Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A Hungarica zenekar miért...

A Hungarica zenekar miért énekel ekkora hülyeséget? És nem szólt nekik senki ezért még?

Figyelt kérdés

Hungarica - Magyar vagyok c. száma


Itt a dalszöveg:


[link]


"a lényeg a lélek a középkor

máshol volt sötét

máglyahalálba Galileit

nem nálunk küldték"


Szerintem ez óriási baki, egy amúgy nem rossz zenét játszó zenekartól.

De ezt nem jelezte nekik még senki?


2010. jan. 9. 19:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
56%

Nincs neked jobb dolgod, mint provokálni és uszítani?!

Ha ezt énekli, akkor kész ez van! ha nem tetszik ne hallgasd!

2010. jan. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

És ebben mi a provokáció meg az uszítás, kisköcsög?

Pont írtam hogy én is hallgatom a zkart mert alapból tetszik, de ez akkoris k*rva nagy hiba.

2010. jan. 9. 19:56
 3/13 anonim ***** válasza:
53%
Kedves kérdező, otthon tanultad ezt a primitív beszédstílust? Ne a zenekar szövegén gondolkodj először, hanem a sajátodon próbálj finomítani, mert ez az aljanép stílusa.
2010. jan. 9. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
92%
igaz, hogy a kérdező által alkalmazott jelzős szerkezet nem éppen a franciakisannyok által preferált stílust idézi, de azért az első válaszoló is bemutatta, hogy hogyan lehet mindenféle alpári szóhasználat nélkül is agressziv és kötekedő módon fellépni...
2010. jan. 9. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Galileit 1633-as perében először máglyahalálra akarták ítélni a Dialógusa miatt, de a pápa személyes közbenjárására később módosítottak börtönbüntetésre, végül házi őrizetre (itt is halt meg). Galilei egyébként élete végéig katolikus maradt - ezt sem tudják sokan.

A dalszöveg így történelmileg nem kifogásolható, a "máglyahalálra küldték" kifejezés nem feltétlenül implikálja, hogy máglyán is halt meg. (Például ha a kedves kérdezőt elküldöm a p*csába az alpári stílusáért, nem feltétlen megy is oda. :)))

2010. jan. 9. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Arról meg már ne is beszéljünk, hogy az 1. és a 3. ugyanaz az ember volt.
2010. jan. 9. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Én sem értem, hogy miért lenne provokáló.

A kedves kérdező gondolom Galileire utalhatot, akit nem küldtek máglyára csak házi őrizetre ítélték, írásait pedig a tiltott könyvek listájára (index librorum prohibitorum)tették...

No comment.


De ez kicsit olyan, mint Ákos:


We got sold on our weakness

Without knowing

We were the business

Now all the damage is done

Dignity completely gone

Sold our souls 'cos we needed a fix

Now we're sailing across the river Styx



Azaz:


A gyengeségünk miatt vertek át,

Anélkül, hogy tudtuk volna,

Mi magunk voltunk az üzlet,

Most minden létező rongálás megtörtént,

A magasztosság teljesen eltűnt

A lelkünket is eladtuk egy kis kábulatért,

S most éppen hajózunk át a Styx folyón...



DE!!!


a görög mitológiában az Alvilág egyik folyója. Ha arra gondol hogy meghalunk azaz áthajózunk, vagyis a Alvilág határfolyójára utal, DE az nem Styx, hanem Akherón.

2010. jan. 9. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
74%
Ákos egy istenkirály ember, menőbb, mint a Hungarica, ne kössünk már bele:D
2010. jan. 9. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Jólvan emberek, csak mondtam, hogy Galileit egyáltalán nem ölték meg...a küldték pedig ebben a szövegkörnyezetben egyenlő a megöltékkel, ami nem igaz.


De valaki magyarázza már el ebben mi a provokáció?

Ja, a stílusom meg tényleg nem egy úriemberé, de lesz.rom, nem díjazom ha nem a kérdésre válaszolnak, márpedig az 1. válaszoló nem a kérdésre válaszolt. Az ilyen csicskákat meg nemtudom ki sajnálja...

