Az miért van, hogy a tinédzser srácok csak az izmokkal/ számítógéppel törődnék, de soha egy könyvet nem vesznek a kezükbe?
Nem várhatod el egy olyan embertől aki szinte még nem fogott sose könyvet a kezében, hogy azonnal bevesse a magát a mélyvízbe és olvasson szépirodalmat.
Motiválni úgy lehet őket, ha olyan könyveket ajánlasz nekik amiknek a témája érdekli őket. Például aki gyúr, annak olyan könyveket kell ajánlani amik vagy ezzel a témával foglalkoznak vagy olyan ember írta aki a testépítők körében híres (Pl Arnold Schwarzenegger).
A számítógépfüggőktől pedig meg kell kérdezni mit csinálnak amikor gépeznek. Ha pl játszanak, akkor meg kell kérdezni, hogy mi a kedvenc játékuk. Beszélgess el velük, hogy miről szól a játék, stb. Sok játék esetén még könyvet is találsz a játék történetéhez. Például a Blizzard játékai is mind ilyenek.
Ha valakit a programozás érdekel, akkor azzal kapcsolatban is lehet jó könyveket találni, nem csak szakirodalmat, hanem híres programozók életrajzi könyveit is. Sőt az ő esetükben rá lehet mutatni hogy a programozás és a versírás nem is áll annyira távol egymástól. Társítani a kettőt meg vicces is :)
Ez teljes egészében a családi háttéren múlik, sajnos.
Ha végignézel a kötelező olvasmányok listáján, rájössz, hogy azok nemhogy megszerettetni nem tudják az olvasást, de egyenesen megutáltatják azt.
Csupa 150-200 éves írások, hosszú leírások, mai szemmel érthetetlen szövegek, amikkel még sok felnőttnek is meggyűlne a baja, nemhogy 14-15 éveseknek. Jókai, Swift, Moliére, Móricz, Gárdonyi. Egyik sem alkalmas az olvasás megszerettetésére, sőt, elriaszt.
Ezért főként a családra marad az, hogy az egyébként olvasás iránt nem annyira érdeklődő gyerekkel megszerettesse a könyveket. Sajnos sok családban vagy alapból nem olyan a háttér, hogy ez számítana egy kicsit is, vagy a szülők hamar feladják a dolgot.
" Ez teljes egészében a családi háttéren múlik " - Mint sok más dolog igazából.
Évek után rájön az ember, hogy az iskola kevés ahhoz, hogy letegye az alapokat valakiben; inkább továbbfejleszti azt, amit valaki otthon megkap és ennek függvényében lesz az iskola is irányadó.
Ha a szülők érdektelenek a gyerek szellemi fejlődésére nézve, akkor minimális esély van rá, hogy a gyereket valaha is érdekelni fogja ez a rész. Minden szülőnek motiválnia kellene a gyerekét, de sokszor nem ez történik.
Nagyon felgyorsult a világ, és a gyerek előbb találkozik számítógéppel, mint olvasókönyvvel.
A könyv egyszerűen unalmas neki a számítógép után. Még a tavalyelőtti számítógép is unalmas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!