elhangzott fentebb, valójában Spártában pont nem, hanem a valamilyen - nem csak egészségügyi - okból nem kívánt csecsemőket közmegegyezéses helyekre tették ki (ami nem csupán itt, hanem máshol Hellászban is bevett szokás volt), és bár pusztán ennyi alapján így még nem tűnik ez nagy különbségnek, ahogyan a #7-es válaszoló is írta, de valójába pont azért jártak el eként, hogy ezeken a helyszíneken, aki akarta, magához vehette a más által kitett csecsemőt. Vagyis kapott egy második esélyt az életre.

Ráadásul ehhez kellett a vének tanácsához vinni, amennyiben nem akarták felnevelni, hogy egyáltalán lemondhatnak-e, és ha ők úgy ítélték, akkor tehették ezt meg.


Ugyanakkor természetesen voltak korok és kultúrák, ahol az ilyen csecsemőkre halál várt. Ismereteim szerint a vikingeknél az életképtelennek, vagy betegeskedőnek ítélt csecsemőket vagy a tengerbe vetették, vagy az erdőben hagyták. Skandináviában nagyon gyötrelmes volt a megélhetés a nehezen megművelhető földek miatt (a tudomány jelen álláspontja szerint éppen az indította el a viking portyákat, hogy Skandinávia egyszerűen nem tudta eltartani az embereket), így érthető, hogy a csak jelentős terhet jelentő, de beteges csecsemőkkel ezt tették, hiszen sokszor még az egészséges utódainak sem jutott mit enni. De az inuitoknál is úgy tudom, miszerint az volt a gyakorlat, hogy a nem kívánt csecsemőt pár percre kihelyezték a hóba. Hiszen itt is küzdelmes volt az élet.

2023. aug. 1. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!