2010. jan. 9. 22:08
 10/13 anonim ***** válasza:

Galilei ügye aprólékosabb vizsgálódást igényel, de egyet meg kell jegyezni. Legendák keringenek Galilei megkínzásáról és bátorságáról. Az igazság az, hogy sem meg nem kínozták, sem bátor nem volt. A per elsősorban nem tudományos kérdést feszegetett, hanem kánonjogit. Ui. Galilei törvénytelenül szerzett egyházi jóváhagyást könyvére, és több pamflettben gúnyolta a pápát, aki bár nem zárkózott el Galilei gondolatai elől, hallgatva korának tudományos közvéleményére, óvatosságra intette Galileit. A pápa ettől függetlenül külön vigyázott Galilei jólétére. Az ügy végül tudományos jellegűvé vált, és az egyházi bírák tévedésbe hajszolták magukat. Azonban itt is van mentség, mert bár Galilei fő állítása, miszerint a föld forog, alapvetően igaznak bizonyult, igazolásai azonban nem állták meg a helyüket. (Pl. az ár-apályt hozta fel bizonyítékul, mely köztudottan nem a Föld forgásának, hanem a Hold Föld körülötti keringésének az oka.) Ez azonban nem érinti az Egyház tévedhetetlenségének kérdését, mert az Egyház nem a tévedhetetlenség igényével adta elő Galilei elítélését. Valóban volt tehát tévedés az Egyház részéről is, de egy közel 400 évig működő intézmény egyszeri tévedését felhánytorgatni a kettős mérleg megnyilvánulása. Galilei idős korában az Egyházzal kibékülve, szabadon halt meg. Lányai apácák lettek. Bangha Béla S.J. hasonló módon tanított: „Nem áll, hogy az Egyház Galilei felfedezését elítélte. Csak azzal szállt szembe, hogy Galilei a felfedezéseit könnyelműen és feleslegesen oly hangon hirdette, amely látszólag a Szentírással szegezte őt szembe.

Galilei érvei a föld mozgásáról csakugyan nem voltak meggyőzőek, s a föld forgásának igazi felfedezője nem is ő volt, hanem Kopernikus, a lengyel kanonok. Hogy Galileit »megégették« volna, vagy hogy Rómában kegyetlen börtönben tartották, éppoly történelemellenes kitalálás, mint az, hogy egyházi bírái előtt lábbal dobbantva azt mondta volna: »Megis mozog a föld!« Ezek mind egyházellenes kitalálások, szabadgondolkozó mesék. Galilei mélyen hívő katolikusként élt és halt meg, s legjobb barátai éppen papok és jezsuiták voltak. Abban azonban kétségtelenül tévedett, hogy csillagászati véleményeit a Szentírással ellentétbe helyezte. Erre nem is volt szükség, mert a Föld forgása a Nap körül csak látszólag áll ellentétben a Szentírással. Kopernikus ezt nem tette s azért az Egyház ő ellene sohasem lépett fel. Galileivel szemben sem egy elavult fizikai nézetet, hanem a Szentírás tekintélyét akarta védelmezni.


Nézzük, mi történt az állítólag meghurcolt Galileo Galileivel:


Galilei 1610 körül kezdte hangoztatni a heliocentrikus világkép helyességét, amiért valóban feljelentették őt az inkvizíciónál, mivel a katolikus egyház néhány vezetője korábban a geocentrikus világkép mellett foglalt állást. Az inkvizíció felmentette őt, de azzal sem vesztett volna sokat, ha nem, ugyanis az inkvizíció nem foglalkozott emberek elégetésével, megkínzásával és más csacskaságokkal, csupán azt vizsgálta, méltó-e a megvádolt személy az egyház gondoskodására. Aki látványosan tagadta az egyház tanítását, többé nem mehetett templomba, nem temették megszentelt temetőbe, és a gyermekét sem keresztelték meg. Ateistáknak ez valószínűleg nem is volt olyan nagy veszteség...


Élete során Galilei mindvégig a heliocentrikus világkép mellett érvelt, többek között egyházi tudósokkal is vitába szállva. Senki sem kívánta ezért megégetni vagy kiátkozni. Sőt, 1632-ben VIII. Orbán pápa és az inkvizíciós testület jóváhagyásával jelenhetett meg Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo (Két világmodell összevetéséről szóló párbeszéd) című könyve, amelyben a korábbi évtizedek során lezajlott vitáinak összegzését tartalmazta. Ennél ékesebb bizonyítéka nincs is annak, hogy az egyháznak semmi baja nem volt tanításaival. Más oka volt, hogy mégis inkvizíciós bíróság előtt kellett felelnie. A könyvben a heliocentrikus világkép mellett saját nevében, a ptolemaioszi geocentrikus elmélet mellett pedig egy Simplicio (azaz "Együgyű") nevű fiktív karakter nevében érvel. Ez megfelelt VIII. Orbán azon kérésének, hogy a könyvben mindkét világkép mellett és ellen hangozzanak el a kor tudományos érvei, illetve hogy saját pápai véleménye is szerepeljen benne, mint az egyház hivatalos álláspontja. Csakhogy Galilei, egyfajta fricskaként, a pápa szavait Simplicio szájába adta, köznevetség tárgyává téve az egyházfőt. VIII. Orbán ugyan könnyedén vette a tréfát, de a továbbiakban nem támogatta a tudóst, aki így kiszolgáltatottá vált az akkoriban komoly politikai hatalmat képviselő egyházi vezetők számára.


