Amerikában az esküdtszék hoz ítéletet a bíróságon, Magyarországon csak a bíró dönt egyedül?
Az esküdtszék intézménye az amerikai jogrendben azon az elven alapszik, hogy a polgárnak joga van ahhoz, hogy cselekedeteit ne tanult jogtudósok ítéljék meg, hanem hozzá hasonló polgárok.
Az esküdtszék viszont csak azt dönti el az ügyész és a védőügyvéd érvelése alapján, hogy bűnös -e, vagy ártatlan. Az ítéletet (milyen büntetést kapjon a vádlott) a bíró hozza.
Amerikában is a bíró mondja ki a büntetést. Az esküdtszék csak azt dönti el, hogy bűnös-e vagy ártatlan.
Magyarországon nem tudom hogy van.
Magyarországon ülnöki rendszert alkalmaznak.
Őket az önkormányzatok és civil szervezetik jelölik, 30-70 év közötti civil embereket, az adott járásbíróság / törvényszék elnöke osztja be őket a hivatásos bírók mellé egy-egy tanácsba. A fiatalkorúak ügyeiben eljáró bírák mellett pedagógus ülnökök vannak, a katonai bírák mellett katonák különböző rendfokozatból, a munkaügyi bíróságokra a szakszervezetek vagy kamarák jelölnek.
Általában csak büntetőeljárásban alkalmazzák az ülnököket, polgári ügyekben valóban egyesbíró a főszabály, ott az ülnök csak ritkán fordul elő. Valamint a magánvádas és a munkaügyi perekben is vannak ülnökök.
A legtöbb ilyen tanács 3 fős, 1 bíró + 2 ülnök, a nagyobb horderejű ügyekhez rendelhetnek 2 bíró + 3 ülnökös tanácsot is. De mindez csak elsőfokon van így, másod- és harmadfokon minden típusú ügyben 3 hivatásos bíróból álló tanács jár el (vagy nagyon bonyolult ügyeknél a Kúrián olykor 5 bíróból is állhat a tanács).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!