Az inkvizíció azonban még csak nem is ezért állította bírósága elé. Az utókor rendesen megkeverte az eljárás történetét, és a történelemhamisítók ezt saját javukra fordították. Galileit évekkel könyve megjelenése előtt idézték Rómába, mert nyíltan vitatta a Biblia bizonyos passzusait, képtelenségnek minősítve a Szentírás bizonyos részeit. A per tárgya az az állítása volt, hogy a Biblia valótlanságot állít Józsué könyvében, ahol azt írja:


"És megálla a nap, és vesztegle a hold is, a míg bosszút álla a nép az ő ellenségein. Avagy nincsen-é ez megírva a Jásár könyvében? És megálla a nap az égnek közepén és nem sietett lenyugodni majdnem teljes egy napig."


Illetve a Zsoltárok Könyvében, ahol ez állt:


"Mondjátok a népek között: Az Úr uralkodik; megerősítette a földet, hogy meg ne induljon; ő ítéli meg a népeket igazsággal."


A fenti idézet úgy is fordítható, hogy "a föld szilárdan áll, nem mozog". Károli Gáspár már az itt látható formában értelmezte és fordította magyarra, ez is mutatja, hogy az idézet allegorikusan értendő. Galilei azonban szó szerint értelmezte, és a tudomány nevében megkérdőjelezte a Szent Biblia szavát. Rontott a helyzeten, hogy jónéhány hittudós szintén szó szerint kívánta értelmezni a nyilvánvalóan szimbolikus sorokat. A per évekig húzódott, és még folyamatban volt, amikor a Dialogo sopra i due massimi sistemi del mondo megjelent. Galilei végül elvesztette a pert, nem kis részben a pápával szembeni említett pimaszsága miatt, aki visszavonta a könyvhöz adott hozzájárulását. Az utókornak ezt már úgy mesélik, hogy az egyház "betiltotta" Galilei könyvét, holott ez nem igaz, csak nem nyomtatták ki, ami gyakorlatilag egyet jelentett az ellehetetlenítéssel, hiszen akkoriban a könyvnyomtatás és -terjesztés szinte teljes egészében az egyház felügyelete alatt volt. Az sem igaz, hogy élete végéig házi őrizetre ítélték volna, mert az inkvizíciónak nem állott hatalmában ilyen intézkedést elrendelni. Nem állt őr Galilei háza előtt, csupán a kiátkozás veszélye fenyegette, ha elhagyja az épületet, vagy látogatót fogad. Élemedett korára a tudós elvesztette látását, ekkor már engedélyezték számára, hogy vendégeket fogadjon. Ekkor jutott el Hollandiába a "rabsága" alatt írt utolsó könyve, s ott nyomtatták ki. Aki olvasta Thyl Ulenspiegel kalandjait, tudhatja, hogy miért pont ott.


S bár mindenkinek ez jut eszébe elsőként, ha Galilei nevét meghallja, mégsem mondta, soha hogy "és mégis mozog". Ez a mondatot 124 évvel később adta a szájába első életrajzírója, a szintén tudós Vincenzio Viviani. 1761-et írtak akkor, nagy szükség volt "felvilágosult" hősökre, akiket a "sötét középkorban" meghurcoltak haladó munkásságukért... Néhány évvel később alakult meg a hírhedt Illuminátus Rend, akik kezdettől fogva ikonként emelték fel Galileit, mint "az idejétmúlt vallási dogmák áldozatát", bár ő nyilván tiltakozott volna, lévén hogy mélyen hívő római katolikus volt. A Rotschild- és Warburg-családok pénzelte Illuminátusok kezdettől fogva a katolikus egyház lerombolását célozták, napjainkra nem is kevés sikerrel. Az sem véletlen, hogy a Magyarországot 1918-ban felforgató egyik titkos társaság neve Galilei Kör volt. Ennek a társaságnak Rákosi Mátyás volt a titkára, s mellesleg ma is működik.

2010. febr. 5. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!